Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 28 sierpnia 2013, 18:02

Darmówki, czyli w co pograć bez płacenia (m.in. SMS Racing, Shambles i Vega Conflict)

W najnowszym odcinku Darmówek omawiamy m.in. skradankę o przygodach drapieżnika, abstrakcyjną grę logiczną, kosmicznego MMORTS-a oraz survivalową strzelankę od twórcy Minecrafta.

Witajcie w dwudziestym szóstym odcinku naszego cyklu omawiającego najciekawsze darmowe gry pecetowe. Ponownie proponujemy zestaw kilku świeżych produkcji oraz jednego klasyka. Tekstowi tradycyjnie towarzyszy materiał video przygotowany przez Heda.

Gry w pełni darmowe

Vulpine 101

Darmówki, czyli w co pograć bez płacenia (m.in. SMS Racing, Shambles i Vega Conflict) - ilustracja #2

Zaczynamy od Vulpine 101, czyli pierwszoosobowej gry akcji, w której kierujemy wiecznie głodnym lisem. Naszym zadaniem jest polowanie na inne zwierzęta. Niektóre z nich da się po prostu dogonić, podczas gdy inne wymagają podejścia skradankowego. Cała zabawa nie ma nic wspólnego z symulacją i zamiast tego jest po prostu miodną zręcznościówką, która potrafi dostarczyć kilku godzin wyśmienitej zabawy. Warto spróbować, zwłaszcza że produkcje pozwalające na wcielenie się w zwierzęta należą do rzadkości.

 1. Vulpine 101 – zagraj (wersja przeglądarkowa)
 2. Vulpine 101 – pobierz grę

SMS Racing

Darmówki, czyli w co pograć bez płacenia (m.in. SMS Racing, Shambles i Vega Conflict) - ilustracja #3

Z kolei SMS Racing to gra, w której naszym zadaniem jest robienie tego, czego powinniśmy absolutnie unikać w świecie rzeczywistym, czyli pisania wiadomości tekstowych w trakcie jazdy samochodem. Celem graczy jest pokonanie kilku okrążeń na torze wyścigowym. Co pewien czas uruchamia się sygnał, który wymusza zdjęcie wzroku z drogi i za pomocą myszki wpisanie na telefonie treści SMS-a. Oczywiście, nie jest to bezpieczne i najczęściej prowadzi do kraksy. Całość jest nie tylko zabawna, ale również całkiem emocjonująca.

 1. SMS Racing - zagraj

Shambles

Darmówki, czyli w co pograć bez płacenia (m.in. SMS Racing, Shambles i Vega Conflict) - ilustracja #4

Shambles to survivalowy FPS, w którym musimy przeżyć jak najdłużej w świecie opanowanym przez zombie. Grę w ciągu siedmiu dni wyprodukował Notch, czyli twórca Minecrafta. Całość utrzymana jest w stylu wczesnych pierwszoosobowych strzelanek. Postacie i bronie wykonane są ze sprite’ów, ale prostota grafiki tylko dodaje całości uroku, a mordowanie hord martwiaków wciąga jak diabli, więc po każdej śmierci ma się ochotę zagrać jeszcze raz i spróbować pobić własny rekord.

 1. Shambles – pobierz grę

Beyond Perception

Darmówki, czyli w co pograć bez płacenia (m.in. SMS Racing, Shambles i Vega Conflict) - ilustracja #5

Natomiast Beyond Perception to nietypowa gra logiczna, w której przechadzamy się po galerii sztuki nowoczesnej. Każdy zawieszony na ścianach obraz jest światem, do którego musimy wkroczyć, a następnie znaleźć drogę wyjścia z niego. Nie jest to łatwe, gdyż większość wyzwań opiera się na manipulowaniu perspektywą i wymaga mocno abstrakcyjnego myślenia. Sprawia to, że łamigłówki są bardzo pomysłowe, a ich rozwiązanie daje sporo satysfakcji. Dla ułatwienia warto wspomnieć, że lekkie wskazówki kryją się w opisach obrazów.

 1. Beyond Perception - pobierz grę

Darmowy klasyk: It Belongs in an Ancient Ruin

Darmówki, czyli w co pograć bez płacenia (m.in. SMS Racing, Shambles i Vega Conflict) - ilustracja #6

It Belongs in an Ancient Ruin to udana platformówka studentów z DigiPen, która stawia na głowie schematy z filmowej serii o przygodach Indiany Jonesa. Tutaj wcielamy się bowiem w archeologa, który uważa, że miejsce pradawnych artefaktów jest w pierwotnych kryjówkach, a nie muzeach. Każda misja podzielona została na dwa etapy. Wpierw musimy włamać się do muzeum i bez wywołania alarmu ukraść przedmiot. Następnie konieczne jest pokonanie niebezpiecznej trasy do starożytnej świątyni i umieszczenie artefaktu w należnym mu miejscu. Ten nietypowy pomysł zaowocował dużą różnorodnością wyzwań, a do tego zrealizowano go z dużym wyczuciem, przez co gra potrafi zapewnić wiele godzin zabawy na wysokim poziomie.

 1. It Belongs in an Ancient Ruin - pobierz grę

Free-2-Play

Vega Conflict

Darmówki, czyli w co pograć bez płacenia (m.in. SMS Racing, Shambles i Vega Conflict) - ilustracja #7

Z kategorii Free-2-Play chcemy Wam polecić grę Vega Conflict. Jest to kosmiczny MMORTS, który pozostaje wierny podstawowym zasadom gatunku. Gromadzimy zatem surowce z asteroidów, budujemy bazy, szkolimy armię i prowadzimy wojny. Bitwy toczą się w dwóch wymiarach, co może rozczarować fanów serii Homeworld, ale twórcy zadbali o odpowiedni poziom taktycznej głębi poprzez wprowadzenie bogatych opcji modyfikowania statków. Twórcom Vega Conflict należą się pochwały nie tylko za wysoką jakość wykonania gry, ale również za bardzo sensowny system Free-2-Play. Jest to rzadki przypadek przeglądarkowej strategii, w którą można się dobrze bawić bez wydawania prawdziwych pieniędzy.

 1. Vega Conflict – strona oficjalna

Pięć poprzednich odsłon cyklu:

 1. 14 sierpnia 2013 (zwycięzca ankiety: Rebuild 2)
 2. 7 sierpnia 2013 (zwycięzca ankiety: Kingdom Rush)
 3. 31 lipca 2013 (zwycięzca ankiety: Snowdrift)
 4. 24 lipca 2013 (zwycięzca ankiety: Firefall)
 5. 10 lipca 2013 (zwycięzca ankiety: Atum)
TWOIM ZDANIEM

Która darmówka z 28 podoba Ci się najbardziej?

Beyond Perception
33,8%
Vega Conflict
21,1%
Vulpine 101
16,9%
Shambles
14,1%
SMS Racing
9,9%
It Belongs in an Ancient Ruin
4,2%
Zobacz inne ankiety