Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość pozostałe 26 lutego 2001, 10:26

autor: Soulcatcher

„Lamer” czy „Kamper” ?

To co od zawsze zastanawiało i irytowało mnie zarazem w wieloosobowych grach zespołowych typu FPS to fakt iż niezależnie od taktyki jaką stosujemy zawsze znajdzie się ktoś kto określi nas mianem „lamera”, „kampera” lub innym równie przemyślanym określeniem.

Jak sięgam pamięcią, w pełnej dynamiki i akcji, przeładowanej męskimi hormonami, rozgrywce FPS Multiplayer, w takich grach jak Quake, UT, TFC czy też CS obrzucanie się obelgami często jest niechlubną normą. Nie dziwią mnie wypowiadane w ogniu walki niecenzuralne słowa „^&#@#$%” czy też „*5#$%$^&”, wiadomo każdemu może się coś wymsknąć. Natomiast dużo dają mi do myślenia stwierdzenia „Ty Kamperze, przestań się chować w ciemnej dziurze i chodź walczyć” czy też „Co za Lama zabijają go w 3 sekundy, po co on tak biegnie do przodu” i tym podobne. Dla niewtajemniczonych – obydwa określenia opisują sposób zachowania się gracza który nie dostosowuje się do średniej swojego zespołu lub tez stanowi zbyt trudny orzech do zgryzienia dla przeciwnika. I o ile w typowym Deathmatchu gdzie chodzi o to aby jak najszybciej się zabijać chowanie się po kontach może i nie ma sensu, to np. w popularnym ostatnio Counter Strike sprawy wydają się przybierać inny aspekt.

Gram sobie ostatnio w CS i ze zdziwieniem zauważam iż zjawisko to się nasila. Czy ktoś kto pilnuje lub eskortuje zakładników to rzeczywiście Kamper ? Czy ktoś kto się uczy lub gna do przodu aby zająć dobre stanowisko to Lamer ? Czy każdy Sniper który czyha na ofiary to Kamper ? Wydaje mi się iż jest to ciekawy temat do przemyśleń.

Zapraszam na nasze forum dyskusyjne do wątku:

Kto jest Lamerem a kto Kamperem w CS ?

wszystkich którzy grają w tego typu gry. Oświećcie starego wychowanego na cRPG Soulcatchera i wtajemniczcie go w sekrety optymalnej taktyki na przykładzie Counter Strike. I powiedzcie mi proszę kto to jest tak naprawdę Lamer i Kamper.