Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS

Gry wieloosobowe wykorzystujące Internet Android 14

Rozgrywka przez Internet to najpowszechniejsza forma trybu multiplayer. Polega na łączeniu się z graczami z całego świata przez globalną sieć za pośrednictwem serwerów, za które najczęściej odpowiada producent gry. Te ostatnie mogą być zarówno publiczne, dostępnie dla każdego, jak i prywatne, a więc tylko dla użytkowników zaproszonych przez osobę pełniącą funkcję administratora.

Paladins Strike
Paladins Strike

Akcji 25 kwietnia 2018

Paladins Strike to sieciowa gra akcji, łącząca elementy MOBA i strzelanki. Zabawa sprowadza się do walk między dwiema pięcioosobowymi drużynami bohaterów, a potyczki rozgrywane są w trybach wzorowanych na multiplayerowych FPS-ach.

AND

Big Farm: Mobile Harvest
Big Farm: Mobile Harvest

Strategiczne 30 maja 2017

Darmowa strategia ekonomiczna, w której wcielamy się w nowego właściciela zrujnowanej farmy. Naszym zadaniem jest przywrócenie jej dawnej świetności. Dodatkową atrakcją są liczne zadania poboczne przygotowane przez twórców.

AND

Playerunknown's Battlegrounds Mobile: Army Attack
Playerunknown's Battlegrounds Mobile: Army Attack

Akcji 8 lutego 2018

Mobilny spin-off gry battle royale Playerunknown's Battlegrounds. W Playerunknown's Battlegrounds Mobile: Army Attack rozgrywka ma bardziej zręcznościowy charakter i nastawiona jest na wykorzystywanie rozmaitych pojazdów, w tym uzbrojonych łodzi.

AND

Sid Meier's Civilization VI: Rise and Fall
Sid Meier's Civilization VI: Rise and Fall

Strategiczne 13 sierpnia 2020

Pierwszy duży dodatek do szóstej części legendarnej serii gier strategicznych Sid Meier's Civilization, które pozwalają graczom pokierować własnym imperium na przestrzeni tysięcy lat. W Civilization 6: Rise and Fall pojawiają się m.in. wielkie ery i interwencje kryzysowe.

AND

Taichi Panda: Heroes
Taichi Panda: Heroes

RPG 12 kwietnia 2016

Zręcznościowa gra RPG z rozbudowanym modułem wieloosobowym, której akcja ma miejsce przed pierwszą częścią serii Taichi Panda. Podczas zabawy kierujemy rozmaitymi wojownikami, walcząc z istotami zagrażającymi królestwu.

AND

Rules of Survival
Rules of Survival

Akcji 15 listopada 2017

Multiplayerowa strzelanka zainspirowana przez grę Playerunknown’s Battlegrounds, znaną z konsol stacjonarnych i komputerów. Na rozległej wyspie walczy o przetrwanie sto dwadzieścia osób – zmagania wygrywa żołnierz, który jako ostatni zostanie przy życiu. Tempo zabawy potęguje fakt, że pole walki stopniowo ulega zmniejszeniu, a uzbrojenie potrzebne do eliminacji oponentów należy znaleźć lub odebrać zabitym.

AND

Egony
Egony

Strategiczne 2022

Egony to osadzona w cyberpunkowym świecie gra strategiczna, w której staramy się przejąć kontrolę nad pewnym rezerwatem, wykorzystując do tego szeregowych żołnierzy oraz potężnych, nieśmiertelnych Hegosów. Tytuł studia BoomTownGames łączy w sobie elementy znane zarówno z RTS-ów, jak i turowych gier strategicznych.

AND

Bio Inc. Redemption
Bio Inc. Redemption

Strategiczne 8 grudnia 2020

Nietypowy, kompleksowy symulator biomedyczny, w którym możemy albo rozwijać u naszych pacjentów groźne choroby, albo też starać się ratować ich życie. Gra jest kontynuacją Bio Inc. z 2014 roku, wydanego wyłącznie na urządzeniach mobilnych.

AND

Sky Force Anniversary
Sky Force Anniversary

Akcji 22 października 2014

Remake gry Sky Force – niezwykle ciepło przyjętego shoot ‘em upa, którego premiera odbyła się w 2004 roku. Gracze przejmują kontrolę nad futurystycznymi myśliwcami, by stawić czoła armii próbującego podbić świat Generała Mantisa.

