Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 8 maja 2013, 19:07

Darmówki, czyli w co pograć bez płacenia (m.in. Gods Will Be Watching, Lumber Island i Fragment)

W najnowszym przeglądzie gier darmowych omawiamy m.in. nietypową skradankę FPP, interaktywny horror, dwuwymiarową strzelankę inspirowaną serią Max Payne, remake legendarnej przygodówki oraz ponury survival w klimacie science-fiction.

Witajcie w szesnastym odcinku naszego cyklu omawiającego najciekawsze pecetowe gry darmowe. Ponownie proponujemy zestaw kilku świeżych produkcji oraz jednego klasyka. Tekstowi tradycyjnie towarzyszy materiał video przygotowany przez Heda.

Gry w pełni darmowe

Gods Will Be Watching

Darmówki, czyli w co pograć bez płacenia (m.in. Gods Will Be Watching, Lumber Island i Fragment) - ilustracja #1

Gods Will Be Watching to smutna gra survivalowa. W dalekiej przyszłości statek kosmiczny rozbija się na pokrytej śniegiem obcej plancie. Naszym zadaniem jest umożliwienie załodze przetrwania przez 40 dni, aż do przybycia pomocy. Musimy chronić podwładnych przed mrozem, drapieżnikami i infekcjami oraz zapewnić im pożywienie. W ciągu jednego dnia możemy wykonać raptem pięć czynności. Każdy z członków załogi ma inne umiejętności i jego śmierć negatywnie wpływa na szanse przeżycia. Mięsem zmarłych możemy nakarmić żyjących i często zmuszeni zostaniemy wręcz do zamordowania jednego z podwładnych, byle tylko umożliwić reszcie przeżycie. Gra jest trudna, ale w tym leży cały jej urok. Nawet porażki nie zniechęcają do zabawy, gdyż cały czas ma się ochotę na wypróbowanie alternatywnych ścieżek.

 1. Gods Will Be Watching - zagraj

Fragment

Darmówki, czyli w co pograć bez płacenia (m.in. Gods Will Be Watching, Lumber Island i Fragment) - ilustracja #2

Fragment to pierwszoosobowa gra akcji z silnymi elementami skradankowymi, która powstała w oparciu o silnik Unity. Wcielamy się w więźnia próbującego wydostać się z pełnej strażników stacji kosmicznej. Kierowana przez nas postać posiada nadludzkie moce i potrafi rozrywać przeciwników na kawałki, a następnie wchłaniać ich fragmenty. Możemy również tworzyć własnego klona, którego wykorzystamy do odwrócenia uwagi strażników. Ciekawym pomysłom towarzyszy bardzo dobre wykonanie. Dla osób lubiących nietypowe gry FPP Fragment to pozycja obowiązkowa.

 1. Fragment – pobierz grę

Lumber Island

Darmówki, czyli w co pograć bez płacenia (m.in. Gods Will Be Watching, Lumber Island i Fragment) - ilustracja #3

Lumber Island to pierwszoosobowy horror. Wcielamy się w rozbitka, którego morze wyrzuca na brzeg opuszczonej wyspy. Wiele lat temu wszyscy jej mieszkańcy opuścili ją z powodu wyczerpania lokalnych zasobów ropy. Tak brzmi wersja oficjalna, ale w rzeczywistości powody ewakuacji były zupełnie inne i znacznie bardziej przerażające. Lumber Island oferuje ciekawą historię i doskonałą atmosferę. Przede wszystkim jednak gra potrafi autentycznie przestraszyć.

 1. Lumber Island – pobierz grę

Mayhem Triple

Darmówki, czyli w co pograć bez płacenia (m.in. Gods Will Be Watching, Lumber Island i Fragment) - ilustracja #4

Mayhem Triple to zwariowana platformówka, którą można opisać jako dwuwymiarową wersję serii Max Payne. Kierujemy doskonale wyszkolonym najemnikiem, który musi odeprzeć inwazję obcych istot przypominających króliki. Gra sprowadza się głównie do eliminowania hord przeciwników za pomocą broni palnej. Zadanie to realizujemy w efektownym stylu – wykonując potężne skoki oraz odbijając się od ścian. System walki jest prosty do opanowania, ale daje olbrzymie możliwości, a mordowanie królików zapewnia masę satysfakcji.

 1. Mayhem Triple – pobierz grę

Darmowy klasyk: Space Quest II

Darmówki, czyli w co pograć bez płacenia (m.in. Gods Will Be Watching, Lumber Island i Fragment) - ilustracja #5

Jako darmowego klasyka chcemy Wam w tym tygodniu polecić fanowski remake Space Quest II: Vohaul's Revenge, czyli legendarnej przygodówki science-fiction. Gra została zrealizowana w stylu VGA znanym z późniejszych produkcji studia Sierra. Autorzy dodali również dubbing oraz interfejs point-n-click. Poza tymi zmianami jest to ta sama gra, która w latach 80-tych podbiła serca graczy. Space Quest II posiada ciekawe zagadki, ale przede wszystkim jest niesamowicie zabawne. Podczas rozgrywki regularnie trafiają się sekwencje, które wywołują salwy śmiechu. Pierwowzór jest obecnie mocno przestarzały i wymaga ręcznego wpisywania komend, co dla wielu osób jest prawdziwym problemem. Dzięki fanom w Vohaul's Revenge mogą się bawić również ludzie, którzy nie są zwolennikami totalnego retro.

 1. Space Quest II - pobierz

Free-2-Play

Neverwinter

Darmówki, czyli w co pograć bez płacenia (m.in. Gods Will Be Watching, Lumber Island i Fragment) - ilustracja #6

Doczekaliśmy się wreszcie startu otwartej bety Neverwinter. Produkcja korzysta z licencji Dungeons & Dragons i oferuje możliwość zagrania jedną z pięciu klas. Walka jest czymś pomiędzy tradycyjnymi RPG-owymi rzutami kostek a grami zręcznościowymi. Zaoferowane przez autorów rozwiązania bardzo dobrze sprawdzają się w akcji i starcia dają sporo satysfakcji. Gra oferuje rozgrywki PvP, ale nacisk położono przede wszystkim na tryb kooperacyjny, przez co mikropłatności nie odgrywają kluczowej roli. Wielką zaletą Neverwinter jest prosty w użyciu edytor przygód. Fani wgrali już dziesiątki misji i wiele z nich prezentuje bardzo wysoki poziom.

 1. Neverwinter – strona oficjalna

Pięć poprzednich odsłon cyklu

 1. 24 kwietnia 2013 (zwycięzca ankiety: Cry of Fear)
 2. 17 kwietnia 2013 (zwycięzca ankiety: 0 A.D)
 3. 10 kwietnia 2013 (zwycięzca ankiety: Super Cult Tycoon 2)
 4. 3 kwietnia 2013 (zwycięzca ankiety: The Hobbit: Armies of the Third Age)
 5. 27 marca 2013 (zwycięzca ankiety: Warframe)
TWOIM ZDANIEM

Która z majowych darmówek jest najciekawsza?

Neverwinter
54,6%
Gods Will Be Watching
17,2%
Lumber Island
11%
Fragment
8,6%
Space Quest II
4,9%
Mayhem Triple
3,7%
Zobacz inne ankiety