Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS

Seria Rayman - seria gier

Popularna wśród graczy (niezależnie od wieku) wieku seria platformówek z sympatycznym stworkiem w roli tytułowej. Twórcą cyklu jest francuski projektant gier Michel Ancel. Marka należy do koncernu Ubisoft, a nad jej rozwojem czuwa przede wszystkim studio Ubisoft Montpellier.

Cykl zadebiutował w 1995 roku grą Rayman wydaną na konsole Atari Jaguar i PlayStation (skonwertowaną również na inne platformy sprzętowe). Druga część – Rayman 2: The Great Escape – ukazała się cztery lata później i w przeciwieństwie do dwuwymiarowego pierwowzoru, przeniosła akcję w 3D. W związku z chwilowym spadkiem popularności platformówek, po ukazaniu się Rayman 3: Hoodlum Havoc (2003 r.) deweloperzy z Ubisoftu skupili się głównie na rozwoju pobocznego cyklu Rayman: Kórliki, który z czasem wyewoluował w odrębną markę – Raving Rabbids. Na kolejną porcję przygód Raymana gracze musieli poczekać do 2011 roku, kiedy to na sklepowe półki trafiła gra Rayman Origins, będąca swoistym powrotem do korzeni serii (m.in. z uwagi na dwuwymiarową grafikę).

Kolejna odsłona cyklu ukazała się w 2013 roku. Gra Rayman Legends była pierwszą produkcją przeznaczoną na konsole ósmej generacji (Xbox One oraz PlayStation 4). Deweloperzy pozostali wierni podstawowym założeniom, zachowując dwuwymiarowy charakter rozgrywki, rozszerzając jednocześnie mechanikę o specjalne poziomy muzyczne oraz implementując płynny tryb kooperacji, w którym w każdej chwili można było rozpocząć zabawę z innymi graczami. Postawiono przy tym na jeszcze efektowniejszą oprawę graficzną, pełną realistycznych efektów cząsteczkowych.

Seria doczekała się także pobocznego cyklu gier mobilnych z gatunku auto-runnerów. Pierwszym tytułem tego typu była wydana w 2012 roku produkcja Rayman Jungle Run; rok później na rynek trafiła kolejna gra mobilna – Rayman Fiesta Run, nieodbiegająca w założeniach od poprzedniczki. W 2015 zdecydowano się na większe upodobnienie odsłon przeznaczonych na urządzenia przenośne do komputerowych i konsolowych części cyklu. Wydana wówczas gra Rayman Adventures łączyła elementy auto-runnera z mechanizmami charakterystycznymi dla pełnoprawnych odsłon, a część poziomów zyskała bardziej otwarty charakter.

Miejscem akcji gier z serii Rayman jest fantastyczny świat – Rozdroże Marzeń. Jego mieszkańcom nader często zagrażają rozmaite niebezpieczeństwa (Robo-Piraci, Mroklumy i inni), co sprawia, że Rayman ma pełne ręce roboty. Sympatyczny stworek wyróżnia się m.in. niewidzialnie połączonymi członkami ciała (głowa, dłonie i stopy nie są w żaden sposób przytwierdzone do tułowia) oraz nietuzinkowymi umiejętnościami bokserskimi.

Rozgrywka nastawiona jest na elementy zręcznościowe. Gracz musi wykazać się refleksem i dobrą koordynacją przeskakując pomiędzy platformami, omijając przeszkody oraz unikając pułapek. Walka z przeciwnikami zazwyczaj sprowadza się do wyprowadzenia kilku ciosów rękawicami bokserskimi. Zabawę urozmaicają też nieskomplikowane łamigłówki.

Cykl Rayman jest jedną z propozycji koncernu Ubisoft adresowanych dla całej rodziny. Duży odsetek wśród graczy stanowią dzieci, stąd przykuwające uwagę niezwykle barwną kolorystyką lokacje, prosty system sterowania postacią oraz brak epatowania przemocą (nawet walki mają bezkrwawy przebieg).

Popularność gier z serii Rayman znajduje swoje przełożenie również w innych aspektach popkultury. Odniesienia do Raymana pojawiają się m.in. w serialach telewizyjnych (np. polskim Rodzinka.pl), a postać sympatycznego stworka stała się jedną z „twarzy” kampanii reklamowej firmy Orange we Francji.

