Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategicznePC
Okładka Empire Earth II (PC)

Empire Earth II PC

Kolejna odsłona popularnego cyklu strategii czasu rzeczywistego opracowana przez studio Mad Doc Software. Gracz przejmuje kontrolę nad jedną z czternastu cywilizacji i prowadzi ją od epoki kamienia do ery lotów kosmicznych.

Strategiczne | RTS

PC Windows
Okładka Empire Earth II (PC)

producent: Mad Doc Software

wydawca: Sierra

wydawca PL: CD Projekt S.A.

Strona oficjalna

Polskie napisy i dialogiPolskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji PC:

28kwietnia2005

19maja2005

pudełko PL

Druga część znanej gry strategicznej rozgrywanej w czasie rzeczywistym, w której zadaniem gracza jest stanąć na czele jednej z czternastu cywilizacji i poprowadzić ją od epoki kamienia łupanego do ery lotów kosmicznych, badając nowe technologie, produkując wojsko i stawiając czoła konkurencyjnym nacjom.

Zmiany wprowadzone do Empire Earth 2 nie ograniczają się tylko do tego, co najbardziej oczywiste, czyli nowych jednostek dla każdej cywilizacji. Przede wszystkim rozbudowana została sztuczna inteligencja komputerowego przeciwnika, który jest znacznie bardziej wymagającym oponentem niż w pierwowzorze. Komputer nie tylko reaguje szybciej i bardziej dynamicznie, ale także analizuje taktykę gracza i dostosowuje do niej swoją. Po raz pierwszy w historii serii, autorzy zaimplementowali też wpływ zmiennych warunków pogodowych na zachowanie jednostek. Gracz będzie musiał teraz zmieniać strategię działania w zależności od tego, co aktualnie „dzieje się za oknem”: śnieg, deszcz czy mgła. Aby ułatwić grę ludziom nie przyzwyczajonym do dużej ilości elementów decydujących o sprawnym funkcjonowaniu państwa, w Empire Earth 2 pojawił się specjalny system, który sam przydziela zadania mieszkańcom królestwa, np. uprawę roli. Również w kwestii walki poczyniono podobne ułatwienia. Inteligentniejszy system tworzenia formacji w znaczący sposób poprawi nawigację wojskiem i zminimalizuje sytuację znaną z innych RTS-ów, w których armia sama łamie szyk i wdaje się w przypadkowe potyczki.

Oczywiście nie zapomniano o graczach lubujących się w rozgrywce sieciowej. Zmodyfikowany ranking (Crown System) wprowadził jasne i czytelne zasady przyznawania tymczasowych nagród za wybitne osiągnięcia na polu walki, kultury czy ekonomii. Tryb multiplayer doczekał się ponadto aż dziewięciu wariantów rozgrywki, wśród których pojawiło się kilka nowych rozwiązań, np. Hot Spots, polegający na utrzymaniu strategicznie ważnych przyczółków. Poza tym, rozbudowano statystki, tryb turniejowy oraz możliwość rejestrowania potyczek.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet   / sieć lokalna     Liczba graczy: 1 - 16  

Nośnik: 2 CD

Ocena czytelników: 8,4 / 10 na podstawie 1720 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 99,90 PLN

Klasyfikacja PEGI Empire Earth II

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

Wymagania sprzętowe Empire Earth II

PC Windows

PC Windows

  • Rekomendowane:
  • Pentium 4 2.2 GHz
  • 512 MB RAM
  • karta grafiki 128MB (GeForce 4 lub lepsza)
  • 1.5 GB HDD
Empire Earth II - recenzja gry
Empire Earth II - recenzja gry

Recenzja 30 maja 2005, 10:20

Nie chcę Wam psuć zabawy mówiąc dokładnie, co we wszystkich misjach trzeba zrobić, jednak chciałbym zwrócić uwagę na pewną rzecz. To, co urzekło mnie w Empire Earth II to konieczność stosowania najróżniejszych posunięć taktycznych, od militarnych po dyplomatyczne, w celu pomyślnego zakończenia misji. Gracz musi szybko decydować się, jaką opcję wybrać, a tych jest wiele. Przykładowo, można zniszczyć przeciwnika, lecz można zawrzeć odpowiednie sojusze budując drogi łączące terytoria nasze i przyszłego sojusznika. Potem wystarczy czekać, aż sojusznicy zniszczą wroga za nas. Przyjdzie też nam pod pozorami przyjaźni czy poddaństwa budować w ukryciu armię, która zmiecie z powierzchni ziemi przeważających nas (na początku misji) przeciwników. Gra wciąga – nie uświadczycie tu, a przynajmniej nie w takim stopniu jak w innych grach tego typu, znanego wszystkim schematu, tj. zbierz surowce, broń się, buduj armię i zniszcz wroga. W jednej misji naszym celem jest właśnie niedopuszczenie do wywołania wojny (a przeciwnik – w tym przypadku Sowieci w kampanii USA – ciągle nas do wojny prowokuje).