Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 27 marca 2013, 16:48

autor: Adrian Werner

Darmówki, czyli w co pograć bez płacenia (m.in. Triad, Wayward, A Story About My Uncle i Warframe)

W najnowszym przeglądzie gier darmowych omawiamy m.in. survivalowe cRPG o rozbitku, sieciową kooperacyjną grę akcji, retro platformówkę oraz produkcję FPP inspirowaną serią Portal.

Witajcie w jedenastym odcinku naszego odnowionego cyklu omawiającego najciekawsze pecetowe gry darmowe. Ponownie proponujemy zestaw kilku świeżych produkcji oraz jednego klasyka. Tekstowi tradycyjnie towarzyszy materiał video przygotowany przez Heda.

Gry w pełni darmowe

Triad

Darmówki, czyli w co pograć bez płacenia (m.in. Triad, Wayward, A Story About My Uncle i Warframe) - ilustracja #1

Triad to zabawna gra logiczna, w której musimy odpowiednio umieścić trójkę ludzi na jednym łóżku. Każda z nich śpi trochę inaczej - jedna potrafi stoczyć się na podłogę, a inna wierci się w miejscu. Musimy to wziąć pod uwagę i dobrać takie ustawienie, aby nikt nikogo nie dotknął w nocy. Daje to w rezultacie coś, co przypomina Tetrisa rozgrywanego za pomocą ludzkich ciał. Świetny pomysł i równie dobre wynikanie czynią z Triad małą perełkę.

  1. Triad – pobierz grę

Wayward

Darmówki, czyli w co pograć bez płacenia (m.in. Triad, Wayward, A Story About My Uncle i Warframe) - ilustracja #2

Ukazała się również nowa wersja Wayward. Jest to turowe RPG typu roguelike, które kładzie nacisk na elementy survivalowe i sandboksową swobodę. Akcja toczy się na pełnej agresywnych drapieżników bezludnej wyspie, na której rozbija się statek bohatera. Gra jest trudna i większość przedmiotów trzeba wytworzyć samemu za pomocą systemu rzemiosła. Musimy też dbać o odnajdywanie pożywienia i ciągłe trenowanie bohatera w potrzebnych umiejętnościach.

  1. Wayward – pobierz grę

Super Stock Take

Darmówki, czyli w co pograć bez płacenia (m.in. Triad, Wayward, A Story About My Uncle i Warframe) - ilustracja #3

Z zimowego snu przebudził się wreszcie zespół Nitrome wypuszczając grę Super Stock Take. Jest to platformówka, w której kierujemy zwierzaczkiem pracującym w dużym magazynie. Nasz szef każe nam co chwila wykonywać nowe zadania, czego dokonujemy poprzez przestawienie skrzyń i innych przedmiotów. Kierowany przez nas bohater jest mały, ale bardzo silny, więc potrafi podnieść nawet bardzo duże obiekty i w razie potrzeby cisnąć nimi na kilka metrów w dal. Daje to w sumie proste mechanizmy rozgrywki, który są jednak pomysłowo wykorzystywane w coraz bardziej karkołomnych zadaniach. Gra trzyma bardzo wysoki standard, do którego przyzwyczaiło nas Nitrome – grafika i muzyka są atrakcyjne, jakości technicznej nie można niczego zarzucić, a spora liczba poziomów gwarantuje zabawę przynajmniej na kilka godzin.

  1. Super Stock Take - zagraj

The Price

Darmówki, czyli w co pograć bez płacenia (m.in. Triad, Wayward, A Story About My Uncle i Warframe) - ilustracja #4

Z kolei The Price to pięknie wykonana przygodówka, w której wcielamy się w murzyńskiego niewolnika wychowanego na amerykańskiej plantacji w XIX wieku. Nasz bohater ma nieszczęście zakochać się w córce gubernatora, co skutkuje dla niego bardzo niemiłymi konsekwencjami. Gra nie boi się swojej tematyki – jest brutalna i smutna, ale jednocześnie opowiada przejmującą historię. Jeśli macie ochotę na coś ambitniejszego pod względem fabularnym, to The Price będzie doskonałą propozycją.

  1. The Price - zagraj

Darmowy klasyk: A Story About My Uncle

Darmówki, czyli w co pograć bez płacenia (m.in. Triad, Wayward, A Story About My Uncle i Warframe) - ilustracja #5

A Story About My Uncle to gra FPP łącząca elementy platformówki oraz gry logicznej, którą napędza silnik Unreal 3. Podstawowe mechanizmy zabawy opierają się na pomysłowym wykorzystywaniu wystrzeliwanej linki z hakiem, której używamy do przeciągania postaci po otoczeniu. Do dyspozycji graczy oddano też szereg różnorodnych technik skoków. Wszystko to ubrano w śliczną oprawę graficzną przywodzącą na myśl poziomy Xen z pierwszego Half-Life.

  1. A Story About My Uncle – pobierz grę

Free-2-Play

Warframe

Darmówki, czyli w co pograć bez płacenia (m.in. Triad, Wayward, A Story About My Uncle i Warframe) - ilustracja #6

Ruszyła wreszcie otwarta beta Warframe. Jest to kooperacyjna gra akcji autorstwa zespołu Digital Extremes, znanego m.in. z zeszłorocznego The Darkness II. Gracze wcielają się w uzbrojonych w zaawansowane kombinezony bojowe partyzantów, którzy próbują obalić międzygalaktyczne imperium Grineerów. Produkcja ma bardzo dopracowany i szalenie efektowny system walki, pomysłowe misje oraz śliczną grafikę opartą (zasługa Unreal Engine 3). Do tego kooperacyjna natura projektu powoduje, że nie ma tutaj silnego parcia na mikropłatności.

  1. Warframe – strona oficjalna gry
TWOIM ZDANIEM

Która z danych darmówek jest najciekawsza?

Warframe
38,9%
Wayward
19%
The Price
18,3%
A Story About My Uncle
15,1%
Triad
4,8%
Super Stock Take
4%
Zobacz inne ankiety