Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 4 września 2013, 18:21

autor: Adrian Werner

Darmówki, czyli w co pograć bez płacenia (m.in. Hide and Seek, FlipFlop, Gun Godz i Postmortem)

W najnowszym odcinku Darmówek omawiamy m.in. zabawę w chowanego w klimacie horroru, dwie wyśmienite przygodówki, strategię turową o byciu lokajem na usługach złego wampira oraz grę logiczną o odwracaniu grawitacji.

Witajcie w dwudziestym siódmym odcinku naszego cyklu omawiającego najciekawsze darmowe gry pecetowe. Ponownie proponujemy zestaw kilku świeżych produkcji oraz jednego klasyka. Tekstowi tradycyjnie towarzyszy materiał video przygotowany przez Heda.

Gry w pełni darmowe

Hide and Seek

Darmówki, czyli w co pograć bez płacenia (m.in. Hide and Seek, FlipFlop, Gun Godz i Postmortem) - ilustracja #2

Przegląd zaczynamy od pierwszoosobowego horroru Hide and Seek. Jego akcja toczy się w ponurym domu, którego mieszkańcy zostali zamordowani przez zmutowanego psychopatę. Jesteśmy ostatnim ocalałym i potwór nie spocznie, dopóki nie udekoruje korytarzy naszymi wnętrznościami. Na szczęście pomocną rękę wyciąga do nas demon, który zobowiązuje się zabić szaleńca w zamian za dziesięć pamiątek z dzieciństwa. Rozgrywka przypomina ponurą wersję zabawy w chowanego. Morderca jest znacznie szybszy i silniejszy niż my, więc jedyną szansą na przeżycie jest ukrywanie się przed nim i szukanie potrzebnych przedmiotów. Co gorsza, bohater zaczyna powoli tracić zmysły, co owocuje regularnymi halucynacjami. Hide and Seek jest bardzo dobrze wykonane i potrafi autentycznie przestraszyć.

 1. Hide and Seek – zagraj (wersja przeglądarkowa)
 2. Hide and Seek- pobierz grę

Dungeon Butler

Darmówki, czyli w co pograć bez płacenia (m.in. Hide and Seek, FlipFlop, Gun Godz i Postmortem) - ilustracja #3

Dungeon Butler to turowa strategia oparta na nietypowym pomyśle. Kierujemy w niej lokajem zatrudnionym w celu dbania o porządek w ponurym zamku oraz zapewnienie złemu wampirowi spokojnego snu. Nie jest to łatwe, gdyż do twierdzy co chwila próbują się dostać nieproszeni goście. Każdy z nich ma się za bohatera i zabije nas przy pierwszej okazji. Dlatego musimy unikać kontaktu z nimi i wykorzystywać różnorodne przedmioty do odstraszenia intruzów. Jednocześnie konieczne jest również sprzątanie pozostawianego przez nich bałaganu.

 1. Dungeon Butler – pobierz grę

FlipFlop

Darmówki, czyli w co pograć bez płacenia (m.in. Hide and Seek, FlipFlop, Gun Godz i Postmortem) - ilustracja #4

FlipFlop to pierwszoosobowa gra logiczna, której akcja toczy się w abstrakcyjnym świecie stworzonym z zawieszonych w powietrzu brył. Na każdym poziomie musimy dotrzeć do punktu docelowego, unikając po drodze pułapek. Do mety nigdy nie prowadzi prosta trasa. Zamiast tego konieczne jest wykorzystywanie mocy manipulowania grawitacją. Możemy odwrócić świat do góry nogami, lub tylko o 90 stopni, co uczyni ze ściany sufit lub podłogę. Autorzy wykorzystali ten mechanizm do stworzenia serii pomysłowych wyzwań, których pokonanie wymaga sporego sprytu i doskonałego zmysłu orientacji.

