Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikZręcznościowePCPS4
Okładka Shadwen (PC)

Shadwen

Utrzymany w konwencji fantasy nietypowy miks gry przygodowej i skradanki, opracowany przez znane z takich serii jak Trine czy Shadowgrounds studio Frozenbyte. W grze wcielamy się w postać doświadczonej zabójczyni Shadwen, która otrzymuje zadanie zamordowania króla.

Zręcznościowe | TPP | fantasy | skradanki

Okładka Shadwen (PC)

producent: Frozenbyte

wydawca: Frozenbyte

Strona oficjalna

data premiery gry:

17maj2016

PC PS4

Shadwen to wydana na platformę PC i PS4 przygodowa gra akcji należąca do kategorii określanej powszechnie mianem skradanek. Produkcję opracowało studio Frozenbyte, znane z takich serii jak Trine czy Shadowgrounds.

Fabuła

Akcja gry przenosi nas w realia fantasy, a kampania opowiada historię tytułowej zabójczyni imieniem Shadwen, która otrzymuje zlecenie zabicia króla. Podczas realizacji tej misji spotyka jednak sierotę Lily i postanawia zabrać ją ze sobą.

Obecność dziewczynki w istotny sposób wpływa na rozgrywkę i fabułę. Wszystko musimy bowiem wykonywać na jej oczach. Dlatego każdy gracz zostaje zmuszony do regularnego decydowania czy lepiej wybrać prostszą drogę i zamordować strażników, czy też spróbować oszczędzić dziecku widoku rozlewu krwi poprzez znalezienie alternatywnych metod realizacji celów.

Mechanika

Wydana na platformę PC i PS4 gra Shadwen to czystej krwi skradanka. Kierowana przez nas zabójczyni jest bardzo utalentowana w swoim fachu, ale te umiejętności ograniczają się do akrobatyki, pozostawania w ukryciu i ataków z zaskoczenia. Natomiast bezpośrednie konfrontacje najczęściej kończą się jej śmiercią.

Te standardy gatunku zostały jednak zrealizowane w mocno nietypowy sposób. Podczas rozgrywki czas biegnie bowiem jedynie wtedy, gdy bohaterka znajduje się w ruchu. Bez tego cała gra ulega zastopowaniu, pozwalając nam na spokojne przeanalizowane sytuacji i wybranie odpowiedniej taktyki. Możliwe jest także przewijanie czasu wstecz. Wszystko to sprawia, że możliwe stają się niezwykle precyzyjne akcje, co jest bardzo się przydatne, choć strażnicy nie grzeszą inteligencją.

Otoczenie zostało wypełnione interaktywnymi obiektami, których bohaterka może użyć, aby odwrócić uwagę patroli. Może korzystać z prostych improwizowanych pułapek i aranżować zabójstwa, które wyglądają na nieszczęśliwe wypadki. Same mapy są raczej niewielkich rozmiarów, nie tylko w poziomie, ale również w pionie. W nawigacji pomagają akrobatyczne zdolności bohaterki oraz obecność w jej ekwipunku linki z hakiem. Służy ona zarówno do docierania w niedostępne inaczej miejsca, jak również do manipulowania otoczeniem, np. przez ściąganie skrzyń na głowy wrogów.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Ocena czytelników: 6,3 / 10 na podstawie 74 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 8,7 / 10 na podstawie 15 głosów czytelników.

Klasyfikacja PEGI Shadwen

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

Wymagania sprzętowe Shadwen

PC Windows

PC Windows

 • Minimalne:
 • Intel Dual Duo 2.0 GHz
 • 4 GB RAM
 • karta grafiki 896 MB GeForce GTX 260/Radeon HD 4770 lub lepsza
 • 4 GB HDD
 • Windows Vista/7/8/10
 • Rekomendowane:
 • Intel Core Quad Core 2.0 GHz
 • 8 GB RAM
 • karta grafiki 2 GB GeForce 560/Radeon HD 6850 lub lepsza
 • 4 GB HDD
 • Windows Vista/7/8/10
Recenzja gry Shadwen - skradanki bazującej na pomyśle z Superhota
Recenzja gry Shadwen - skradanki bazującej na pomyśle z Superhota

Recenzja 19 maja 2016, 13:37

Całą grę da się prawdopodobnie przejść, nie zabijając ani jednego strażnika. Ale prawdopodobnie nie za pierwszym razem. Liczba gadżetów jest bowiem bardzo ograniczona i skonstruowanie każdego egzemplarza zużywa nasze zasoby. Tymczasem pod koniec zabawy pojawiają się lokacje, w których bez skorzystania z ich dobrodziejstwa trudno będzie zachować czyste konto.

PC
PS4