Rayman Mini
Rayman Mini

Zręcznościowe 19 września 2019

Spin-off cyklu Rayman będący produkcją typu auto runner. W Rayman Mini główny bohater zostaje zmniejszony do rozmiarów mrówki, dzięki czemu odkrywa nieznany dotąd świat i stawia czoła zupełnie nowym wyzwaniom. W trakcie zabawy bohater samodzielnie porusza się w prawo, a my musimy skakać po platformach, omijać przeszkody terenowe oraz atakować nieprzyjaciół.

iOS

Rayman Legends Definitive Edition
Rayman Legends Definitive Edition

Akcji 12 września 2017

Przygotowana z myślą o Nintendo Switch kompletna wersja popularnej platformówki firmy Ubisoft, która miała swą premierę w 2013 roku. W grze Rayman Legends: Definitive Edition śledzimy kolejne perypetie Raymana, który w towarzystwie Globoksa i przedstawicieli rasy Teensies rozpoczyna długą i niebezpieczną podróż przez nieznane krainy, po raz kolejny biorąc na swe barki losy całego świata. Akcja prezentowana jest z perspektywy bocznej, a trzon rozgrywki stanowią eksploracja kolejnych lokacji, przeskakiwanie z platformy na platformę i omijanie wszechobecnych pułapek, a także pozyskiwanie nowych zdolności, dzięki którym możemy dostać się w wiele pozornie niedostępnych zakątków krainy. Cechą charakterystyczną gry jest barwna i niezwykle dopracowana dwuwymiarowa oprawa wizualna, zrealizowana w charakterystycznej kreskówkowej stylistyce. W porównaniu z pierwowzorem tytuł może pochwalić się ekskluzywną zawartością dodatkową, przygotowaną specjalnie z myślą o konsoli Nintendo Switch.

Switch

Rayman Adventures
Rayman Adventures

Zręcznościowe 3 grudnia 2015

Barwna dwuwymiarowa platformówka, będąca kolejną odsłoną z liczącej sobie już niemal dwie dekady serii firmy Ubisoft i jednocześnie trzecią z kolei zaprojektowaną głównie z myślą o platformach przenośnych. Fabuła Rayman Adventures obraca się wokół świętego drzewa, stojącego pośrodku magicznego lasu. Kiedy zapewniające mu wyjątkową moc jaja zostają skradzione, zadanie ich odzyskania spada oczywiście na barki dzielnego Raymana, który w towarzystwie wojowniczki Wikingów o imieniu Barbara, wyrusza w pełną niebezpieczeństw przygodę. Kluczowym elementem rozgrywki jest zaś kolekcjonowanie wspomnianych jaj i wykorzystywanie ich mocy w odpowiednich momentach. Podobnie jak poprzednie mobilne odsłony Raymana, gra zrealizowana została w konwencji auto runnera, lecz tym razem rozgrywka nieco bardziej zbliżyła się do modelu znanego z pełnoprawnych części cyklu (Rayman Origins i Rayman Legends). Całość napędza zaś ponownie silnik graficzny UbiArt Framework.

ANDiOS

Rayman Fiesta Run
Rayman Fiesta Run

Zręcznościowe 7 listopada 2013

Kontynuacja casualowej gry platformowej dedykowanej głównie posiadaczom urządzeń mobilnych. Tytuł jest typowym endelss runnerem, w którym, kontrolując znanych z serii Rayman bohaterów, przemierzamy krótkie, pełne przeszkód i niebezpieczeństw poziomy, kolekcjonując stanowiące lokalną walutę Lumy.

PCANDiOSWP

Rayman Legends
Rayman Legends

Zręcznościowe 29 sierpnia 2013

Zręcznościowa platformówka 2D z sympatycznym stworkiem w roli głównej. Gra wyprodukowana została przez studio Ubisoft Montpellier i stanowi piątą, pełnoprawną odsłonę cyklu wykreowanego przez Michela Ancela. Tym razem tytułowy bohater i jego przyjaciel Globox muszą zmierzyć się z sennymi koszmarami, które przez 100 lat stworzyły niesamowite światy w Rozdrożach Marzeń. Na uwolnienie czekają również małaki schwytane przez klon podstępnego Magika. Mechanika rozgrywki w Rayman Legends oraz stylistyka oprawy audiowizualnej nie odbiegają znacząco od rozwiązań znanych z poprzedniej gry z Raymanem (Rayman Origins). Novum stanowią poziomy muzyczne oraz system pozwalający w dowolnej chwili dołączyć do zabawy innym graczom w trybie kooperacji na wspólnym ekranie.

PCPS4XONEX360PS3WiiUPSV

Rayman Jungle Run
Rayman Jungle Run

Zręcznościowe 18 września 2012

Spin-off popularnej platformówki z Raymanem w roli głównej, który zadebiutował w pierwszej kolejności na urządzeniach mobilnych. W tej odsłonie gry przemierzamy 70 bajecznie kolorowych poziomów, umiejscowionych w 7 różnych światach, a celem zabawy jest uzyskanie na każdym z nich możliwie jak najlepszego wyniku.

