Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS

26. Gry Przygodowe PC Windows

Wielka Encyklopedia Gier GRYOnline.pl

Strona 26. Najpopularniejsze gry z gatunku przygodowe na platformę PC.

Gry przygodowe. Gatunek, który zawiera trzy kluczowe elementy: eksplorację, rozwiązywanie zagadek oraz mocno zaakcentowaną fabułę. Jedną z głównych cech gier przygodowych jest to, że postać gracza zbiera przedmioty i używa ich do rozwiązywania zagadek, w celu rozwinięcia opowiadanej w grze historii. Produkcje te zazwyczaj oferują tylko rozgrywkę dla jednego gracza, a także interfejs point & click. Do kategorii gier przygodowych przypisywane są także tytuły z gatunku hidden object, które polegają na wyszukiwaniu ukrytych na planszy przedmiotów.

Wyszukaj gatunek/tematykę gry ?

Przeszukaj Encyklopedię po gatunkach i tagach. Każda gra ma jeden główny gatunek: Akcji, Bijatyki, Logiczne, Przygodowe, RPG, Sportowe, Strategiczne, Symulacje, Towarzyskie, Wyścigi, Zręcznościowe. Możesz wyszukać wiele tagów oraz wybrać gry na konkretne plaftormy i szeregować wyniki według ocen lub daty wydania.

Wybrane:

gry przygodowe
Lucid
Lucid

Przygodowe 2021

Gra przygodowa, w której wcielamy się w pięćdziesięcioletniego Leifa wiodącego nudne, samotne życie. W Lucid zwiedzamy wioskę Masnes na północy Norwegii, a także bierzemy udział w snach bohatera, które mogą stanowić klucz do zmiany jego dotychczasowej egzystencji.

AER: Memories of Old
AER: Memories of Old

Przygodowe 25 października 2017

Oryginalna przygodówka akcji, w której pod postacią zmiennokształtnej dziewczyny przemierzamy surrealistyczny świat w poszukiwaniu wspomnień i fragmentów pradawnej przepowiedni. W grze AER: Memories of Old wcielamy się w postać dziewczyny imieniem Auk, która jak większość członków swego plemienia posiadła umiejętność transformacji w ptaka.

Someday You'll Return
Someday You'll Return

Przygodowe 5 maja 2020

Przygodówkowy horror FPP, w którym gracze wcielają się w ojca szukającego zaginionej córki w ponurym czeskim lesie. W Someday You'll Return zabawa polega głównie na eksploracji trójwymiarowego otoczenia, gromadzeniu przedmiotów oraz rozwiązywaniu zagadek.

The Raven Remastered
The Raven Remastered

Przygodowe 13 marca 2018

Odświeżona wersja gry przygodowej typu point-and-click The Raven: Dziedzictwo mistrza złodziei. Gracze starają się rozwikłać zagadkę kradzieży starożytnego rubinu z Muzeum Brytyjskiego i odkryć tożsamość złodzieja. Na potrzeby The Raven Remastered zespół KING Art Games gruntownie odświeżył oprawę graficzną – autorzy pochylili się przede wszystkim nad oświetleniem i animacjami postaci.

Twin Soul
Twin Soul

Przygodowe 2022

Ukierunkowany na tryb kooperacyjny survival horror autorstwa studia White Noise, które wcześniej wsławiło się modyfikacją silnika Source o nazwie Silent Hill: Alchemilla. Akcja Twin Souls toczy się w Rosji, jakiś czas po rozpadzie ZSRR, a gracze obejmują kontrolę nad duszami martwych ludzi uwięzionymi w czyśćcu, które próbują odnaleźć drogę do prawdziwych zaświatów. Zabawa koncentruje się na potyczkach z licznymi potworami, z których każdy odznacza się swoimi unikalnymi cechami, np.

Vampire: The Masquerade - Shadows of New York
Vampire: The Masquerade - Shadows of New York

Przygodowe 10 września 2020

Polska gra przygodowa w stylu visual novel, bazująca na piątej edycji systemu Wampir: Maskarada. Shadows of New York to samodzielny dodatek do Vampire: The Masquerade – Coteries of New York, który został stworzony przez studio Draw Distance.