 1. FlipFlop – pobierz grę

Gun Godz

Darmówki, czyli w co pograć bez płacenia (m.in. Hide and Seek, FlipFlop, Gun Godz i Postmortem) - ilustracja #5

Gun Godz to wyśmienity retro FPS autorstwa studia Vlambeer, znanego z takich tytułów, jak Super Crate Box, Ridiculous Fishing czy Luftrauser. Gra początkowo wypuszczona została w zeszłym roku jako darmowy prezent dla osób, które wsparły Kickstartera projektu Venus Patrol, a teraz udostępniono ją dla wszystkich zainteresowanych. Produkcja pełnymi garściami czerpie z Wolfenstein 3D i oferuje mocno oldskulową zabawę w czyszczenie poziomów ze wszystkich przeciwników. Gra jest prosta, ale bardzo miodna i wyposażona w doskonały soundtrack. Vlambeer nie ma w zwyczaju wypuszczać słabych gier i Gun Godz podtrzymuje tę tradycję.

 1. Gun Godz – pobierz grę

Darmowy klasyk: Deep Sleep

Darmówki, czyli w co pograć bez płacenia (m.in. Hide and Seek, FlipFlop, Gun Godz i Postmortem) - ilustracja #6

Ze starszych produkcji chcemy Wam polecić grę Deep Sleep. Jest to utrzymana w klimacie grozy przygodówka, w której musimy uciec ze świata koszmaru sennego. Autorzy postawili na mocno rozpikselowaną grafikę, ale nie przeszkadza ona w wytworzeniu atmosfery prawdziwego niepokoju. Nie zawodzą również zagadki, które stanowią spore wyzwanie, ale jednocześnie ich rozwiązania są bardzo logiczne. Najsilniejszym elementem całości jest jednak fabuła i to, na jak wiele sposobów można ją interpretować.

 1. Deep Sleep - zagraj

Płać, jeśli chcesz

Postmortem

Darmówki, czyli w co pograć bez płacenia (m.in. Hide and Seek, FlipFlop, Gun Godz i Postmortem) - ilustracja #7

W ostatnich dniach nie zadebiutowała żadna godna uwagi gra darmowa z mikropłatnościami. Dlatego zamiast na siłę polecać jakiś słaby tytuł, postanowiliśmy zarekomendować przygodówkę Postmortem autorstwa Jakuba Kasztalskiego. Kierujemy w niej wysłannikiem Śmierci uczestniczącym w wystawnym przyjęciu i musimy wybrać, który z jego uczestników pożegna się z życiem. Podczas rozmów z potencjalnymi ofiarami szybko odkrywamy, że każda z nich odgrywa istotną rolę w społeczeństwie i od naszej decyzji zależeć będzie przyszłość całego kraju. Dokonanie wyboru utrudnia fakt, że postacie zostały wspaniale nakreślone i nie da się łatwo skategoryzować żadnej z nich jako dobrej lub złej. Autor udostępnił pełną wersję gry za darmo. Osoby, którym przypadnie ona do gustu mogą wesprzeć twórcę kupując za minimum 1,5 dolara edycję komercyjną, oferującą dodatkową postać i materiały dokumentujące proces powstawania projektu.

 1. Postmortem – strona oficjalna

Pięć poprzednich odsłon cyklu:

 1. 28 sierpnia 2013 (zwycięzca ankiety: Beyond Perception)
 2. 14 sierpnia 2013 (zwycięzca ankiety: Rebuild 2)
 3. 7 sierpnia 2013 (zwycięzca ankiety: Kingdom Rush)
 4. 31 lipca 2013 (zwycięzca ankiety: Snowdrift)
 5. 24 lipca 2013 (zwycięzca ankiety: Firefall)
TWOIM ZDANIEM

Która darmówka z 4 września podoba Ci się najbardziej?

Postmortem
46,4%
Hide and Seek
23,2%
FlipFlop
14,3%
Gun Godz
7,1%
Deep Sleep
7,1%
Dungeon Butler
1,8%
Zobacz inne ankiety