Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS

Seria The Settlers - seria gier

Popularny cykl strategii czasu rzeczywistego (RTS-ów), stworzony i rozwijany przez studio Blue Byte (które z czasem przeszło w ręce firmy Ubisoft i zmieniło nazwę na Ubisoft Blue Byte, a następnie doczekało się rebrandingu, w wyniku którego trzy tworzące je zespoły otrzymały własną tożsamość: Ubisoft Düsseldorf, Ubisoft Mainz oraz Ubisoft Berlin). Wydawcą i właścicielem praw do marki jest koncern Ubisoft.

Korzenie serii The Settlers sięgają pierwszej połowy lat 90. XX wieku i wypuszczonej w 1993 roku gry The Settlers (na rynku amerykańskim znanej jako Serf City: Life is Feudal). Produkcja, wydana pierwotnie tylko na komputery Amiga, była czymś zupełnie nowym w gatunku strategii, jednak serca graczy podbiła dopiero druga odsłona cyklu – The Settlers II: Veni, Vidi, Vici, przez wielu uznawana za najlepszą w historii marki. Dzięki staraniom deweloperów ze studia Blue Byte, kolejne części serii ukazywały się z zachowaniem 2-3 letnich odstępów. Wraz z premierą The Settlers: Heritage of Kings (Dziedzictwo Królów), czyli piątej gry z serii, wydawca zrezygnował ze stosowania oficjalnej numeracji (powróciła ona na chwilę w 2010 roku wraz z The Settlers 7: Droga do królestwa). W 2006 roku światło dzienne ujrzał remake drugiej części, The Settlers II: 10-lecie, wydany z okazji 10-lecia cyklu. Z kolei w roku 2009 powstała mobilna, uproszczona wersja The Settlers IV, zatytułowana po prostu The Settlers. W 2010 roku udostępniono darmową, przeglądarkową grę The Settlers Online, która w 2012 doczekała się wydanej w Polsce wersji pudełkowej . Nowy rozdział w historii marki miało otworzyć zbiorcze wydanie The Settlers History Collection (2018), zawierające siedem głównych części serii wraz ze wszystkimi dodatkami. Miało ono przygotować graczy na reboot cyklu, którym było wydane w 2023 roku The Settlers: New Allies. Produkcję oparto o silnik Snowdrop Engine, wykorzystywany m.in. w serii Tom Clancy’s The Division, co zapewniło jej znaczny postęp graficzny na tle poprzedniczek. Niestety jednocześnie była to jedna z najgorzej przyjętych części serii, o czym świadczyła średnia ocen na poziomie 59/100 (według serwisu Metacritic).

Cykl The Settlers bywa zaliczany do ścisłej czołówki najpopularniejszych strategii czasu rzeczywistego, jednak pod pewnymi względami założenia rozgrywki znacząco różnią się od gatunkowej konwencji. W większości przypadków gracz przejmuje rolę „siły sprawczej” opiekującej się wybraną nacją, a jego zadaniem jest pokierować jej rozwojem i pokonać konkurentów. Cechą charakterystyczną gier spod tego szyldu jest autonomia jednostek; osadnicy najczęściej sami wiedzą, co mają robić i mogą być jedynie zachęcani do podjęcia określonych działań. Zmiany na tym polu próbowała wprowadzić piąta część serii, jednak spotkały się one z negatywną reakcją fanów. Kluczem do zwycięstwa w serii The Settlers na ogół jest odpowiednie rozmieszczenie budynków i zaplanowanie sieci dróg, co pozwala zwiększyć efektywność gospodarki. W zależności od produkcji, kampanie fabularne w The Settlers możemy przechodzić w pojedynkę lub w trybie współpracy (na podzielonym ekranie lub przez Internet). Uzupełnieniem głównego filaru rozgrywki są misje poboczne oraz potyczki PvP.

Jednym z wyróżników cyklu jest nietuzinkowa szata graficzna, utrzymana w jaskrawo kolorowej, kreskówkowej stylistyce. Uwagę zwraca także ciekawe połączenie elementów historycznych i baśniowych, które składają się na wirtualny świat. Seria cieszy się dużą popularnością – w ciągu kilkunastu lat od premiery jej pierwszej części sprzedało się łącznie ponad 10 milionów egzemplarzy wszystkich odsłon cyklu.

The Settlers: New Allies
The Settlers: New Allies

Strategiczne 17 lutego 2023

Ósma część serii ekonomicznych gier strategicznych, w których przejmujemy kontrolę nad tytułowymi osadnikami. The Settlers łączy rozwiązania znane z poprzednich odsłon cyklu z zupełnie nowymi elementami rozgrywki.

PCPS4XONESwitch

The Settlers History Collection
The Settlers History Collection

Strategiczne 15 listopada 2018

Zestaw siedmiu odsłon cyklu The Settlers, które wzbogacono o wszystkie dodatki, przystosowano do działania na współczesnych komputerach (z systemem Windows 10), a także rozbudowano o nowe funkcje. W The Settlers History Collection gracze przejmują kontrolę nad osadnikami, a ich celem jest rozwój wioski (zwłaszcza ekonomiczny).