PCANDiOSWP

Rayman Origins
Rayman Origins

Zręcznościowe 15 listopada 2011

Dwuwymiarowa platformówka, nawiązująca pod względem schematu rozgrywki do klasycznych odsłon serii. Fabuła gry ma miejsce przed wydarzeniami opowiedzianymi w pierwszej części cyklu, a gracze trafiają tu do baśniowej krainy zwanej Rozdrożem Marzeń. Kiedy świat staje w obliczu zagrożenia w postaci inwazji mrocznych istot — Mroklumów — tytułowy bohater i jego przyjaciele postanawiają ruszyć mu na ratunek. W trakcie rozgrywki w Rayman Origins zwiedzamy kolejne, fantastyczne krainy, zajmując się przeskakiwaniem po platformach (akcja prezentowana jest od boku, a my możemy poruszać się w czterech kierunkach), omijaniem czekających na herosa pułapek, pozyskiwaniem nowych umiejętności oraz walką z napotkanymi po drodze przeciwnikami. Ci występują w kilkunastu wariacjach, a na pokonanie czekają również znacznie potężniejsi bossowie. Oprócz tego, pojawiają się tutaj również etapy, w których protagonista dosiada innych stworzeń (na przykład przerośniętego komara), na których grzbiecie przemierza rozbudowane lokacje. Nowość dla serii stanowi tryb współpracy, dzięki któremu gracz może ukończyć wszystkie poziomy w towarzystwie trójki znajomych. Mocną stronę Rayman Origins stanowi śliczna, kolorowa oprawa graficzna, działająca w oparciu o technologię UbiArt Framework. Barwnym sceneriom towarzyszą świetnie animowane postacie, a obrazu całości dopełnia wpadająca w ucho ścieżka dźwiękowa.

PCX360PS3WiiPSV3DS

Rayman 3D
Rayman 3D

Zręcznościowe 25 marca 2011

Klasyka gatunku platformówek, czyli Rayman 2: The Great Escape, powraca w usprawnionej wersji na Nintendo 3DS. Jako tytułowy bohater musimy uratować pokonać międzygalaktycznych piratów. Gra oferująca pełne wsparcie dla technologii 3D i wykorzystuje również ekran dotykowy, przy pomocy którego gracz aktywuje specjalne moce i porusza się po menu.

3DS

Rayman Raving Rabbids: TV Party
Rayman Raving Rabbids: TV Party

Akcji 14 listopada 2008

Rayman Raving Rabbids: TV Party to kolejna część zmagań Raymana z niesfornymi Kórlikami, które nie porzucając planu zawładnięcia światem tym razem usiłują zrealizować go przez jedno z najbardziej popularnych mediów – telewizję.

Wii

Rayman: Szalone Kórliki 2
Rayman: Szalone Kórliki 2

Akcji 15 listopada 2007

Rayman: Szalone Kórliki 2 to kontynuacja gry zręcznościowej Rayman Raving Rabbids, wyprodukowanej w 2006 r. przez firmę Ubisoft Entertainment. Pierwotnie tytuł miał ukazać się wyłącznie na konsolach Wii oraz Dual Screen, jednak po wydaniu pozycji na platformach Nintendo autorzy gry zdecydowali się zrobić wyjątek dla posiadaczy komputerów osobistych i wypuścili Szalone Kórliki 2 także na PC.

PCWiiNDS

Rayman Szalone Kórliki
Rayman Szalone Kórliki

Akcji 19 listopada 2006

Rayman Raving Rabbids to spin-offowa odsłona popularnej serii platformówek 3D, zawierająca 70 mini-gierek przygotowanych przez ekipę deweloperską koncernu Ubisoft. Tym razem tytułowy bohater, którego poczynaniami kieruje gracz, musi stawić czoła szalonym kórlikom, które dokonały inwazji na spokojną Krainę Snów.

PCX360PS3PS2WiiNDSXBOXGCN

Rayman: Hoodlum's Revenge
Rayman: Hoodlum's Revenge

Zręcznościowe 15 marca 2005

Bezpośrednia kontynuacja popularnej platformówki, Rayman 3, wydana ekskluzywnie tylko na konsolę Game Boy Advance. Tym razem nasz sympatyczny bohater będzie musiał ponownie stawić czoła niedawnemu wrogowi Andre. Stawką jest los jego przyjaciela Globoxa, oraz całego świata!