The Innsmouth Case
The Innsmouth Case

Przygodowe 23 czerwca 2020

Humorystyczna przygodówka zrealizowana w formie gry paragrafowej, oparta na twórczości H.P. Lovecrafta. W The Innsmouth Case wcielamy się w detektywa, który przybywa do tytułowego miasteczka, by rozwikłać zagadkę tajemniczego zaginięcia małej Tabithy Marsh. O tym, czy mu się uda (i nie tylko), decydują wybory dokonywane przez gracza.

The Red Lantern
The Red Lantern

Przygodowe 22 października 2020

Przygodowa gra akcji, w której wcielamy się w bohaterkę kontrolującą psi zaprzęg, podróżując po mroźnej Alasce i starając się dostać do domu. The Red Lantern zostało opracowane przez niezależne Timberline Studio.

Orientalne Noce
Orientalne Noce

Przygodowe 22 sierpnia 2001

Przygodowa gra akcji fabułą bazująca na klasycznych baśniach tysiąca i jednej nocy. Gracze przenoszą się do mistycznego królestwa Akabha, gdzie muszą odnaleźć pięć zaginionych córek sułtana.

Darkness Within 2: The Dark Lineage
Darkness Within 2: The Dark Lineage

Przygodowe 28 maja 2010

Przygodówka w klimatach horroru psychologicznego będąca kolejną częścią z serii Darkness Within. Jako policyjny detektyw Howard E. Loreid uciekamy ze szpitala dla psychicznie chorych po czym udajemy się do miasteczka Arkhamend i innych mrocznych lokacji celem rozliczenia się z przeszłością. Całość zaprezentowano w ładnej oprawie trójwymiarowej. Efekty dźwiękowe budują klimat pełen mroku i grozy.

Conan: The Dark Axe
Conan: The Dark Axe

Przygodowe 8 kwietnia 2004

Conan: The Dark Axe to przygodowa gra akcji z widokiem z perspektywy trzeciej osoby (TPP), której fabuła osadzona została w fantastycznym uniwersum wymyślonym przez Roberta E. Howarda. Gracz kieruje poczynaniami tytułowego barbarzyńcy, który po powrocie do ojczystej Cymerii musi stawić czoła niebezpiecznemu kultowi. Deweloperzy ze studia Cauldron zadbali o odpowiednio duży arsenał broni, którymi Conan może siać spustoszenie wśród przeciwników.

Leisure Suit Larry 1: W krainie próżności
Leisure Suit Larry 1: W krainie próżności

Przygodowe 15 czerwca 1987

Leisure Suit Larry 1: In the Land of the Lounge Lizards to pierwsza gra z przygodowej serii wykreowanej przez Ala Lowe'a i ekipę deweloperską firmy Sierra. Gracze kierują poczynaniami Larry'ego Laffera - nieudolnego lowelasa, który wyrusza na ulice Lost Wegas w poszukiwaniu miłości, sławy i bogactwa. Z uwagi na sporą dawkę czarnego humoru i erotyczne odniesienia gra adresowana jest do starszych wiekowo odbiorców.

A.D. 2044
A.D. 2044

Przygodowe 9 września 1996

Remake stworzonej przez firmę LK Avalon przygodówki, nawiązującej do kultowego filmu Juliusza Machulskiego „Seksmisja”. Gracze trafiają do świata rządzonego przez kobiety, a ich zadaniem jest przywrócić naturalny porządek rzeczy.

Return to Mysterious Island: Powrót na Tajemniczą Wyspę
Return to Mysterious Island: Powrót na Tajemniczą Wyspę

Przygodowe 28 października 2004

Return to Mysterious Island: Powrót na Tajemniczą Wyspę to utrzymana w klasycznej konwencji gatunkowej przygodówka, stworzona przez zespół deweloperski studia Kheops. Fabuła gry stanowi kontynuację wątków słynnej powieści Juliusza Verne'a. Główna bohaterka to młoda dziewczyna imieniem Miny, która przypadkowo trafia na pełną zagadek tytułową wyspę. W znalezieniu sposobu powrotu do domu pomaga jej duch kapitana Nemo.

Vida
Vida

Przygodowe 13 czerwca 1993

Krótka gra przygodowa o silnie zaznaczonym wątku erotycznym, w której zadaniem gracza jest uwieść i zaprosić na noc tytułową bohaterkę.