PC

The Settlers Online
The Settlers Online

Strategiczne 17 listopada 2010

Przeglądarkowa wersja jednej z najpopularniejszych strategii ekonomicznych, której początki sięgają pierwszej połowy lat 90-tych. Za powstanie gry odpowiadają oryginalni twórcy serii z niemieckiego studia Blue Byte, zaś mechanika rozgrywki nawiązuje do pierwszych odsłon cyklu. Zadaniem graczy jest systematyczny rozwój własnego królestwa, dzięki wznoszeniu kolejnych budynków i zapewnieniu naszym mieszkańcom stałego dopływu niezbędnych surowców. Budynki połączone są rozbudowanym łańcuchem zależności i tylko ich właściwe rozmieszczenie zagwarantuje nam sprawne funkcjonowanie gospodarki. W miarę postępów w grze niezbędne okaże się także wyszkolenie armii, która zapewni bezpieczeństwo naszemu państwu. Zgodnie z ideą gier przeglądarkowych, w grze położono nacisk na opcje społecznościowe i współpracę oraz handel z innymi graczami. Produkcja działa w modelu darmowym z mikropłatnościami, choć korzystanie z nich nie jest niezbędne i nie zagwarantuje nam sukcesu.

WWW

The Settlers 7: Droga do Królestwa
The Settlers 7: Droga do Królestwa

Strategiczne 23 marca 2010

Siódma część jednej z najpopularniejszych strategii ekonomicznych, rozwijanych przez niemiecką firmę Blue Byte Software nieprzerwanie od 1993 roku. Nowa odsłona serii łączy sprawdzone mechanizmy rozgrywki z szeregiem całkiem nowych rozwiązań. Kampania fabularna oferuje stosunkowo dużą swobodę, pozwalając na wybór własnej drogi do sukcesu. Niezależnie od tego czy skupimy się na sferze militarnej, handlowej czy technologicznej, zgodnie z ideą cyklu sednem rozgrywki jest stworzenie sprawnie funkcjonującej gospodarki. O wygranej decydują zaś punkty zwycięstwa, które zdobywamy, spełniając kolejne stawiane nam wymagania. W grze zmieniono nieco system rozbudowy osady, dzieląc budynki na struktury główne oraz poboczne, które stawiamy w obejściu istniejących już budynków nadrzędnych. Cechą charakterystyczną jest zupełnie nowa, w pełni trójwymiarowa oprawa z możliwością płynnego zbliżania i obracania widoku. Zgodnie z najnowszymi trendami, grę wzbogacono także o liczne opcje społecznościowe.

PC

The Settlers (2009)
The Settlers (2009)

Strategiczne 6 listopada 2009

Mobilna edycja jednej z najpopularniejszych serii strategii ekonomicznych, zapoczątkowanej w 1993 roku przez niemieckie studio Blue Byte. Gra przygotowana dla użytkowników urządzeń przenośnych stanowi uproszczoną wersję komputerowej czwartej odsłony cyklu i oferuje cztery odrębne kampanie, w których możemy stanąć na czele Rzymian, Wikingów, Majów oraz tajemniczego Mrocznego Plemienia.

ANDiOS

The Settlers: Narodziny kultur
The Settlers: Narodziny kultur

Strategiczne 28 sierpnia 2008

Spin-offowa odsłona kultowej sagi strategiczno-ekonomicznej, nawiązująca do wcześniejszych odsłon cyklu i wykorzystująca nieco zmodyfikowaną mechanikę odświeżonej w 2006 roku drugiej części gry. Po raz pierwszy w historii serii za powstanie tytułu nie odpowiadają oryginalni twórcy marki z firmy Blue Byte, lecz ekipa studia Funatics, znana m.in. z bliźniaczego cyklu Cultures. Podczas rozgrywki staniemy na czele jednej z trzech nacji - Egipcjan, Szkotów bądź Bawarczyków – różniących się siłą armii, logistyką oraz zapotrzebowaniem na surowce. Naszym celem będzie objawienie się jako prawdziwa potęga gospodarcza oraz militarna i udowodnienie bogom olimpijskim, że jesteśmy godni organizacji igrzysk sportowych. Kolejne misje toczą się w trzech odmiennych sceneriach: pustynnej, wyżynnej i lodowej. Oprócz kampanii przeznaczonej dla jednego gracza, przygotowano także pełnoprawny tryb multiplayer, a czas oczekiwania w lobby możemy umilić sobie za pomocą szeregu zabawnych mini-gierek.

