Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 23 maja 2013, 17:25

Darmówki, czyli w co pograć bez płacenia (m.in. N 2.0, Bladeless, Maere: When Lights Die, Anno Online)

W najnowszym przeglądzie produkcji darmowych omawiamy m.in. nową wersję klasycznej już platformówki, steampunkowego RTS-a, horror FPP, brutalną grę szermierczą oraz przeglądarkowe wcielenie popularnej serii strategii ekonomicznych.

Witajcie w szesnastym odcinku naszego cyklu omawiającego najciekawsze pecetowe gry darmowe. Ponownie proponujemy zestaw kilku świeżych produkcji oraz jednego klasyka. Tekstowi tradycyjnie towarzyszy materiał video przygotowany przez Heda.

Gry w pełni darmowe

N 2.0

Darmówki, czyli w co pograć bez płacenia (m.in. N 2.0, Bladeless, Maere: When Lights Die, Anno Online) - ilustracja #1

Platformówka N to już prawdziwy darmowy klasyk. Jej autorzy dosyć niespodziewanie wypuścili właśnie wersję 2.0. Dodano w niej masę nowych poziomów, ulepszony edytor map oraz tryb kooperacyjny. Wszystkim tym cieszymy się w ciele małego wojownika ninja o imponujących zdolnościach akrobatycznych. Premiera edycji 2.0 to doskonała okazja, aby przypomnieć sobie ten tytuł, gdyż pod względem mechanizmów rozgrywki nie zestarzał się on ani trochę i wciąż urzeka zwariowanymi mapami oraz bardzo wysokim poziomem trudności. Dla fanów platformówek jest to pozycja obowiązkowa.

 1. N 2.0 – pobierz grę

Bladeless

Darmówki, czyli w co pograć bez płacenia (m.in. N 2.0, Bladeless, Maere: When Lights Die, Anno Online) - ilustracja #2

Z kolei Bladeless to wyborna zręcznościowa gra szermierza toczona w dwóch wymiarach. Klawiszami ASD aktywujemy jeden z trzech bloków. Jeśli uda nam się odbić w ten sposób miecz przeciwnika, to możemy przeprowadzić kontrę za pomocą klawiszy kierunkowych. Brzmi prosto, ale w rzeczywistości system wymaga doskonałej koordynacji. Potyczki są krwawe i trudne, ale każde zwycięstwo daje masę satysfakcji.

 1. Bladeless - zagraj

Maere: When Lights Die

Darmówki, czyli w co pograć bez płacenia (m.in. N 2.0, Bladeless, Maere: When Lights Die, Anno Online) - ilustracja #3

Fani pierwszoosobowych horrorów nie mają ostatnio powodów do narzekań. Gier tego typu ukazuje się cała masa. Wybicie się w zalewie nowych tytułów nie jest łatwe, ale sztuka ta zdecydowanie udała się projektowi Maere: When Lights Die. Jego akcja toczy się w wirtualnej rzeczywistości, która została stworzona w oparciu o elementy zaczerpnięte z podświadomości uczestnika eksperymentu medycznego. Niestety, coś poszło nie tak i bohater ląduje w miejscu zbudowanym z jego najgorszych koszmarów. Naszym zadaniem jest znalezienie drogi ucieczki zanim postać postrada zmysły. Maere: When Lights Die jest wyśmienicie wykonane i potrafi skutecznie wywołać u gracza przerażenie.

 1. Maere: When Lights Die – pobierz grę

Mustache Armies

Darmówki, czyli w co pograć bez płacenia (m.in. N 2.0, Bladeless, Maere: When Lights Die, Anno Online) - ilustracja #4

Z kolei Mustache Armies to dopracowana strzelanka 2D. Sterowanie żołnierzami odbywa się za pomocą klawiatury, podczas gdy celowanie korzysta z myszki. Gra oferuje dużą różnorodność przeciwników i system rozwoju, który pozwala w późniejszych poziomach pokierować nawet czołgiem lub helikopterem. Bitwy są bardzo satysfakcjonujące, więc nic dziwnego, że Mustache Armies zajęło czwarte miejsce w niedawnym Ludum Dare.

 1. Mustache Armies - zagraj

Darmowy klasyk: Netstorm 2: Storms Of Nimbus

Darmówki, czyli w co pograć bez płacenia (m.in. N 2.0, Bladeless, Maere: When Lights Die, Anno Online) - ilustracja #5

Jako darmowego klasyka chcę polecić Wam RTS-a Netstorm 2: Storms Of Nimbus. Jest to fanowski remake świetnej steampunkowej strategii Netstorm: Islands At War z 1997 roku. Była to bardzo nietypowa produkcja i do dzisiaj trudno znaleźć na rynku coś podobnego. Akcja toczy się w świecie mającym postać dryfujących wśród chmur niewielkich wysp. Sprawia to, że poza wydobywaniem surowców i szkoleniem jednostek kluczem do zwycięstwa jest również właściwe budowanie mostów oraz kładek, czego dokonujemy za pomocą losowo wybranych części. Ten aspekt rozgrywki przypomina uproszczonego Tetrisa i nadaje grze świeżości w porównaniu z typowymi RTS-ami. Remake odtwarza większość elementów pierwowzoru, ale robi to w pełnym trójwymiarze i dodaje funkcjonalny tryb multiplayer.

 1. Netstorm 2:Storms Of Nimbus – pobierz grę

Free-2-Play

Anno Online

Darmówki, czyli w co pograć bez płacenia (m.in. N 2.0, Bladeless, Maere: When Lights Die, Anno Online) - ilustracja #6

Wystartowała wreszcie otwarta beta Anno Online, czyli przeglądarkowej odsłony jednej z najpopularniejszych serii strategii ekonomicznych. Tak jak w poprzednich grach z cyklu naszym zadaniem jest stworzenie tętniących życiem miast i zapewnienie dobrobytu ich mieszkańcom. Anno Online nie dorównuje może poziomem skomplikowania Anno 1404 czy Anno 2070, ale i tak gra nie ma się pod tym względem czego wstydzić. Model ekonomiczny jest bardzo rozbudowany i oferuje masę różnych metod osiągnięcia zysku. Ponadto interakcja z tysiącami innych graczy zapewnia intrygujący kontekst, nieobecny w poprzednich odsłonach. Dodatkową zaletą jest to, że gra posiada już polską wersję językową.

 1. Anno Online – strona oficjalna gry

Pięć poprzednich odsłon cyklu

 1. 15 maja 2013 (zwycięzca ankiety: Transphoria)
 2. 8 maja 2013 (zwycięzca ankiety: Neverwinter)
 3. 24 kwietnia 2013 (zwycięzca ankiety: Cry of Fear)
 4. 17 kwietnia 2013 (zwycięzca ankiety: 0 A.D)
 5. 10 kwietnia 2013 (zwycięzca ankiety: Super Cult Tycoon 2
TWOIM ZDANIEM

Która darmówka z 23 maja jest najlepsza?

N 2.0
30,7%
Netstorm 2: Storms Of Nimbus
20,4%
Anno Online
16,8%
Bladeless
13,9%
Mustache Armies
9,5%
Maere: When Lights Die
8,8%
Zobacz inne ankiety