AND

War Robots
War Robots

Akcji 3 września 2014

Przeznaczona do zabawy w multiplayerze strzelanka TPP z mechami w roli głównej. Gracze walczą o punkty kontrolne rozmieszone na mapach przy użyciu jednego z przeszło dwudziestu robotów, które można wyposażyć w szereg rozmaitych broni.

AND

Dynasty Warriors: Unleashed
Dynasty Warriors: Unleashed

Akcji 29 marca 2017

Mobilna odsłona popularnej serii gier akcji, w której trafiamy do Państwa Środka z Epoki Trzech Królestw. Do naszej dyspozycji oddano 48 bohaterów inspirowanych postaciami historycznymi, a w trakcie zabawy bierzemy udział w szeregu bitew, podczas których stawiamy czoła hordom przeciwników. Pomimo że system walki jest czysto zręcznościowy, poszczególni herosi dysponują unikalnym uzbrojeniem i atakami specjalnymi. Dodatkowe urozmaicenie stanowią proste elementy strategiczne w postaci rozwoju armii i awansowania generałów. Oprócz kampanii fabularnej, zwanej Conquest Mode, którą możemy rozegrać w pojedynkę lub w kooperacji, Dynasty Warriors: Unleashed oferuje szeroką gamę wariantów rozgrywki. Skirmish to pojedyncze bitwy dla maksymalnie czterech osób; Raid to wieloosobowe zmagania skoncentrowane na kradzieży cennych obiektów; War Supply jest swoistym trybem strategicznym, w którym zajmujemy kopalnie i gromadzimy przedmioty; Boss Fight z kolei to zmodyfikowana kampania oparta na starciach z bossami (walczymy samotnie lub we współpracy z innymi graczami). Podobnie jak konsolowe i pecetowe pierwowzory, produkcja może się pochwalić wysokiej jakości oprawą graficzną – w odróżnieniu od nich akcja jest jednak prezentowana w widoku izometrycznym.

AND

Blitz Brigade: Rival Tactics
Blitz Brigade: Rival Tactics

Strategiczne 5 maja 2017

Strategia bitewna wzbogacona o elementy karcianki, za której stworzeniem stoi francuskie studio Gameloft. Produkcja została opracowana z myślą o rozgrywanych w czasie rzeczywistym, multiplayerowych potyczkach. Schemat zabawy oparto na starciach pomiędzy dwoma graczami. Każdy z nich posiada generała przesiadującego w jednym ze specjalnych budynków położonych na przeciwległych krańcach mapy – rozgrywka kończy się w momencie, gdy jeden z zawodników utraci swojego podopiecznego. Chcąc go chronić, a jednocześnie zdobyć siedzibę wroga, gracze zagrywają karty z posiadanej talii i w ten sposób przywołują na pole bitwy kolejne jednostki. Ich przemarsz spowalniają wieżyczki strażnicze, rozmieszczone pomiędzy schronami dowódców, a kluczem do sukcesu jest odpowiedni dobór podopiecznych pod kątem zadań i przeciwników. Ponadto istotną rolę odgrywają karty gwarantujące różnorodne zdolności specjalne i bonusy. Wszystko to sprawia, że nadrzędnym elementem gry jest skomponowanie możliwie najbardziej zróżnicowanej talii. Blitz Brigade: Rival Tactics może się pochwalić przyjemną dla oka oprawą graficzną zrealizowaną w kreskówkowym stylu. Choć produkcja dzieli tytuł ze strzelanką Blitz Brigade, pod względem rozgrywki w niczym jej nie przypomina.

AND

Final Fantasy XV: A New Empire
Final Fantasy XV: A New Empire

Strategiczne 28 czerwca 2017

Strategia ekonomiczna opracowana przez studio Machine Zone, której akcja została osadzona w Eos – fantastycznym świecie powołanym do życia na potrzeby wydanej w 2016 roku gry Final Fantasy XV. Fabuła nie odgrywa tu większej roli, ustępując miejsca sieciowej rozgrywce – jej przebieg kształtowany jest przez decyzje graczy. Zabawa koncentruje się na rozbudowie królestwa. W toku zmagań stawiamy budynki, gromadzimy surowce i prowadzimy badania nad nowymi technologiami. Choć trzon gry stanowi prosty system ekonomiczny, pojawia się w niej również aspekt wojenny: gracz musi werbować wojowników i wystawiać ich do rozgrywanych w czasie rzeczywistym starć z siłami kontrolowanymi przez sztuczną inteligencję. Pomimo że naszą armię wspierają bohaterowie znani z konsolowego RPG-a, na czele z Noctisem i Cindy, zabawa w pojedynkę nie jest najlepszym pomysłem – w Final Fantasy XV: A New Empire znacznie rozsądniejszym rozwiązaniem jest stworzenie gildii lub dołączenie do już istniejącej i współpraca z innymi graczami.