GBA

Rayman DS
Rayman DS

Zręcznościowe 11 marca 2005

Rayman DS to klasyczna platoformówka, łącząca elementy 2D i 3D, w której do zwiedzenia mamy czterdzieści pięć różnorodnych światów - wodospady, jaskinie i kryjówki piratów. W grze poruszamy się oczywiście tytułowym Raymanem.

NDS

Rayman 3: Hoodlum Havoc
Rayman 3: Hoodlum Havoc

Zręcznościowe 15 lutego 2003

Trzecia odsłona przygód tytułowego, sympatycznego bohatera. Produkcja w wersji na komputery osobiste i konsole stacjonarne jest trójwymiarową platformówką akcji, w której Rayman i jego wierni przyjaciele, Globox oraz Murfy, muszą stawić czoła armii Hoodlumów. W toku przygody przemierzamy nowe, barwne lokacje – mowa zarówno o pięknych miejscach przepełnionych magią, jak i o zniszczonych obszarach zamieszkałych przez nieprzyjazne stwory. Wizualnie tytuł prezentuje się znacznie lepiej od części drugiej – ulepszono nie tylko tekstury, lecz także system animacji. Rayman 3 w wersji na Game Boya Advance jest natomiast dwuwymiarową platformówką, w której akcję obserwujemy z boku. W tym przypadku zadaniem protagonisty jest znalezienie lekarstwa dla Globoksa, który przypadkowo połknął złego lorda Dark Luma. Warto odnotować, że jest to jedna z najładniejszych tego typu produkcji na przenośnej konsoli Nintendo.

PCX360PS3PS2XBOXGBAGCN

Rayman Rush
Rayman Rush

Zręcznościowe 8 lipca 2002

Poboczna odsłona popularnego cyklu gier platformowych, w której gracz ściga się z innym graczem bądź ze sztuczną inteligencją na trasach inspirowanych lokacjami znanymi z poprzednich części cyklu. Tytuł oferuje siedem grywalnych postaci, pięć trybów rozgrywki oraz jedenaście tras. Jest to uproszczona wersja wydanej na inne platformy sprzętowe gry Rayman M.

PS1

Rayman M
Rayman M

Zręcznościowe 27 listopada 2001

Rayman Arena to stworzona z myślą o rozgrywce wieloosobowej gra zręcznościowa, stanowiąca spin-offową produkcję z serii Rayman. Deweloperzy z koncernu Ubisoft przygotowali dwa warianty zabawy, w których za pośrednictwem sieci LAN lub Internet można ścigać się bądź walczyć z innymi graczami, wcielając się w ulubione postaci z uniwersum Krainy Snów. Na niektórych rynkach gra wydana została pod tytułem Rayman M.

PCPS2XBOXGCN

Rayman 2 Revolution
Rayman 2 Revolution

Zręcznościowe 22 grudnia 2000

Udoskonalona wersja słynnej platformówki z tytułowym stworkiem w roli głównej. Nowa edycja charakteryzuje się przede wszystkim ładniejszą oprawą audiowizualną.

PS2

Rayman 2: The Great Escape
Rayman 2: The Great Escape

Zręcznościowe 4 listopada 1999

Rayman 2: The Great Escape to kontynuacja wydanej w 1995 roku konsolowej platformówki autorstwa Michela Ancela. Tym razem tytułowy bohater musi poradzić sobie z mechanicznymi piratami, którzy opanowali spokojną Krainę Snów. Gracz ma za zadanie pomóc Raymanowi odzyskać utraconą moc i uwolnić przyjaciół z rąk najeźdźców. Gra wyprodukowana została przez koncern Ubisoft i korzysta z silnika graficznego 3D.

PCPS3iOSPS1PSPPSV

Rayman Uczy Matmy i Polaka
Rayman Uczy Matmy i Polaka

Zręcznościowe 31 grudnia 1996

Gra edukacyjna stworzona na fali sukcesu gry Rayman. Twórcom udało się połączyć oryginalną mechanikę kolorowej platformówki z wartościami edukacyjnymi, dzięki czemu podczas zabawy dzieciaki intuicyjnie doskonalą umiejętności z zakresu języka polskiego i matematyki.

PC

Rayman
Rayman

Zręcznościowe 1 września 1995

Kolorowa platformówka, która dała początek popularnej serii z Raymanem w roli głównej. Nasz sympatyczny bohater wyrusza na pomoc mieszkańcom Krainy Snów, uwięzionym przez podstępnego Mr. Darka. Aby go pokonać musi przemierzyć sześć zróżnicowanych i pełnych niebezpieczeństw światów.

PCPS3ANDiOSPS1PSPNDSPSVGBA