PC

The Settlers: Narodziny Imperium
The Settlers: Narodziny Imperium

Strategiczne 25 września 2007

Szósta pełnoprawna odsłona popularnej serii strategii ekonomicznych, zapoczątkowanej przez firmę Blue Byte w 1993 roku. Po mocno innowacyjnej części piątej, twórcy cyklu postanowili powrócić do dawnej, sprawdzonej konwencji, wzbogacając ją garścią nowych rozwiązań. Ogólna koncepcja gry nie zmieniła się, a naszym celem jest przejęcie kontroli nad niewielką wioską i rozwinięcie jej do rangi nowoczesnej, dobrze ufortyfikowanej metropolii. Kluczem do sukcesu jest stworzenie sprawnie funkcjonującego łańcucha produkcyjnego, który zapewni stały dopływ potrzebnych surowców, pożywienia itp. Konieczne jest także stworzenie silnej armii, która zapewni nam ochronę przed potencjalnymi najeźdźcami. Wśród wprowadzonych nowości wymienić należy nowych bohaterów, których unikalne zdolności gwarantują nam podczas rozgrywki specjalne bonusy. Warto odnotować także rezygnację z usług geologów oraz konieczności wytyczania ścieżek, które teraz są wydeptywane automatycznie przez tragarzy.

PC

The Settlers II: 10-lecie
The Settlers II: 10-lecie

Strategiczne 7 września 2006

Uwspółcześniony remake najpopularniejszej z odsłon kultowej serii strategicznej The Settlers, przygotowany z okazji dziesięciolecia wydania gry. Twórcy ze studia Blue Byte opracowali na nowo złożoną z 10 misji kampanię, w której stajemy na czele Rzymian, poszukujących nowych krain celem odbudowy upadłego Imperium. Naszym zadaniem jest systematyczny rozwój naszego państwa, poprzez wznoszenie kolejnych budynków mieszkalnych, gospodarczych i militarnych, które zapewnią nam dopływ surowców, pożywienia oraz żołnierzy. Zadbano także o pełnoprawny tryb multiplayer, w którym może wziąć udział maksymalnie 6 graczy. Oprawa graficzna gry przygotowana została na bazie silnika napędzającego piątą część serii, choć twórcom udało się zachować baśniowy klimat oryginału, a wszystkie modele budynków i osadników stworzono w oparciu o ich pierwowzory sprzed lat. Celem urozmaicenia rozgrywki, wprowadzono także kilka nowości, nieobecnych w pierwotnej wersji gry.

PC

The Settlers: Dziedzictwo Królów
The Settlers: Dziedzictwo Królów

Strategiczne 8 lutego 2005

Piąta część popularnej serii strategiczno-ekonomicznej, rozwijanej nieprzerwanie od 1993 roku przez niemieckie studio Blue Byte Software. W pracach nad kolejną odsłoną gry autorów cyklu wspomagał Bruce Milligan, odpowiedzialny w przeszłości za takie hity, jak Civilization czy Tropico. Akcja tytułu przenosi nas w nieco inne, poważniejsze realia, nawiązujące do czasów europejskiego średniowiecza, zaś osią fabuły jest odbicie utraconego w przeszłości królestwa z rąk złowieszczego tyrana. Czynimy to oczywiście w typowy dla serii sposób, wznosząc sieć budynków powiązanych ze sobą skomplikowanym łańcuchem ekonomicznym. Tym razem jednak równie istotną rolę odegra stworzenie silnej armii, zdolnej stawić czoła hegemonowi. Dzięki zupełnie nowemu silnikowi RenderWare, piąta odsłona cyklu zabiera graczy po raz pierwszy do w pełni trójwymiarowego świata, co w sposób oczywisty wpłynęło także na modyfikację mechaniki gry. Zabawę urozmaicają nam dodatkowo zmienne pory roku i warunki pogodowe.

PC

The Settlers IV
The Settlers IV

Strategiczne 16 lutego 2001

Czwarta już część sagi o małych osadnikach. Tym razem do wyboru udostępnione zostały trzy rasy: Rzymianie, Wikingowie, Majowie. W grze spotkamy także przedstawicieli tzw. „Ciemnej Rasy”.

PC

The Settlers III
The Settlers III

Strategiczne 13 października 1998

Trzecia odsłona serii The Settlers wyprodukowana i wydana przez firmę Blue Byte Software. Gra, choć zaliczana jest do gatunku strategii czasu rzeczywistego (RTS), odznacza się bardzo rozbudowanym aspektem ekonomicznym.

PC

The Settlers II
The Settlers II

Strategiczne 15 lutego 1996

The Settlers II jest drugą odsłoną serii uznawanej za klasykę gatunku strategii czasu rzeczywistego (RTS). Gracz kieruje poczynaniami grupki osadników, która na nowo odkrytym lądzie próbuje zbudować kolonię. Deweloperzy ze studia Blue Byte Software przygotowali wciągającą kampanię trybu jednoosobowego, na którą składa się 10 misji, oraz w pełni funkcjonalny, sieciowy multiplayer.

PC

The Settlers (1993)
The Settlers (1993)

Strategiczne 22 marca 1993

The Settlers to pierwsza odsłona niezwykle popularnego cyklu gier strategicznych rozgrywanych w czasie rzeczywistym, która przenosi nas do średniowiecznego królestwa, targanego wojną pomiędzy zwaśnionymi baronami.

PCNDS