AND

Legacy of Discord: Furious Wings
Legacy of Discord: Furious Wings

RPG 8 września 2016

Gra RPG akcji, opracowana przez studio Youzu Interactive (znane przede wszystkim dzięki ciepło przyjętemu League of Angels: Fire Raiders) z myślą o urządzeniach mobilnych. Tytuł jest nastawiony na multiplayerową rozgrywkę – zabawa polega na przemierzaniu kolejnych lokacji i walce z zastępami przeciwników, wśród których wyróżniają się mocarni bossowie. W starciach z adwersarzami prowadzony przez nas heros robi użytek nie tylko z rozmaitych przedmiotów (prym wiodą tutaj tytułowe Skrzydła Gniewu siejące popłoch w szeregach wroga), lecz także z coraz potężniejszych umiejętności bojowych i zaklęć. Dodatkowym wsparciem w potyczkach są mityczne bestie i specjalnie wytresowane zwierzęta. W Legacy of Discord: Furious Wings znalazło się miejsce na zróżnicowane warianty rozgrywki – trybom PvE (obejmującym fabularne kampanie oraz rozmaite wyzwania) towarzyszą moduły PvP umożliwiające pojedynki z innymi graczami, drużynowe zmagania 5v5 i branie udziału w wojnach, jakie toczą między sobą gildie funkcjonujące w tym fantastycznym świecie.

AND

Real Football 2017
Real Football 2017

Sportowe 1 stycznia 2017

Następna część serii piłkarskich gier sportowych, nad którą pieczę sprawuje francuskie studio Gameloft. Schemat rozgrywki oparto na założeniach wypracowanych przez cykle FIFA i Pro Evolution Soccer, zatem zabawa sprowadza się do rozgrywania kolejnych meczów i zarządzania prowadzoną do boju drużyną. Stawiane przed nami zadania obejmują przeprowadzanie transferów, rozwijanie umiejętności poszczególnych piłkarzy oraz leczenie odniesionych przez nich kontuzji. Warto odnotować, że zmaganiom na boisku towarzyszą komentarze wzorowane na odpowiednikach znanych z telewizyjnych transmisji. Wszystkim tym bawić się można zarówno w pojedynkę, jak i w ramach multiplayerowej rywalizacji z innymi graczami. Real Football 2017 cechuje się przy tym trójwymiarową oprawą graficzną przyzwoitej jakości, a dodatkową atrakcją jest możliwość zmiany kąta kamery, dostępna zarówno podczas powtórek, jak i w trakcie samego meczu.

AND

Street Fighter IV: Champion Edition
Street Fighter IV: Champion Edition

Bijatyki 20 lutego 2018

Street Fighter IV: Champion Edition to kolejna wersja konsolowej bijatyki Street Fighter IV z 2009 roku przeznaczona na urządzenia mobilne (iOS i Android). Firma Capcom wypuściła wcześniej dwie edycje na smartfony i tablety – gry Street Fighter IV w 2010 roku i Street Fighter IV: Volt w 2011 roku. Opisywana produkcja jest ich ulepszonym wydaniem, oferującym wachlarz około trzydziestu zawodników. Usprawnieniu uległa też oprawa graficzna – modele postaci są bardziej szczegółowo wykonane, a występujące wcześniej z boków ekranu czarne pasy zostały zlikwidowane. Produkcja oferuje również sieciowy multiplayer, którego zabrakło w pierwszej mobilnej wersji SFIV. Natomiast sam system rozgrywki nie uległ większym zmianom – w dalszym ciągu jest to jedna z najbardziej rozbudowanych bijatyk dostępnych na urządzeniach mobilnych. Gracze korzystają z wirtualnych przycisków, wystukując na nich rozmaite ataki łączone w proste combosy oraz ich bardziej zaawansowane odmiany – super i ultra.

