Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 3 lipca 2013, 14:42

Darmówki, czyli w co pograć bez płacenia (m.in. Tessallation, Daymare Cat i Curse of the Aztecs)

W najnowszym odcinku Darmówek polecamy m.in. pierwszoosobową grę logiczną, przeglądarkową przygodówkę oraz izometryczny koktajl RTS-a i strzelanki.

Witajcie w osiemnastym odcinku naszego cyklu omawiającego najciekawsze pecetowe gry darmowe. Ponownie proponujemy zestaw kilku świeżych produkcji oraz jednego klasyka. Tekstowi tradycyjnie towarzyszy materiał video przygotowany przez Heda.

Gry w pełni darmowe

Tessallation

Darmówki, czyli w co pograć bez płacenia (m.in. Tessallation, Daymare Cat i Curse of the Aztecs) - ilustracja #1

Zaczynamy od prawdziwej perełki. Tessallation to wyśmienita trójwymiarowa gra logiczna, w której kierujemy dziewczynką potrafiąca podróżować w czasie. Korzystając z tej mocy pozostawia za sobą kopię swojego ciała. Umiejętność ta potrzebna jest do rozwiązania większości zagadek. Daje to w coś w rodzaju trybu kooperacyjnego dla jednego gracza, w którym musimy samodzielnie wykonać ruchy każdego klona postaci i odpowiednio je zgrać, aby w sumie dały rozwiązanie łamigłówki. Poza ciekawą mechaniką rozgrywki Tessallation oferuje również bardzo atrakcyjne wykonanie.

  1. Tessallation – pobierz grę

Daymare Cat

Darmówki, czyli w co pograć bez płacenia (m.in. Tessallation, Daymare Cat i Curse of the Aztecs) - ilustracja #2

Przypomniał o sobie również nasz rodak Mateusz Skutnik, czyli autor wielu świetnych darmowych przygodówek. Jego najnowsza produkcja to Daymare Cat. Jej najbardziej nietypowym elementem jest oprawa graficzna, która sprawia wrażenie naszkicowanej na szybko długopisem w zeszycie podczas lekcji. Naszym zadaniem jest umożliwienie małej dziewczynce ucieczki z koszmarnego miasteczka. W przeciwieństwie do poprzednich tytułów autora gra jest platformówką. Mimo to rozgrywka stawia głównie na eksplorowanie klimatycznych lokacji oraz rozwiązywanie zagadek.

  1. Daymare Cat - zagraj

Curse of the Aztecs

Darmówki, czyli w co pograć bez płacenia (m.in. Tessallation, Daymare Cat i Curse of the Aztecs) - ilustracja #3

Z kolei Curse of the Aztecs to pierwszoosobowa przygodówka utrzymana w klimacie horroru. Wcielamy się w archeologa, który udaje się na wyprawę do opuszczonego podziemnego miasta Azteków, gdzie według legendy może znajdować się grób Montezumy. Układ poziomów generowany jest losowo, dzięki czemu grę można przechodzić wielokrotnie, za każdym razem trafiając na świeże wyzwania. Curse of the Aztecs pozytywnie wybija się na tle innych interaktywnych horrorów dzięki nietypowym lokacjom, bardzo dobremu wykonaniu oraz prawdziwie niepokojącej atmosferze.

  1. Curse of the Aztecs – pobierz grę

Silhouette

Darmówki, czyli w co pograć bez płacenia (m.in. Tessallation, Daymare Cat i Curse of the Aztecs) - ilustracja #4

Silhouette to gra dla dwóch graczy, do której wystarczy tylko jedna klawiatura. Jeden z uczestników zabawy wciela się w mordercę z nożem, a drugi w jego przyszłą ofiarę, której zadaniem jest jedynie przeżycie. Rozgrywka toczy się w kilkusekundowych rundach. Podczas każdej może poruszać się tylko jedna postać. Z każdą kolejną rundą czas otrzymany na wykonanie akcji staje się coraz krótszy, aż w końcu gracze otrzymują raptem kilka sekund na zareagowanie na posunięcia przeciwnika. Zabawy jest przy tym co niemiara, a skuteczne pozbawienie życia kolegi, lub umknięcie przed jego ostrzem daje olbrzymią satysfakcję.

  1. Silhouette - zagraj

Darmowy klasyk: A Nation of Wind

Darmówki, czyli w co pograć bez płacenia (m.in. Tessallation, Daymare Cat i Curse of the Aztecs) - ilustracja #5

A Nation of Wind to intrygujące połączenie elementów automatowej strzelanki 2D i RTS-a . Akcja ukazana jest w perspektywy izometrycznej, a gra toczy się w świecie złożonym z dryfujących na niebie wysp. Wcielamy się kapitana statku powietrznego, którego zadaniem jest zakładanie kolonii i ich obrona przed hordami potworów przybywającymi spod chmur. Wymaga to typowo strategicznego gromadzenia surowców, konstruowania budynków i werbowania armii. Jednocześnie musimy również osobiście brać udział w starciach, kierując okrętem niczym w strzelankach. Wszystko to zrealizowano w wywołującym fale nostalgii stylu wzorowanym na złotym okresie komputerów Amiga.

  1. A Nation of Wind - pobierz

Free-2-Play

Hidden Shadows

Darmówki, czyli w co pograć bez płacenia (m.in. Tessallation, Daymare Cat i Curse of the Aztecs) - ilustracja #6

Z kategorii Free-2-Play chcemy polecić Wam w tym tygodniu przygodówkę Hidden Shadows. Wcielamy się w niej w ostatniego uczciwego gliniarza w przeżartym korupcją mieście Gravetown. Zostaje on postrzelony pewnego wieczora podczas odwiedzania grobu swoich rodziców. Udaje mu się cudem uniknąć śmierci, ale od tego zdarzenia potrafi dostrzegać duchy zmarłych ludzi. Tę moc wykorzystamy prowadząc liczne dochodzenia, w tym to najważniejsze, które przed laty rozpoczął ojciec bohatera. Rozwikłanie kolejnych spraw nie będzie łatwe, gdyż nasze plany spróbuje pokrzyżować m.in. lokalny komisarz policji.

Pod względem mechanizmów rozgrywki gra stanowi casualową przygodówkę typu hidden-object, wzbogaconą elementami społecznościowymi. Zajmujemy się zatem głównie odszukiwaniem na ekranie wskazanych na liście obiektów. Pomiędzy śledztwami prowadzimy rozmowy z postaciami niezależnymi, co posuwa do przodu ciekawy główny wątek fabularny.

  1. Hidden Shadows - zagraj
TWOIM ZDANIEM

Która darmówka z 3 lipca jest najlepsza?

Silhouette
34,8%
Tessallation
19,7%
Curse of the Aztecs
18,2%
A Nation of Wind
10,6%
Hidden Shadows
9,1%
Daymare Cat
7,6%
Zobacz inne ankiety