W pogoni za Carmen Sandiego: Skarby światowego dziedzictwa
W pogoni za Carmen Sandiego: Skarby światowego dziedzictwa

Przygodowe 12 listopada 2001

Najnowsze wydanie (z podtytułem Treasures of Knowledge) legendarnej już serii o wspólnym tytule Where in The World is Carmen Sandiego? autorstwa firmy Brøderbund specjalizującej się w programach edukacyjnych i grach dla dzieci.

Batman: Toksyczny chłód
Batman: Toksyczny chłód

Przygodowe 1 października 2003

Batman: Toxic Chill (pol. Batman: Toksyczny chłód) to już druga gra z tytułowym superbohaterem w roli głównej, kierowana zdecydowanie do młodszych użytkowników komputera (dzieci w wieku od 7 do 10 lat).

Randez Vous z Nieznajomą
Randez Vous z Nieznajomą

Przygodowe 30 czerwca 2001

Randez Vous z Nieznajomą to adresowana wyłącznie do dorosłych odbiorców interaktywna gra erotyczna wyprodukowana przez studio Exe Soft. Gracz może sprawdzić swoje umiejętności uwodzenia w kontaktach z trzema seksownymi Rosjankami, z których każda posiada odmienną osobowość. Twórcy przygotowali 78 minut sekwencji filmowych, a grę można ukończyć na 30 sposobów.

Atlantis Evolution
Atlantis Evolution

Przygodowe 16 października 2004

Kolejna część udanej, choć niedocenionej serii przygodówek pod nazwą „Atlantis”. Atlantis Evolution tematycznie nie odbiega znacznie od tego, co widzieliśmy w poprzedniczkach, bo oto ponownie jest nam dane zwiedzać obszary zapomnianej Atlantydy.

Gabriel Knight 3: Blood of the Sacred, Blood of the Damned
Gabriel Knight 3: Blood of the Sacred, Blood of the Damned

Przygodowe 18 listopada 1999

Gabriel Knight 3: Blood of the Sacred, Blood of the Damned to trzecia część przygodowej serii z tytułowym księgarzem w roli głównej. Tym razem bohater oraz partnerująca mu przyjaciółka - Grace muszą odkryć mroczne sekrety położonego we francuskich Alpach miasteczka Rennes-le-Chateau. Tytuł wyprodukowany został przez Jane Jansen i ekipę deweloperską firmy Sierra.

Necronomicon: Świt Ciemności
Necronomicon: Świt Ciemności

Przygodowe 13 maja 2001

Necronomicon: The Dawning of Darkness to zrealizowana przez studio Wanadoo gra przygodowa inspirowana twórczością literacką H.P. Lovecraft’a. Akcja osadzona została w latach 20. ubiegłego wieku w niewielkim amerykańskim miasteczku. Gracz wciela się w postać Williama H. Stantona, który próbuje odkryć mroczną tajemnicę swego przyjaciela.

Myst III: Exile
Myst III: Exile

Przygodowe 8 maja 2001

Myst III: Exile to trzecia część cieszącego się sporym uznaniem cyklu gier przygodowych, którego początki sięgają 1995 roku. Tym razem osią fabuły jest zemsta, jakiej Saavedro pragnie dokonać na Atrusie i jego synach. Gracz wciela się w rolę bezimiennego bohatera, który próbuje pokrzyżować plany złoczyńcy. Deweloperzy ze studia Presto zadbali o odpowiednio skomplikowane zagadki oraz zaimplementowali nowy silnik graficzny pozwalający na generowanie obrazu 3D.

Enclave II
Enclave II

Przygodowe prace wstrzymane

Sequel udanej gry akcji z elementami przygodowymi i cRPG, Enclave. W stosunku do części pierwszej istota rozgrywki nie zmieniła się i nadal ideowo bazuje ona na przeboju z roku 2000, pt. Severance: Blade of Darkness.

Day of the Tentacle
Day of the Tentacle

Przygodowe 15 czerwca 1993

Kontynuacja znakomitego Maniac Mansion, uznawana za najlepszą grę przygodową. Trójka przyjaciół zostaje przeniesiona w czasie przez dr. Freda w celu pokrzyżowania niecnych planów zawładnięcia światem przez rozumną galaretę.