Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 5 stycznia 2009, 11:28

autor: Maciej Śliwiński

E-Sport - podsumowanie tygodnia (30 grudnia - 5 stycznia)

Jednym z najważniejszych wydarzeń na polskiej scenie esportowej ubiegłego tygodnia była informacja o ponownym przyjęciu zespołu Counter Strike 1.6 przez drużynę D-Link PGS. Po roku nieobecności na scenie jednej z najpopularniejszych gier FPS online, zarząd drużyny uznał, że dywizja CS jest niezbędna do rozwoju organizacji.

Jednym z najważniejszych wydarzeń na polskiej scenie esportowej ubiegłego tygodnia była informacja o ponownym przyjęciu zespołu Counter Strike 1.6 przez drużynę D-Link PGS. Po roku nieobecności na scenie jednej z najpopularniejszych gier FPS online, zarząd drużyny uznał, że dywizja CS jest niezbędna do rozwoju organizacji.

Wybór padł na piątkę młodych, obiecujących zawodników, którzy w ostatnich miesiącach uczynili znaczący postęp. Grzegorz ‘Brd’ Ścierski, Sebastian ‘BS7’ Furman, Adam ‘destru’ Gil, Jacek ‘Milt’ Raszka ora Grzegorz ‘szpero’ Dziamałek wcześniej reprezentowali barwy SPQR oraz niemieckiego zespołu KomaCrew.Tagan.

Obecnie zespół jest bardzo blisko awansu do pierwszych polskich finałów EPS, które odbędą się w drugiej połowie lutego w Warszawie. Pula nagród w tym turnieju to 40 000 PLN. Prawdopodobnie nową dywizję D-Link PGS zobaczymy także pod koniec czerwca, podczas Electronic Sports World Cup 2009 w Paryżu.

E-Sport - podsumowanie tygodnia (30 grudnia - 5 stycznia) - ilustracja #1

Zakończyła się także burza wokół transferu Krzysztofa ‘Draco’ Nalepki, najlepszego polskiego zawodnika Starcrafta. Pierwszy polski progamer w 2009 roku będzie reprezentował barwy Betsson Voodoo Gaming, które bardzo mocno akcentuje swoją obecność na scenach esportowych gier RTS. Kilka miesięcy temu BVG pozyskało Tomasza ‘Terror’ Filipiuka, jednego z najlepszych polskich graczy Warcraft 3.

Początek roku to okres podsumowań i rozmaitych rankingów. My skupimy się na najważniejszym, czyli wieńczącym roczne zmagania rankingu G7 Teams, organizacji skupiającej najbogatsze zespoły esportowe na świecie. W klasyfikacji Counter Strike 1.6 najlepsze okazało się Mortal Team Work, które w grudniu zdetronizowało SK Gaming. Trzecie miejsce w rankingu zajmuje inna szwedzka drużyna – fnatic. Tuż za podium jedyny polski akcent w tym zestawieniu – Meet Your Makers.

Ranking graczy WC3 zdominowany został przez zawodników z Azji. Pierwsze miejsce, nieprzerwanie od 3 miesięcy zajmuje Jae Ho 'Moon' Jang, między innymi srebrny medalista WCG w tym roku. Kilkadziesiąt punktów mniej zdobył inny Koreańczyk, June 'Lyn' Park, który w tym roku wygrywał między innymi Blizzcon 2008 oraz ESWC Masters w Atenach. Trzeci w rankingu jest Xiaofeng 'Sky' Li.

E-Sport - podsumowanie tygodnia (30 grudnia - 5 stycznia) - ilustracja #2

Koniec roku i początek kolejnego to okres wzmożonego ruchu transferowego. Jak zwykle, najwięcej dzieje się w światowych potęgach esportowych, jednak na uwagę zasługują przede wszystkim czystki, których w swoich szeregach dokonała niemiecka organizacja SK Gaming.

Z zespołem pożegnało się do tej pory sześciu graczy. Graczy nie byle jakich. W 2009 roku w SK nie zagrają dwie legendy światowej sceny Quake: John ‘Zero4’ Hill oraz Karl "fooKi" Johansson. Z żeńskim zespołem Counter Strike 1.6 pożegnały się Christine ‘potter’ Chi oraz Jane 'janeosaur' Wie. Pierwsza z nich zasili kobiecą drużynę esportową PMS, druga zakończyła karierę profesjonalnego gracza.

Przetasowania dotknęły również zespół FIFA w SK Gaming. Z organizacją pożegnali się dwaj najbardziej znani na świecie wirtualni piłkarze, bliźniacy Dennis ‘styla’ Schellhase oraz Daniel ‘hero’ Schellhase. Paradoksalnie jednak, największą stratę SK Gaming zanotowało nie wśród graczy a redaktorów serwisu. Po rocznej przygodzie niemiecką drużyną pożegnał się Michał ‘Carmac’ Blicharz, dwukrotny zdobywca tytułu Esportowego Dziennikarza Roku.

SK w 2009 roku, jako pierwsza drużyna esportowa na świecie, będzie posiadała w swoich szeregach graczy konsolowych. Kilka dni temu do organizacji dołączył najlepszy niemiecki zespół zawodników XBOX 360.

GOL Newsroom

Zapraszamy Was do polubienia profilu Newsroomu na Facebooku. Znajdziecie tam nie tylko najciekawsze wiadomości, ale i szereg miłych dodatków.

gry