AND

PES 2017 -Pro Evolution Soccer-
PES 2017 -Pro Evolution Soccer-

Sportowe 23 maja 2017

Przenośna wersja gry sportowej Pro Evolution Soccer 2017. Produkcja przeznaczona na smartfony i tablety z systemami iOS i Android została oparta na popularnym trybie myClub. Zabawa polega na zbieraniu kart z piłkarzami, z których tworzymy drużynę marzeń. PES 2017 -Pro Evolution Soccer- umożliwia także bezpośrednie kontrolowanie zawodników w ramach spotkań rozgrywanych z innymi graczami w multiplayerze lub pojedynkach ze sztuczną inteligencją. Rozgrywka łączy elementy gry zręcznościowej z odrobiną symulacji i taktyki. Aplikacja została stworzona we współpracy z kilkoma dużymi klubami, w tym FC Barcelona, Liverpool i Borussia Dortmund. Pozwoliło to deweloperom dokładnie odwzorować wygląd topowych graczy (m.in. Lionel Messi, Neymar, Luis Suarez, Andres Iniesta i Gerard Pique) i ich sposób poruszania się. Kolejnym atutem jest bardzo dobra oprawa graficzna - PES 2017 -Pro Evolution Soccer- to jedna z najładniejszych tego typu gier dostępnych na urządzeniach mobilnych.

AND

Idle Heroes
Idle Heroes

RPG 22 czerwca 2016

Produkcja z gatunku RPG oparta na modelu biznesowym free-to-play (darmowa rozgrywka, ale obecne mikropłatności). W grze przyszykowanej przez chińskie studio DroidHang trafiamy do fantastycznego i pełnego niebezpieczeństw świata. Naszym zadaniem jest przejście przez osiem krain, w których nie brakuje rozmaitych potworów. Na szczęście do dyspozycji mamy mnóstwo bohaterów – każdy dysponujący innymi umiejętnościami i mocami. Tworzymy z nich drużynę, która walczy z bestiami automatycznie, więc bardzo ważne jest jej szkolenie. By ułatwić nam zadanie, deweloperzy przygotowali specjalny system pozwalający trenować wojaków nawet wtedy, kiedy jesteśmy nieobecni. W związku z tym po ponownym uruchomieniu Idle Heroes dysponujemy silniejszymi podopiecznymi. Tytuł pozwala na rozgrywki PvE, PvP oraz w trybie współpracy, w którym wspólnie ze znajomymi atakujemy potężnych bossów. Oprócz tego przyszykowano światowy ranking graczy – pozycja w nim ustalana jest na podstawie wyników uzyskanych w trybie Arena.

AND

Mushroom Wars 2
Mushroom Wars 2

Strategiczne 30 marca 2016

Kontynuacja humorystycznej strategii czasu rzeczywistego Mushroom Wars, wydanej w 2009 roku na komputerach osobistych i platformach mobilnych. Akcja gry Mushroom Wars 2 przenosi nas ponownie do fantastycznego uniwersum, w którym walczą ze sobą cztery frakcje niewielkich stworzeń, żyjących w grzybopodobnych domach. Zadaniem gracza, jako generała „grzybowej” armii, jest jak najszybsze wyeliminowanie konkurencji poprzez przejmowanie strategicznych punktów na mapie. Do wyboru mamy cztery rasy o nieco odmiennej specyfice, wspierane przez bohaterów o unikalnych zdolnościach specjalnych. Jak przystało na strategię czasu rzeczywistego, w grze zajmujemy się rozbudową wioski, rekrutacją armii, ulepszaniem broni i przejmowaniem struktur przeciwnika. Potyczki toczą się w bardzo szybkim tempie i zwykle nie trwają dłużej niż 5-10 minut. Gra oferuje cztery kampanie dla jednego gracza, tryb potyczki oraz wieloosobowe starcia pomiędzy graczami wzbogacone o opcje e-sportowe. Grafika w Mushroom Wars 2 jest podobna do tej w poprzedniczce, choć bardziej szczegółowa.

