Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 26 czerwca 2013, 14:50

autor: Adrian Werner

Darmówki, czyli w co pograć bez płacenia (m.in. Futuridium EP, Lethal Dose i Perihelion)

W najnowszym odcinku Darmówek polecamy m.in. przygodówkę w klimacie noir, trójwymiarowego spadkobiercę kultowego Uridium i postapokaliptyczne cRPG z komputerów Amiga.

Witajcie w dziewiętnastym odcinku naszego cyklu omawiającego najciekawsze pecetowe gry darmowe. Ponownie proponujemy zestaw kilku świeżych produkcji oraz jednego klasyka. Tekstowi tradycyjnie towarzyszy materiał video przygotowany przez Heda.

Gry w pełni darmowe

Lethal Dose

Darmówki, czyli w co pograć bez płacenia (m.in. Futuridium EP, Lethal Dose i Perihelion) - ilustracja #1

Zaczynamy od Lethal Dose. Jest to przygodówka utrzymana w klimacie czarnobiałego kina noir. Wcielamy się w kobietę wykonującą zabójstwa na zlecenie. Naszym zadaniem jest pozbawienie życia kilku wskazanych przez klientów nieszczęśników, najczęściej z użyciem trucizny. Gra koncentruje się głównie na doskonałej atmosferze i ciekawej fabule, natomiast mechanizmy rozgrywki odgrywają tutaj rolę drugorzędną. Całość jest stosunkowo krótka, ale te kilkadziesiąt minut na długo zostaje w pamięci.

  1. Lethal Dose - zagraj

Futuridium EP

Darmówki, czyli w co pograć bez płacenia (m.in. Futuridium EP, Lethal Dose i Perihelion) - ilustracja #2

Futuridium EP to trójwymiarowy hołd złożony kultowemu Uridium. Przeniesienie akcji w 3D drastycznie zmieniło mechanizmy rozgrywki. Zadaniem gracza jest eliminowanie galaktycznych krążowników. Wymaga to dotarcia do ich rdzenia i zniszczenia go dobrze wycelowanym pociskiem. Zanim to jednak zrobimy musimy wpierw dokonać przelotu nad powierzchnią statku, unikając systemów obronnych oraz lawirując między przeszkodami. W sumie przypomina to wszystko bardziej zwariowana wersję ataku na Gwiazdę Śmierci w Gwiezdnych Wojnach. Tempo zabaw jest mordercze, a cała gra jest niezwykle efektowna.

  1. Futuridium EP - pobierz grę

Forced Recall

Darmówki, czyli w co pograć bez płacenia (m.in. Futuridium EP, Lethal Dose i Perihelion) - ilustracja #3

Forced Recall to z kolei gra wyprodukowana w programie RPG Maker. Na pierwszy rzut oka wygląda jak 16-bitowe jRPG, ale w rzeczywistości jest to klasyczna przygodówka. Opowiedziana przez autorów historia osadzona jest w klimacie science-fiction. Wcielamy się w pracownika organizacji potrafiącej infiltrować cudze umysły. Naszym najnowszym celem jest powoli tracący zmysły świadek zuchwałej kradzieży. Musimy odkryć prawdę o napadzie zanim nieszczęśnik ostatecznie pogrąży się w szaleństwie. Rozgrywka oparta jest głównie na eksploracji i rozwiązywaniu zaskakująco pomysłowych zagadek, które wyciskają z silnika RPG Maker ostatnie soki.

Blob’s Story

Darmówki, czyli w co pograć bez płacenia (m.in. Futuridium EP, Lethal Dose i Perihelion) - ilustracja #4

Blob’s Story to gra logiczna zainspirowana popularnym Cut the Rope. Na każdym poziomie naszym zadaniem jest takie przecinanie linek doczepionych do postaci i innych obiektów, aby w wyniku reakcji łańcuchowej bohater przetoczył się do swojej ukochanej i jednocześnie zebrał po drodze jak najwięcej kwiatków. Te proste mechanizmy zostały wykorzystane do stworzenia serii pomysłowych zagadek, a zabawę uatrakcyjniają wpadające w ucho utwory fortepianowe.

  1. Blob’s Story - zagraj

Darmowy klasyk: Perihelion

Darmówki, czyli w co pograć bez płacenia (m.in. Futuridium EP, Lethal Dose i Perihelion) - ilustracja #5

Perihelion to jedna z najbardziej nietypowych gier RPG, jakie kiedykolwiek zawitały na komputery Amiga. Przedstawiony w niej świat łączy elementy postapokaliptyczne z silnym religijnym mistycyzmem, tworząc prawdziwie wybuchową mieszankę. Współgra z tym wyśmienita oprawa wizualna i intrygująca fabuła. W sumie daje to prawdziwego klasyka, w którego od zeszłego roku można zagrać za darmo. Główny artysta projektu wypuścił bowiem pełną wersję, dołączając do zestawu od razu odpowiednio skonfigurowany emulator Amigi.

  1. Perihelion - pobierz grę

Free-2-Play

Marvel Heroes

Darmówki, czyli w co pograć bez płacenia (m.in. Futuridium EP, Lethal Dose i Perihelion) - ilustracja #6

Z kategorii Free-2-Play chcemy Wam polecić wypuszczone niedawno Marvel Heroes. Jest to zręcznościowe RPG typu hack-n-slash, w którym możemy pokierować słynnymi superbohaterami tytułowego wydawnictwa. W galerii grywalnych postaci znalazły się takie sławy jak Spider-Man, Wolverine, Kapitan Ameryka, Daredevil, Hulk, Iron Man, Punisher czy Thor. Mechanizmy zabawy przypominają serię Diablo, co nie dziwi biorąc pod uwagę fakt, że jeden z głównych projektantów dwóch pierwszych odsłon tego cyklu, czyli David Brevik, pełnił tę samą rolę przy Marvel Heroes. W sumie gra stanowi ciekawe action-RPG, któremu atrakcyjności znacząco dodaje nietypowy jak na ten gatunek świat.

  1. Marvel Heroes – oficjalna strona gry

Pięć poprzednich odsłon cyklu:

  1. 19 czerwca 2013 (zwycięzca ankiety: RIFT)
  2. 5 czerwca 2013 (zwycięzca ankiety: Pokémon: Generations)
  3. 31 maja 2013 (zwycięzca ankiety: Pioneer)
  4. 23 maja 2013 (zwycięzca ankiety: N 2.0)
  5. 15 maja 2013 (zwycięzca ankiety: Transphoria)
TWOIM ZDANIEM

Która darmówka z 26 czerwca jest najlepsza?

Marvel Heroes
39,7%
Perihelion
33,3%
Blob’s Story
9%
Futuridium EP
7,7%
Lethal Dose
5,1%
Forced Recall
5,1%
Zobacz inne ankiety