Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikZręcznościowePCPS3PSVX360Wii3DS
Okładka Rayman Origins (PC)

Rayman Origins

Dwuwymiarowa platformówka, nawiązująca pod względem schematu rozgrywki do klasycznych odsłon serii. Fabuła gry ma miejsce przed wydarzeniami opowiedzianymi w pierwszej części cyklu, a gracze trafiają tu do baśniowej krainy zwanej Rozdrożem Marzeń.

Zręcznościowe | platformówki | 2D | multiplayer | kooperacja

Okładka Rayman Origins (PC)

producent: Ubisoft

wydawca: Ubisoft

wydawca PL: Ubisoft GmbH

Strona oficjalna

data premiery gry:

15lis2011

X360 PS3 Wii

14lut2012

PSV

29mar2012

PC

5cze2012

3DS
Kolekcja gier
Obserwuj grę

Rayman Origins to dwuwymiarowa platformówka, będąca pierwszą od kilku lat produkcją należącą do marki Rayman, gdzie głównej roli nie grają Szalone Kórliki. Dzieło firmy Ubisoft stanowi odwołanie do korzeni popularnej serii.

Fabularnie Rayman: Origins osadzone zostało przed pierwszą odsłoną cyklu. W grze przenosimy się do Rozdroża Marzeń, baśniowej krainy wykreowanej przez boga Polokusa. Jest ona zamieszkana przez rzeszę różnorakich postaci, zarówno tych dobrych, jak i złych. Tych ostatnich reprezentują Mroklumy, czyli stworki powstałe w wyniku infekcji sennymi koszmarami. Rayman oraz jego wierni przyjaciele, w tym Globox, jednoczą siły, by pokonać mroczne istoty i uratować świat.

Główną cechą Rayman Origins jest fakt, że akcja umiejscowiona została w środowisku 2D. Warunkuje to nie tylko mechanikę rozgrywki (poruszamy się przede wszystkim w czterech głównych kierunkach), ale również styl oprawy graficznej. Ta ostatnia charakteryzuje się bajecznie kolorowymi tłami (12 zróżnicowanych krain, w tym podwodna), a także bardzo dokładną animacją dwuwymiarowych bohaterów, wśród których pierwsze skrzypce gra oczywiście Rayman oraz jego przyjaciele.

Jedną z nowości zaserwowanych w Rayman Origins jest czteroosobowy tryb współpracy, opracowany na wzór tego z New Super Mario Bros. Gracze mogą w nim ukończyć całą kampanię, wcielając się w Raymana, Globoxa i dwie istoty z rasy Teensie. Wszystkie poziomy Rayman: Origins zaprojektowane zostały zarówno z myślą o samotnej rozgrywce, jak i kooperacji, dlatego też radość płynąca z ich pokonywania w obu przypadkach jest równie wielka. Dodatkowo, w trybie współpracy pod koniec każdego poziomu graczy czeka podsumowanie dokonań, wprowadzające do rozgrywki element rywalizacji.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Nośnik: 1 DVD

Ocena czytelników: 8,7 / 10 na podstawie 2699 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 9 / 10 na podstawie 454 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 99,90 PLN

Klasyfikacja PEGI Rayman Origins

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra może przestraszyć młodsze dzieci. Gra zawiera elementy przemocy.

Wymagania sprzętowe Rayman Origins

PC Windows

PC Windows

  • Rekomendowane:
  • Core 2 Duo 2.0 GHz
  • 1 GB RAM (2 GB RAM - Vista/7)
  • karta grafiki 256 MB (GeForce 8600 lub lepsza)
  • Windows XP/Vista/7
PlayStation Vita

PlayStation Vita

  • Wykorzystuje:
  • Sony Entertainment Network
Tak się robi platformówki! - recenzja gry Rayman Origins
Tak się robi platformówki! - recenzja gry Rayman Origins

Recenzja 21 listopada 2011, 12:54

Moja reakcja, towarzysząca pierwszemu uruchomieniu Raymana, była mniej więcej taka: „Wow! Jak to wygląda!”. Przepiękna, kreskówkowa oprawa sprawia wręcz niesamowite wrażenie. Zaryzykuję stwierdzenie, że to najpiękniejsza pozycja zrealizowana w pełnym dwuwymiarze – animacja wszystkich postaci jest perfekcyjna i dopracowana w każdym calu, a wizualne odczucia ograniczają się do niekontrolowanych ochów i achów. Produkcja Ubisoftu pokazuje, że wcale nie trzeba fotorealistycznej grafiki i efektownych eksplozji, by wywołać pełnię zachwytu – to po prostu techniczny majstersztyk. Nie gorzej prezentuje się również warstwa dźwiękowa, którą tak naprawdę w głównej mierze tworzymy sami. Każda czynność naszego bohatera kwitowana jest odpowiednią sekwencją muzyczną – czy to skok, czy wyeliminowanie wroga, zebranie kolejnych monet, czy też wykonanie skomplikowanej ewolucji. Gdy połączymy to z wyjątkową ścieżką dźwiękową, to efekt końcowy staje się łatwy do wyobrażenia – wszystko po prostu doskonale do siebie pasuje.

X360
PS3
Wii
3DS
PC
PSV