AND

Stormfall: Rise of Balur
Stormfall: Rise of Balur

Strategiczne 6 stycznia 2015

Sieciowa strategia czasu rzeczywistego na urządzenia mobilne, z akcją osadzoną w uniwersum znanym z gry przeglądarkowej Stormfall: Age of War. Po upadku tytułowego imperium zarządcy poszczególnych krain stają do walki z armią ciemności dowodzoną przez okrutnego Balura, dążąc jednocześnie do przejęcia władzy nad całym światem. Gracz wciela się w jednego z kandydatów na tyrana i poprzez rozbudowę królestwa, gromadzenie surowców, rozwój technologiczny, dyplomację, szkolenie armii i podbój okolicznych terenów usiłuje osiągnąć cel przed całą gromadą podobnych mu przywódców. Niezwykle istotne jest też zawiązywanie strategicznych sojuszy z innymi graczami oraz powoływanie klanów. W czynieniu regularnych postępów pomagają misję fabularne oraz codzienne wyzwania, gwarantujące dostęp do niezbędnych bonusów. Rozgrywkę ukazano w rzucie izometrycznym, z wykorzystaniem dwuwymiarowej grafiki wysokiej jakości. Tytuł rozprowadzany jest w modelu darmowym z opcjonalnymi mikropłatnościami.

AND

Real Football
Real Football

Sportowe 29 września 2016

Darmowa gra sportowa przeznaczona na urządzenia mobilne z systemem Android, przygotowana przez znaną firmę Gameloft. Zabawa w Real Football polega na zarządzaniu drużyną piłkarską oraz rozgrywaniu meczów. Pod względem mechaniki jest to połączenie zręcznościówki z elementami symulatora. Gracz musi się zająć takimi aspektami menedżerskimi, jak zatrudnianie piłkarzy, rozwijanie ich talentów, zapewnianie im opieki medycznej, a także rozbudowa stadionu. W Real Football da się grać zarówno przeciwko sztucznej inteligencji (która, notabene, została ulepszona względem poprzednich odsłon serii), jak i z innymi graczami w wieloosobowym trybie World Arena. W obu wariantach bierzemy udział w kolejnych meczach piłki nożnej, których rezultat wpływa na nasz ogólny wynik punktowy. Choć mamy do czynienia z produkcją mobilną, oprawa graficzna Real Football idzie w kierunku realizmu. Dodatkową atrakcją jest kilka trybów pracy kamery, którą można zmieniać nie tylko w trakcie meczów, ale także podczas scenek przerywnikowych.

AND

Soccer Stars
Soccer Stars

Zręcznościowe 3 czerwca 2014

Prosta piłkarska zręcznościówka, czerpiąca inspiracje z popularnego cymbergaja i stanowiącej jego wariację gry w kapsle. Zabawa polega na rywalizacji dwóch drużyn po pięciu zawodników, a jej celem jest umieszczenie piłki w bramce przeciwnika.

AND

Family Farm Seaside
Family Farm Seaside

Strategiczne 27 lutego 2013

Gra strategiczna stworzona z myślą o urządzeniach mobilnych. Gracz wciela się w rolę farmera, którego zadaniem jest sadzenie roślin, zbieranie plonów i sprzedawanie ich z zyskiem na targu, a także hodowla zwierząt oraz dbanie o stopniowy rozwój całego gospodarstwa.

AND

Dofus Touch
Dofus Touch

RPG 17 sierpnia 2017

Mobilna wersja popularnej na komputerach osobistych produkcji typu MMORPG, której premiera odbyła się w 2004 roku. Za stworzenie Dofus Touch odpowiada zespół Ankama Studio, zabierający gracza w podróż do fantastycznego, złożonego z siedemnastu rozbudowanych lokacji świata. Zabawa koncentruje się na eksploracji zróżnicowanych środowisk, kolekcjonowaniu nowego ekwipunku, walce z napotkanymi po drodze przeciwnikami, wyjętymi wprost ze średniowiecznych bestiariuszy, i rozwoju prowadzonego do boju herosa. Protagonista może reprezentować jedną z jedenastu klas i podejmować się trzydziestu profesji, pozwalających choćby na handel i wytwarzanie broni. Oprócz modułu PvE, w grze pojawia się wariant PvP, gdzie możemy zmierzyć się z innymi graczami. Tytuł działa w oparciu o technologię napędzającą grę Dofus na komputerach osobistych, toteż charakteryzuje się dwuwymiarową, bogatą w kolory grafiką, a dystrybuowany jest w modelu darmowym z mikropłatnościami.

AND