Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 15 maja 2013, 14:22

Darmówki, czyli w co pograć bez płacenia (m.in. De/Ascend, Lemma, Transphoria i The Republia Times)

W najnowszym przeglądzie gier darmowych omawiamy m.in. futurystyczne wyścigi, kooperacyjną strzelankę utrzymaną w klimacie survival-horroru, symulator redaktora naczelnego w komunistycznej republice oraz pierwszoosobową platformówkę wzorowaną na Mirror’s Edge.

Witajcie w szesnastym odcinku naszego cyklu omawiającego najciekawsze pecetowe gry darmowe. Ponownie proponujemy zestaw kilku świeżych produkcji oraz jednego klasyka. Tekstowi tradycyjnie towarzyszy materiał video przygotowany przez Heda.

Gry w pełni darmowe

De/Ascend

Darmówki, czyli w co pograć bez płacenia (m.in. De/Ascend, Lemma, Transphoria i The Republia Times) - ilustracja #1

De/Ascend to futurystyczne wyścigi inspirowane takimi seriami jak Trackmania czy Rollcage. Naszym zadaniem jest oczywiście osiągnięcie jak najlepszych czasów na mocno zakręconych trasach. Produkcja jest świetnie wykonana, zarówno otoczenie, jak i pędzące po nim pojazdy są pełne detali. Do tego wrażenie prędkości jest doskonałe. Gra nie oferuje dużo różnorodności (raptem jeden typ pojazdu plus jedna lokacja), ale można w niej mile spędzić kilka godzin.

 1. De/Ascend – pobierz grę

Toom

Darmówki, czyli w co pograć bez płacenia (m.in. De/Ascend, Lemma, Transphoria i The Republia Times) - ilustracja #2

Z kolei Toom to śliczna przygodówka point-n-click. Wcielamy się w mężczyznę uwięzionego w metalowym pomieszczeniu mieszkalnym zawieszonym w koronach drzew. Zabawa sprowadza się do interakcji z różnymi obiektami we wnętrzu. Początkowo może się wydawać, że gra nie ma zakończenia, ale to tylko złudzenie. Da się dojść do finału, po prostu wymaga to pomysłowego eksperymentowania z dostępnymi w zasięgu ręki przedmiotami.

 1. Toom - zagraj

Transphoria

Darmówki, czyli w co pograć bez płacenia (m.in. De/Ascend, Lemma, Transphoria i The Republia Times) - ilustracja #3

Natomiast Transphoria to udany kooperacyjny FPS dla dwóch osób, w którym musimy zmierzyć się z hordami mutantów. Gra utrzymana jest w klimacie survival horroru i przeżycie wymaga ścisłej współpracy między graczami, dzielenia się zapasami oraz leczenia towarzysza broni. Całość jest bardzo dobrze wykonana. Autorzy wykorzystali realistyczny silnik fizyczny, pozwalający nawet odstrzeliwać wrogom części ciała.

 1. Transphoria – pobierz grę

Lemma

Darmówki, czyli w co pograć bez płacenia (m.in. De/Ascend, Lemma, Transphoria i The Republia Times) - ilustracja #4

Ukazała się również nowa wersja gry Lemma. Jest to pierwszoosobowa platformówka wzorowana na Mirror’s Edge, zwłaszcza na trasach dodanych do tego tytułu w rozszerzeniu DLC. Wcielamy się w mistrza parkouru pędzącego po stale transformujących się planszach. Możemy biegać po ścianach i wykonywać szalone skoki oraz inne akrobacje. Mapy są kompletnie abstrakcyjne, ale sam system ruchu jest całkiem realistyczny. Czuć, że postać ma swoją wagę, a jej wyczyny pozostają mniej więcej w zgodzie z prawami grawitacji. Sprawia to, że pokonywanie przeszkód jest bardzo satysfakcjonujące, a cała gra daje dużo radości.

 1. Lemma – pobierz grę

Darmowy klasyk: The Republia Times

Darmówki, czyli w co pograć bez płacenia (m.in. De/Ascend, Lemma, Transphoria i The Republia Times) - ilustracja #5

Obecnie głośno jest o grze Papers, Please, której autorem jest Lucas Pope. Dlatego warto przypomnieć wcześniejszy i równie interesujący projekt tego twórcy, czyli The Republia Times. Produkcja pozwala na wcielenie się w redaktora naczelnego głównej gazety wydawanej w komunistycznej republice Arstotzkan. W chwili, w której obejmujemy tę posadę nastroje społeczeństwa są fatalne. Niedawno zakończona wojna oraz krwawo stłumiona rebelia mocno odbiły się na autorytecie władzy. Naszym zadaniem jest taka edycja wydań gazety, aby jej treść poprawiła samopoczucie obywateli i zwiększyła ich lojalność. Cenzurujemy więc niekorzystne wieści i promujemy optymistyczne doniesienia, starając się jednocześnie zachować odpowiedni umiar, gdyż przesada sprawi, że stracimy zaufanie czytelników.

 1. The Republia Times – pobierz grę

Free-2-Play

UFO Online

Darmówki, czyli w co pograć bez płacenia (m.in. De/Ascend, Lemma, Transphoria i The Republia Times) - ilustracja #6

Wystartowała otwarta beta UFO Online. Jest to turowa strategia stanowiąca przeglądarkową adaptację rozwiązań serii X-COM. Rozgrywka podzielona została na dwie płaszczyzny. Pierwszą jest zarządzanie bazą, w ramach której szkolimy żołnierzy, prowadzimy badania naukowe i dbamy o odpowiednie zbilansowanie budżetu. Druga warstwa to taktyczne bitwy toczone przeciwko kosmitom w różnych zakątkach Ziemi. Grze sporo brakuje do poziomu zeszłorocznego XCOM: Enemy Unknown, ale jak na produkcję przeglądarkową jest to ciekawy tytuł, który potrafi dostarczyć sporo zabawy nawet bez wydawania pieniędzy w ramach mikropłatności.

 1. UFO Online – zagraj

Pięć poprzednich odsłon cyklu

 1. 8 maja 2013 (zwycięzca ankiety: Neverwinter)
 2. 24 kwietnia 2013 (zwycięzca ankiety: Cry of Fear)
 3. 17 kwietnia 2013 (zwycięzca ankiety: 0 A.D)
 4. 10 kwietnia 2013 (zwycięzca ankiety: Super Cult Tycoon 2)
 5. 3 kwietnia 2013 (zwycięzca ankiety: The Hobbit: Armies of the Third Age)
TWOIM ZDANIEM

Która darmówka z 15-tego maja jest najlepsza?

Transphoria
26,9%
UFO Online
19,2%
De/Ascend
15,4%
Toom
15,4%
Lemma
11,5%
The Republia Times
11,5%
Zobacz inne ankiety