Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 19 czerwca 2013, 14:25

Darmówki, czyli w co pograć bez płacenia (m.in. Kraven Manor, Don’t Escape i Flip’d)

W najnowszym odcinku Darmówek polecamy m.in. przygodówkowe horrory, platformową skradankę oraz pierwszoosobową grę logiczną.

Witajcie w siedemnastym odcinku naszego cyklu omawiającego najciekawsze pecetowe gry darmowe. Ponownie proponujemy zestaw kilku świeżych produkcji oraz jednego klasyka. Tekstowi tradycyjnie towarzyszy materiał video przygotowany przez Heda.

Gry w pełni darmowe

Kraven Manor

Darmówki, czyli w co pograć bez płacenia (m.in. Kraven Manor, Don’t Escape i Flip’d) - ilustracja #2

Kraven Manor to przedstawiciel popularnego obecnie na pecetach gatunku pierwszoosobowych horrorów. Naszym zadaniem jest odkrycie sekretów nawiedzonej posiadłości. Autorzy nie stworzyli jednak kolejnego klona Slendera, zamiast tego zaoferowali pełnokrwistą przygodówkę, z masą ciekawie przemyślanych zagadek. Większość łamigłówek opiera się na manipulowaniu wnętrzem rezydencji poprzez interakcje z jej miniaturowym modelem, co dodaje wyzwaniom świeżości. Do tego gra jest świetnie wykonana, a pełna detali grafika skutecznie wzmacnia niepokojący klimat.

 1. Kraven Manor – pobierz grę

Bob the Robber 2

Darmówki, czyli w co pograć bez płacenia (m.in. Kraven Manor, Don’t Escape i Flip’d) - ilustracja #3

Z kolei Bob the Robber 2 to dopracowana skradankowa platformówka, wzbogacona elementami zaczerpniętymi z gier logicznych. Wcielamy się w tytułowego złodzieja, zaś naszym zadaniem na każdej planszy jest dotarcie do celu bez wykrycia, a następnie ucieczka ze zrabowanymi dobrami. Po drodze możemy korzystać z licznych kryjówek, ogłuszać strażników i psuć skrzynki zasilające lampy. Pomiędzy misjami odwiedzamy sklepik, w którym kupujemy ulepszenia.

 1. Bob the Robber 2 - zagraj

Don’t Escape

Darmówki, czyli w co pograć bez płacenia (m.in. Kraven Manor, Don’t Escape i Flip’d) - ilustracja #4

Natomiast Don’t Escape to wyśmienita przygodówka, która stawia na głowie gatunek escape the room. Tutaj naszym zadaniem jest uczynienie wszystkiego co się da, aby zapobiec wydostaniu się bohatera z drewnianej chaty. Jest on bowiem wilkołakiem i wraz z nadejściem pełni zamieni się w krwiożerczą bestię, która rozszarpie każdego, kogo napotka. Musimy wykorzystać przedmioty znalezione w domu i jego okolicach do stworzenia przeszkód, które skutecznie zatrzymają nas po przemianie w potwora. Gra jest całkiem nieliniowa - zależnie od tego co zrobimy na końcu zaprezentowany nam zostanie przebieg całej nocy. Dzięki temu nawet porażki stanowią dobrą zabawę.

 1. Don’t Escape - zagraj

Mini Commando

Darmówki, czyli w co pograć bez płacenia (m.in. Kraven Manor, Don’t Escape i Flip’d) - ilustracja #5

Mini Commando to dopracowana mieszanka gry zręcznościowej i przygodówki. Rodzinę bohatera porywają naziści, a naszym zadaniem staje uratowanie ich z opresji. Aby tego dokonać musimy pokonać serię poziomów pełnych wrogów i przeszkód. Większość z nich wymaga wymyślenia sposobu na realizację zadania, np. przestrzelenie liny wysokiego napięcia sprawi, że kabel zleci na ukrytego za osłoną żołnierza, a pole minowe ominiemy wspinając się na okoliczne słupy. Wiele zadań testuje jednak również nasz refleks, zaś jego brak powoduje śmierć bohatera.

 1. Mini Commando - zagraj

Darmowy klasyk: Flip’d

Darmówki, czyli w co pograć bez płacenia (m.in. Kraven Manor, Don’t Escape i Flip’d) - ilustracja #6

Flip'd to świetnie wykonana trójwymiarowa gra logiczna rozgrywana z perspektywy pierwszej osoby. Całość przypomina trochę serię Portal, ale rozwiązywanie zagadek oparte jest na innych mechanizmach. W celu dotarcia do końca każdej z map wykorzystujemy bowiem moc odwracania całego poziomu do góry nogami. Problem tkwi w tym, że każda aktywacja tej zdolności zużywa jedną kulę energetyczną, a tych na poziomach jest zawsze bardzo mało. Ten ciekawy pomysł wykorzystano do stworzenia serii coraz trudniejszych wyzwań, które wystawiają na ciężką próbę zarówno spryt gracza, jak i jego refleks.

 1. Flip’d – zagraj

Free-2-Play

RIFT

Darmówki, czyli w co pograć bez płacenia (m.in. Kraven Manor, Don’t Escape i Flip’d) - ilustracja #7

Na model darmowy z mikropłatnościami przeszedł jeden z najlepszych abonamentowych MMORPG-ów, czyli RIFT. To ogromna gra, z masywnymi terenami do zwiedzania, pokaźnym zestawem ciekawych misji oraz rozbudowanymi mechanizmami rozwoju postaci. Wprowadzenie systemu Free-2-Play nie odbiło się negatywnie na jakości produkcji, a autorzy w żaden drastyczny sposób nie uprzykrzają darmowym graczom zabawy. Płacimy jedynie za drobne ułatwienia i elementy czysto wizualne.

 1. RIFT – strona oficjalna gry

Pięć poprzednich odsłon cyklu:

 1. 5 czerwca 2013 (zwycięzca ankiety: Pokémon: Generations)
 2. 31 maja 2013 (zwycięzca ankiety: Pioneer)
 3. 23 maja 2013 (zwycięzca ankiety: N 2.0)
 4. 15 maja 2013 (zwycięzca ankiety: Transphoria)
 5. 8 maja 2013 (zwycięzca ankiety: Neverwinter)
TWOIM ZDANIEM

Która darmówka z 19-tego czerwca jest najlepsza?

RIFT
33,7%
Kraven Manor
27,4%
Flip’d
16,8%
Don’t Escape
10,5%
Mini Commando
6,3%
Bob the Robber 2
5,3%
Zobacz inne ankiety