Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm SłownikPrzygodowePS5PS4PCXSXSwitchXONE
Okładka A Plague Tale: Innocence (PC)
OkładkaA Plague Tale: Innocence (PC)

A Plague Tale: Innocence

A Plague Tale: Innocence - Cloud Version

Przygodowa gra akcji z elementami skradanki. W A Plague Tale: Innocence gracze trafiają do XIV-wiecznej Francji opanowanej przez czarną śmierć. Amicia i jej pięcioletni brat Hugo starają się przetrwać i umknąć Inkwizycji, która podąża śladem chłopca.

Przygodowe | TPP | skradanki | średniowiecze | przygodowe gry akcji

A Plague Tale: Innocence Premiera

14maj2019

PC PS4 XONE

6lip2021

Switch PS5 XSX

Gry podobne do A Plague Tale: Innocence

A Plague Tale: Requiem

Hitman

Brothers: A Tale of Two Sons

A Plague Tale: Innocence jest przygodową grą akcji z elementami skradanki, stworzoną przez francuski zespół Asobo Studio – wcześniej ekipa pracowała między innymi nad ReCore. Produkcja została wydana przez Focus Home Interactive.

Fabuła

Akcja A Plague Tale: Innocence została osadzona we Francji z 1348 roku, a więc w czasie, kiedy mieszkańcy Europy musieli zmierzyć się z tak zwaną czarną śmiercią – jedną z największych epidemii w historii ludzkości. W opanowanym przez zarazę świecie przyszło żyć dwójce głównych bohaterów – nastoletniej Amicii oraz jej pięcioletniemu bratu Hugo. Fabuła koncentruje się na relacjach pomiędzy protagonistami, zmuszonymi do ucieczki po tym, jak ich rodzice zostali zamordowani przez Inkwizycję, która z niewiadomych przyczyn poszukuje chłopca. Nasi podopieczni muszą odnaleźć bezpieczne schronienie, unikając nie tylko przedstawicieli Inkwizycji, lecz także stad wygłodniałych szczurów. Wszystko komplikuje fakt, że Hugo cierpi na tajemniczą chorobę...

Mechanika

W A Plague Tale: Innocence akcja prezentowana jest z perspektywy trzeciej osoby (TPP). W trakcie zabawy kierujemy głównie Amicią, która może wydawać bratu – i innym postaciom, które dołączają do nich w toku fabuły – ograniczone polecenia. Dzieci nie mają szans w bezpośrednim starciu – Amicia potrafi jednak strzelać z procy, która może posłużyć do odwracania uwagi stojących im na drodze osób oraz do manipulacji elementami otoczenia. Z czasem dziewczyna uczy się wytwarzać różne rodzaje pocisków, dzięki czemu może np. zapalać lub gasić pochodnie, kierować szczury we wskazane miejsce lub zmuszać opancerzonych strażników do ściągnięcia hełmu, przez co można ich zabić celnym trafieniem w głowę. Wszystko to przydaje się podczas rozwiązywania zagadek środowiskowych.

Jednym z głównych elementów rozgrywki jest przemykanie za plecami uzbrojonych po zęby oponentów, będących w stanie bez trudu pozbawić życia naszych podopiecznych. Mechanika skradania jest jednak nietypowa – bohaterowie nie zawsze mogą bowiem kryć się w cieniach, gdyż przesiadują tam wspomniane wcześniej gryzonie. Gracz musi pozostawać w zasięgu światła, jednocześnie starając się pozbawiać adwersarzy przenośnych latarni oraz pochodni, wystawiając ich w ten sposób na pastwę wypełzających z mroku szczurów.

Kwestie techniczne

A Plague Tale: Innocence może pochwalić się wysokiej jakości trójwymiarową oprawą graficzną. Twórcy poświęcili należytą uwagę szczurom, których stada zachowują się w realistyczny sposób – błyskawicznie przemieszczają się od jednego ciała do drugiego, unikając źródeł światła. Mimo obecności dziecięcych protagonistów, gra jest brutalna, a widok rozczłonkowanych zwłok i ludzi pożeranych żywcem przez szczury jest tutaj na porządku dziennym. Na osobną wzmiankę zasługuje niezwykle klimatyczna ścieżka dźwiękowa skomponowana przez Oliviera Deriviere, autora muzyki m.in. do gier Remember Me i Vampyr.

Ostatnia modyfikacja 14 marca 2023

Tryb gry: single player  

Nośnik: 42+ GB

Ocena użytkowników: 7,9 / 10 na podstawie 2433 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 8,6 / 10 na podstawie 275 głosów czytelników.

A Plague Tale: Innocence cena w dniu premiery: 189,90 PLN

Klasyfikacja PEGI A Plague Tale: Innocence

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. W grze jest używany wulgarny język. Gra zawiera elementy przemocy.

A Plague Tale: Innocence Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

 • Minimalne:
 • Intel Core i3-2120 3.3 GHz / AMD FX-4100 3.6 GHz
 • 8 GB RAM
 • karta grafiki 2 GB GeForce GTX 660 / Radeon HD 7870 lub lepsza
 • 50 GB HDD
 • Windows 7/8/10 64-bit
 • Zalecane:
 • Intel Core i5-4690 3.5 GHz / AMD FX-8300 3.3 GHz
 • 16 GB RAM
 • karta grafiki 4 GB GeForce GTX 970 / Radeon RX 480 lub lepsza
 • 50 GB HDD
 • Windows 7/8/10 64-bit
PC
PS4
XONE
PS5
XSX
Switch