Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość pozostałe 12 marca 2009, 11:34

autor: Darx

GTA i Resident Evil a rekordy Guinnessa

Dla uczczenia premier Grand Theft Auto: Chinatown Wars oraz nowego Resident Evil, wydawca słynnej Księgi Rekordów Guinnessa opublikował niektóre z największych osiągnięć ustanowionych przez obie te serie.

Dla uczczenia premier Grand Theft Auto: Chinatown Wars oraz nowego Resident Evil, wydawca słynnej Księgi Rekordów Guinnessa opublikował niektóre z największych osiągnięć ustanowionych przez obie te serie.

Nie tak dawno informowaliśmy o liście 50 gier konsolowych, które według organizacji Guinness World Records na stałe zapisały się w naszej historii. Tym razem spece od rekordów uraczyli nas kilkoma interesującymi faktami, dotyczącymi wspomnianych wcześniej tytułów.

Grand Theft Auto

Na początek przyjrzymy się, jakie osiągnięcia przypadają dla serii Grand Theft Auto.

Największy debiut produktu rozrywkowego

29 kwietnia 2008 roku GTA IV wygenerowało 310 milionów dolarów zysków ze sprzedaży, w ciągu zaledwie jednego dnia. Jest to pięciokrotność tego, co zarobił filmowy The Dark Knight w 24 godziny po premierze.

Najbardziej kontrowersyjna seria gier video

Brak zaskoczenia? Jak donosi Guinness, ponad cztery tysiące historii medialnych zostało opublikowanych na temat produkcji. Serię oskarża się o promowanie przemocy, powiązania ze wzrostem realnej przestępczości oraz zgubny wpływ na graczy. Do tego warto również dodać, że Rockstar Games wielokrotnie było z tego powodu pozywane do sądu.

Najliczniejsza grupa ludzi użyczająca głosu w grze video

GTA IV chwali się obsadą 861 aktorów, z czego 174 grało imienne postacie bohaterów, a pozostałe 687 głosów należało do zwykłych ludzi, którzy zgłosili się, aby po prostu usłyszeć się w grze.

Największy budżet produkcji

W wywiadzie dla The Times, w kwietniu 2008 roku, producent GTA - Leslie Benzies - określił, że koszty produkcji GTA IV osiągnęły pułap 100 milionów dolarów, bijąc tym samym poprzedni rekord 70 milionów ustanowiony przez produkcję SegiShenmue.

Największy soundtrack

GTA IV posiada 18 radiostacji, które łącznie transmitują 218 licencjonowanych utworów. Poprzedni rekord, 156 piosenek, należący do GTA: San Andreas, został pobity.

Resident Evil

Z kolei seria Resident Evil ma troszkę mniej osiągnięć i skupiają się one bardziej wokół branży filmowej.

Pierwsza filmowa trylogia oparta na grze video

Resident Evil (2002), Resident Evil: Apocalypse (2004) oraz Resident Evil: Extinction (2007) otrzymały uznanie krytyków za przeniesienie historii rodem z gry video na duży ekran. Wszystkie filmy powstały w oparciu o tę samą serię, której producentem jest Capcom.

Najlepiej zarabiające filmy na licencji gry video

Od 2002 roku, Resident Evil wygenerował łącznie ponad 276 milionów dolarów zysku. Podczas projekcji w Stanach Zjednoczonych, Resident Evil: Extinction oraz Resident Evil: Apocalypse zarobiły odpowiednio 147 i 129 milionów dolarów.

GTA i Resident Evil a rekordy Guinnessa - ilustracja #1

Uwe Boll, do odstrzału.