Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 4 września 2013, 16:40

autor: Ender

Oficjalna data premiery konsoli Xbox One

Microsoft ogłosił oficjalną datę premiery konsoli Xbox One. Urządzenie trafi do sklepów pod koniec listopada i będzie dostępne w 13 krajach świata.

Kolejne regiony świata mają otrzymać konsolę w przyszłym roku, na razie nie znamy jednak żadnych konkretnych dat - Oficjalna data premiery konsoli Xbox One - wiadomość - 2013-09-04
Kolejne regiony świata mają otrzymać konsolę w przyszłym roku, na razie nie znamy jednak żadnych konkretnych dat

Po ogłoszeniu przez Sony daty premiery PlayStation 4, tylko kwestią czasu było nim Microsoft potwierdzi kiedy dokładnie Xbox One trafi na półki sklepowe. Szef działu marketingu nadchodzącej konsoli, Yusuf Mehdi, przekazał właśnie oficjalną datę jej debiutu, którą wyznaczono na 22 listopada tego roku. Dzień ten wybrano nie bez powodu, bowiem jest on ósmą rocznicą wprowadzenia Xboksa 360 na amerykański rynek. Jak już wiemy od dłuższego czasu, Xbox One będzie dostępny w dniu premiery jedynie w trzynastu wybranych krajach świata. Są to: Stany Zjednoczone, Kanada, Niemcy, Francja, Hiszpania, Austria, Australia, Meksyk, Nowa Zelandia, Irlandia, Włochy, Brazylia oraz Wielka Brytania. Do każdego premierowego egzemplarza Xboksa w Europie dodawana będzie pełna cyfrowa wersja gry FIFA 14. Cena pozostaje bez zmian i w naszym regionie wyniesie 499 euro (ok. 2000-2100 złotych).

Nowa konsola Microsoftu w Ameryce pojawi się tydzień po debiucie konkurenta, na Starym Kontynencie natomiast siedem dni przed nim. Zapewne będzie miało to jednak minimalne znaczenie dla wyników sprzedaży. Zarówno Sony jak i Microsoft polegają w tej chwili na zaskakująco dużej liczbie pre-orderów złożonych na ich urządzenia oraz liczą na świąteczną gorączkę zakupów, która rozpocznie się pod koniec listopada. Większy wpływ na finansowe osiągi konsol będzie miała jednak ich dostępność. PlayStation 4 pojawi się bowiem w ponad dwukrotnie większej liczbie krajów niż Xbox One. Z drugiej strony, Xbox tradycyjnie liczyć może na ogromne zainteresowanie na rodzimym rynku, które potencjalnie zrównoważy różnice.

Xbox One zagości na półkach sklepowych wraz z 23 grami startowymi, których ostateczna lista ponownie została przekazana przez Microsoft. Przedstawia się ona następująco:

 1. Assassin's Creed 4: Black Flag
 2. Battlefield 4
 3. Call of Duty: Ghosts
 4. Crimson Dragon
 5. Dead Rising 3
 6. FIFA 14
 7. Fighter Within
 8. Forza Motorsport 5
 9. Just Dance 2014
 10. Killer Instinct
 11. LEGO Marvel Super Heroes
 12. Lococycle
 13. Madden NFL 25
 14. NBA 2K14
 15. NBA LIVE 14
 16. Need for Speed: Rivals
 17. Peggle 2
 18. Powerstar Golf
 19. Ryse: Son of Rome
 20. Skylanders: Swap Force
 21. Watch Dogs
 22. Zoo Tycoon
 23. Zumba Fitness: World Party
Microsoft nawiązuje do historii marki i wprowadza do sklepów nowego Xboksa w tym samym dniu co jego poprzednika - Oficjalna data premiery konsoli Xbox One - wiadomość - 2013-09-04
Microsoft nawiązuje do historii marki i wprowadza do sklepów nowego Xboksa w tym samym dniu co jego poprzednika

Przy okazji zapowiedzi, Microsoft ponownie chwali się z ostatnimi sprzętowymi poprawkami, które udało się wprowadzić do nowego Xboksa. Według zapewnień, przedstawionych w informacji prasowej, producent urządzenia podkręcił zegar wszystkich ośmiu rdzeni procesora o około 10%, zwiększając ich szybkość z 1.6GHz do 1.75GHz. Przypomnijmy, że jakiś czas temu amerykański koncern z dumą ogłaszał również, że zwiększył o 6% szybkości procesora graficznego. Trudno stwierdzić czy wprowadzone na ostatnią chwilę zmiany będą w przyszłości w jakikolwiek sposób odczuwane przez graczy. Na pewno są jednak dobrym marketingowym zagraniem, choć może się ono odbić czkawką, gdy okaże się, że awaryjność podkręconych Xboksów znacząco zwiększy się z tego powodu.

 1. Wszystko, co wiemy o konsoli Xbox One
 2. Oficjalna strona internetowa konsoli Xbox One
GOL Newsroom

Zapraszamy Was do polubienia profilu Newsroomu na Facebooku. Znajdziecie tam nie tylko najciekawsze wiadomości, ale i szereg miłych dodatków.

Xbox Series X - Wszystko o konsoli i jej grach