Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 31 lipca 2013, 20:15

Darmówki, czyli w co pograć bez płacenia (m.in. Visio Runner, Experiment 12 i Snowdrift)

W najnowszym odcinku Darmówek polecamy m.in. paranormalną przygodówkę, platformówkę FPP, survival horrora oraz ciekawy eksperyment opracowany wspólnymi siłami dwunastu deweloperów niezależnych.

Witajcie w dwudziestym trzecim odcinku naszego cyklu omawiającego najciekawsze darmowe gry pecetowe. Ponownie proponujemy zestaw kilku świeżych produkcji oraz jednego klasyka. Tekstowi tradycyjnie towarzyszy materiał video przygotowany przez Heda.

Gry w pełni darmowe

Visio Runner

Darmówki, czyli w co pograć bez płacenia (m.in. Visio Runner, Experiment 12 i Snowdrift) - ilustracja #2

Ukazała się wersja beta Visio Runner, czyli platformówki FPP pozwalającej na wcielenie się w mistrza parkuru. Do premiery pełnej wersji pozostał jeszcze szmat czasu, ale projekt już teraz jest całkiem dopracowany, a wykonywanie szalonych skoków i efektownych akrobacji daje dużo satysfakcji. Autorzy duży nacisk kładą na społeczność i udostępnili łatwy w obsłudze edytor, który pozwala na szybkie tworzenie nowych map. Pod względem mechanizmów rozgrywki oraz sposobu zaprojektowania poziomów gra mocno przypomina Mirror’s Edge, zwłaszcza abstrakcyjne poziomy wydane w dodatku DLC.

  1. Visio Runner – pobierz grę

Mysteries of Peak Valley: Case 2 The White Lady

Darmówki, czyli w co pograć bez płacenia (m.in. Visio Runner, Experiment 12 i Snowdrift) - ilustracja #3

Z kolei Mysteries of Peak Valley: Case 2 The White Lady to godna uwagi propozycja dla miłośników przygodówek. Gra opowiada o losach detektywa, który próbuje odkryć prawdę kryjącą się za legendami o zjawie nawiedzającej starą rezydencję. Gra jest bardzo dobrze wykonana i oferuje sporych rozmiarów kampanię, wypełnioną ciekawymi zagadkami i intrygującymi zwrotami fabuły. Polecamy też sprawdzenie pierwszej części serii, która również dostępna jest za darmo.

  1. Mysteries of Peak Valley: Case 2 The White Lady – pobierz grę

Space Lord

Darmówki, czyli w co pograć bez płacenia (m.in. Visio Runner, Experiment 12 i Snowdrift) - ilustracja #4

Space Lord to nietypowa gra logiczna, która pozwala na wcielenie się w czarny charakter z oldskulowej automatowej strzelanki. Naszym zadaniem jest projektowanie poziomów w sposób, który zapewni lecącemu małym stateczkiem bohaterowi emocjonującą przygodę. Musimy tak wszystko ustawić, aby rozgrywka nie była zbyt łatwa (gdyż wtedy heros się znudzi), ani tak trudna, aby ukończenie mapy było niemożliwe. Wszystko to składa się na unikalną produkcję, która potrafi wciągnąć na długie godziny.

  1. Space Lord - zagraj

Experiment 12

Darmówki, czyli w co pograć bez płacenia (m.in. Visio Runner, Experiment 12 i Snowdrift) - ilustracja #5

Experiment 12 to nietypowa produkcja będąca owocem współpracy dwunastu uznanych deweloperów niezależnych. Projekt opowiada historię mężczyzny, który pewnego dnia budzi się uwięziony wewnątrz tajemniczego ośrodka badawczego. Naszym zadaniem jest odkrycie prawdy o tym miejscu i znalezienie drogi ucieczki. Każdy z twórców opracował w ciągu trzech dni własny fragment tej historii. Niektóre z nich są przygodówkami, inne platformówkami. W projekcie udział wzieli Terry Cavanagh, Ian Snyder, Jack King-Spooner, Zaratustra, Richard Perrin, Michael Brough, Robert Yang, Alan Hazelden, Benn Powell, Jake Clover, TheBlackMask, oraz Jasper Byrne. Efekt końcowy stanowi fascynujący koktajl stylów i rozwiązań, którego nie powinien przegapić żaden fan gier niezależnych.

  1. Experiment 12 - pobierz

Darmowy klasyk: Snowdrift

Darmówki, czyli w co pograć bez płacenia (m.in. Visio Runner, Experiment 12 i Snowdrift) - ilustracja #6

Snowdrift to udany survival horror osadzony w niedalekiej przyszłości, w czasach gdy tajemnicza ciemność objęła we władanie większość powierzchni naszej planety. Wcielamy się w jednego z ostatnich ocalałych – starca, który schronienie znalazł w górskiej chatce. Zadaniem gracza jest po prostu przeżycie, co wymaga gromadzenia wody, jedzenia oraz drewna na opał. Podczas dnia możemy czuć się bezpiecznie, ale wraz z upływem czasu będziemy musieli wypuszczać się coraz dalej w poszukiwaniu zapasów. W końcu zmuszeni zostaniemy do nocnych wypraw, podczas których na żer wychodzą potwory. Snowdrift ma prostą oprawę graficzną, ale mimo to autorom udało się stworzyć atmosferę autentycznej grozy.

  1. Snowdrift - zagraj

Free-2-Play

Prime World

Darmówki, czyli w co pograć bez płacenia (m.in. Visio Runner, Experiment 12 i Snowdrift) - ilustracja #7

Ruszyła otwarta beta Prime World, czyli gry stanowiącej skrzyżowanie bitew w stulu MOBA z typowo strategicznym rozwojem własnych włości. Żaden z tych aspektów nie wprowadza rewolucyjnych rozwiązań, ale wspólnie dają ciekawą produkcję, która nie sprawia wrażenia odgrzewanego kotleta. Gra jest bardzo dobrze dopracowana i oferuje intrygujące uniwersum fantasy. To akurat nie stanowi jednak żadnego zaskoczenia, gdyż za projektem stoi studio Nival, czyli autorzy m.in. Silent Storm, Evil Islands, Heroes of Might & Magic V oraz serii Etherlords.

Pięć poprzednich odsłon cyklu:

  1. 24 lipca 2013 (zwycięzca ankiety: Firefall)
  2. 10 lipca 2013 (zwycięzca ankiety: Atum)
  3. 3 lipca 2013 (zwycięzca ankiety: Silhouette)
  4. 26 czerwca 2013 (zwycięzca ankiety: Perihelion)
  5. 19 czerwca 2013 (zwycięzca ankiety: RIFT)
TWOIM ZDANIEM

Która darmówka z 31 lipca jest najlepsza?

Snowdrift
35,4%
Visio Runner
20,8%
Prime World
18,8%
Experiment 12
10,4%
Space Lord
8,3%
Mysteries of Peak Valley: Case 2 The White Lady
6,2%
Zobacz inne ankiety