Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiPCPS1
Okładka Grand Theft Auto 2 (PC)
OkładkaGrand Theft Auto 2 (PC)

Grand Theft Auto 2

GTA 2

Kontynuacja niezwykle popularnej i kontrowersyjnej gry studia DMA Design, w której mieliśmy okazję zasmakować życia przestępcy. Akcja GTA 2 toczy się na ulicach miasta podzielonego na 3 dzielnice, znajdujące się pod panowaniem 3 lokalnych gangów.

Akcji | samochodowe | gangsterskie | sandbox | top-down | 2.5D | strzelanki

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Grand Theft Auto 2 Premiera

22paź1999

PS1

27paź1999

PC

producent: DMA Design wydawca: Rockstar Games wydawca PL: Play-It Strona oficjalna

Gry podobne do Grand Theft Auto 2

Grand Theft Auto III

The Precinct

Driver (1999)

Kontynuacja niezwykle popularnej, a zarazem kontrowersyjnej gry studia DMA Design, w której mieliśmy okazję zasmakować życia przestępcy, dokonując coraz bardziej zuchwałych i krwawych aktów przemocy. GTA 2 udoskonala bazowe założenia i przynosi szereg nowych rozwiązań, które uatrakcyjniają rozgrywkę.

Fabuła

Głównym bohaterem GTA 2 jest Claude Speed, niewiele znaczący przestępca, który trafia do potężnej metropolii z nadziejami na zdobycie fortuny i zbudowanie pozycji jednego z najbardziej wpływowych gangsterów. Dążąc do realizacji celu, umiejętnie lawiruje w kryminalnym światku, zyskując szacunek członków rywalizujących gangów i podejmując się coraz bardziej odpowiedzialnych zleceń. Fabuła gry stanowi jedynie pretekst do demolki i wszelkich niezgodnych z prawem aktywności, choć w porównaniu do oryginału przybliża nieco bardziej wykreowane przez twórców uniwersum i zamieszkujące go postacie.

Mechanika

Twórcy nie zrezygnowali z podstawowych założeń ciepło przyjętej pierwszej odsłony cyklu. Ponownie kamera prezentuje akcję z lotu ptaka, a gracze trafiają do sporych rozmiarów miasta, gdzie mają pełną swobodę w wykonywaniu misji i zarabianiu pieniędzy. Tym razem do dyspozycji bohatera jest jedna gigantyczna metropolia, która została podzielona na trzy obszary. W każdym z nich działają różne gangi, nieustannie walczące ze sobą o wpływy i mające cechy charakterystyczne oraz ulubione rodzaje działalności. Jedyną organizacją funkcjonującą wszędzie jest korporacja Zaibatsu, która tylko pozornie funkcjonuje uczciwie i legalnie.

Wraz z postępami w grze bohater zyskuje nie tylko pieniądze, ale również punkty respektu. To one definiują relacje Claude’a z poszczególnymi gangami. Wysoki poziom zaufania jest niezbędny, by mógł on zostać wybrany do realizacji lepiej płatnych i trudniejszych zleceń. W GTA2 autorzy podzielili misje na trzy rodzaje, symbolizowane budkami telefonicznymi w różnych kolorach, a dodatkowo przygotowali kilka wyzwań pobocznych, które zapewniają dostęp do ukrytych pojazdów, nowych broni czy bonusowej gotówki. Zakres zadań jest szeroki i obejmuje zarówno prostą robotę w rodzaju bycia posłańcem czy kierowcą, jak też kradzieże czy zabójstwa na zlecenie.

Tradycyjnie gracz otrzymuje do dyspozycji kilka rodzajów broni, by radzić sobie z przeciwnikami. Arsenał rozrósł się o m.in. o podwójne pistolety, strzelbę, koktajle mołotowa i pistolet rażący prądem. Dodatkowo niektóre pojazdy zostały wyposażone w narzędzia do walki, żeby wspomnieć miny, karabin maszynowy czy miotacz płomieni z nieograniczonym zapasem paliwa. W grze dostępnych jest około sto dwadzieścia samochodów, różniących się pod względem maksymalnej szybkości, przyspieszenia oraz wytrzymałości. Wszystkie te środki ułatwiają Claude’owi wykonywanie misji, ale również walkę z policją czy członkami gangów, z którymi jest on akurat w niezbyt przyjacielskich stosunkach.

Kwestie techniczne

Grand Theft Auto 2 robi użytek z dostępnych w momencie premiery możliwości technologicznych, prezentując świat gry w 3D i wykorzystując efekty oświetlenia czy dodające dynamiki zabawy zbliżenia. Całość jest utrzymana w specyficznej stylistyce łączącej motywy retro, nawiązujące do lat 60. XX wieku z projektami broni czy samochodów rodem z filmów science-fiction. Na potrzeby promocji gry powstał film krótkometrażowy opowiadający o losach głównego bohatera, w którego wcielił się aktor Scott Maslen. W GTA 2 dostępnych jest jedenaście stacji radiowych, które grają skomponowane specjalnie na potrzeby tytułu utwory z najróżniejszych gatunków muzycznych, od popu, przez muzykę elektroniczną, po klasyczny rock i rap.

Ostatnia modyfikacja 10 grudnia 2007

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer: Internet / sieć lokalna   Liczba graczy: 1 - 4  

Nośnik: 1 CD

Ocena użytkowników: 7,5 / 10 na podstawie 3005 głosów czytelników.

Klasyfikacja PEGI Grand Theft Auto 2

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

Grand Theft Auto 2 Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

  • Zalecane:
  • Pentium II 233MHz
  • 64MB RAM
PC
PS1