Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategicznePC
Okładka The Settlers: Rise of an Empire - The Eastern Realm (PC)

The Settlers: Narodziny Imperium - Wschodnie Królestwa PC

The Settlers: Rise of an Empire - The Eastern Realm

Oficjalny dodatek do szóstej części popularnego cyklu strategii ekonomicznych studia Blue Byte Software pt. The Settlers: Narodziny Imperium. Akcja rozszerzenia zatytułowanego Wschodnie Królestwa (ang.

To jest dodatek do gry The Settlers: Narodziny Imperium.

Strategiczne | ekonomiczne | RTS | średniowiecze | multiplayer

PC Windows
Okładka The Settlers: Rise of an Empire - The Eastern Realm (PC)

producent: Blue Byte GmbH

wydawca: Ubisoft

wydawca PL: Cenega S.A.

Strona oficjalna

Polskie napisy i dialogiPolskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji PC:

27marca2008

19września2008

pudełko PL

The Settlers: Rise Of An Empire - The Eastern Realm jest pierwszym oficjalnym dodatkiem do szóstej części popularnej serii gier ekonomicznych The Settlers. Rozszerzenie zwiększa bogactwo merytoryczne podstawowej wersji gry, dodaje kilka nowych, ciekawych pomysłów i w pewnym stopniu upodabnia ją do chyba najbardziej lubianej, drugiej części cyklu.

Fabuła nakładki rozpoczyna się niedługo po wydarzeniach znanych z pierwowzoru. Basa ostatecznie rozprawił się ze złowrogim, Czerwonym Księciem, a następnie przystąpił do budowy własnego imperium na południu. Młode państwo rozwijało się prężnie i stabilnie, pod mądrymi rządami swego władcy, który chętnie handlował z okolicznymi narodami. Niestety, pewnego dnia kluczowy dla gospodarki kraju szlak handlowy, łączący imperium z krainami handlowego magnata, Praphata, został z niejasnych przyczyn zablokowany. Nie pozostaje więc nam nic innego, niż wysłać grupkę najlepszych rycerzy i bliżej przyjrzeć się problemowi. Szybko okazuje się, iż odległe prowincje znajdują się w wielkim niebezpieczeństwie i nasza bezpośrednia, zbrojna interwencja staje się koniecznością.

Główną atrakcją dodatku jest całkowicie nowa, kompletna kampania, na którą składa się w sumie osiem scenariuszy. Część z nich rozgrywa się w nowej, egzotycznej strefie klimatycznej dalekich Indii. Wschodnie tereny zaopatrzono oczywiście w sugestywną szatę graficzną i dźwiękową, znacząco odświeżającą podstawkę. Nie zapomniano również o graczach preferujący inne tryby rozgrywki – omawiana pozycja zawiera szereg dodatkowych map, przeznaczonych zarówno do zabawy z przyjaciółmi przez sieć, jak i dla samotnych graczy, lubujących się w rozgrywce nieograniczonej fabułą.

Jedną z głównych postaci The Eastern Realm jest córka wspomnianego kupca Praphata, księżniczka Saraya, która odgrywa istotną rolę w linii fabularnej i poszerza znaną z podstawowej wersji gry paletę bohaterów. To jednak nie jedyna nowa twarz w rozszerzeniu – starsi gracze, którzy mieli okazję zagrać w The Settlers II: Veni, Vidi, Vici, z pewnością dobrze pamiętają siwych brodaczy, którzy z wielkim samozaparciem biegali po wszelkich nierównościach i bez znużenia stukali swymi młotkami w ziemię, szukając podziemnych skarbów. Geologowie wracają więc do popularnych Osadników, tym razem jednak dysponują nieco innymi zdolnościami – teraz mogą bowiem wykrywać dodatkowe złoża w miejscach aktualnie funkcjonujących kopalni, dzięki czemu mamy możliwość dalszej eksploatacji surowców.

Kolejne usprawnienia wpływają bezpośrednio na możliwości rozbudowy miast i wiosek. Nowością jest opcja budowania samodzielnych studni, dzięki czemu łatwiej o zaopatrzenie w wodę w czasach szczególnej suszy. Warto także zwrócić uwagę na możliwość pewnej automatyzacji miejsc handlowych, która pozwala nam choć część ekonomicznych obowiązków zrzucić na naszych wirtualnych doradców. Kolejnym, miłym dodatkiem jest bogaty zestaw elementów upiększających, którymi możemy zabudować naszą osadę i nadać jej unikatowy charakter.

Autorzy przygotowali dla nas również pewne utrudnienie, związane z charakterystyką wspomnianej wyżej, nowej strefy klimatycznej. Na terenach tych możemy bowiem liczyć na występowanie pory deszczowej, w czasie której np. wydobywanie pewnych surowców naturalnych może być utrudnione, a niektóre ścieżki transportowe mogą być przez jakiś czas zalane.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet   / sieć lokalna     Liczba graczy: 1-6  

Nośnik: 1 DVD

Ocena czytelników: 8,4 / 10 na podstawie 269 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 59,90 PLN

Gry podobne do The Settlers: Narodziny Imperium - Wschodnie Królestwa

Klasyfikacja PEGI The Settlers: Narodziny Imperium - Wschodnie Królestwa

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

Wymagania sprzętowe The Settlers: Narodziny Imperium - Wschodnie Królestwa

PC Windows

PC Windows

Rekomendowane: Pentium 4 3 GHz, 1 GB RAM, karta grafiki 256 MB (GeForce 7600GT lub lepsza), 3 GB HDD, Windows XP SP2/Vista

The Settlers: Narodziny Imperium - Wschodnie Królestwa - recenzja gry
The Settlers: Narodziny Imperium - Wschodnie Królestwa - recenzja gry

Recenzja 18 września 2008, 11:19

Podczas dowodzenia naszym rycerzem istotna jest także kwestia rozwoju zawodowego. Im lepiej gospodarujemy królestwem i osadnikami, stopniowo spełniamy ich zachcianki, a także prowadzimy do stałego rozwoju miasta – tym prędzej pozwala nam to awansować na kolejne szczeble w drabince osiągnięć. To z kolei otwiera dalsze możliwości rozwoju. Bohater jest także przywódcą sił zbrojnych. Wprawdzie jednostki (którymi sterujemy bezpośrednio) w boju radzą sobie też bez jego wsparcia, jednak stopień integracji rycerza z podwładnymi wojakami (np. możliwość włączenia trybu ochrony dla dowódcy) jest zadowalający, a i wsparcie takiego bohatera w walce to oczywiście dodatkowe korzyści.