Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS

Seria Pro Cycling Manager / Tour de France - seria gier

Seria rozbudowanych symulacji menedżerskich poświęconych profesjonalnemu kolarstwu. Markę wykreowała i rozwija francuskie studio deweloperskie Cyanide w oparciu o oficjalną licencję Międzynarodowej Unii Kolarskiej (UCI).

Cykl zadebiutował w roku 2001 grą Cycling Manager wydaną na komputery PC. Był to zarazem pierwszy menadżer sportowy przedstawiający realia zawodowego peletonu. Produkcja została bardzo dobrze przyjęta wśród graczy będących miłośnikami kolarstwa. Zachęciło to deweloperów z Cyanide do rozwinięcia pomysłu w cykl. Kolejne odsłony serii potwierdziły potencjał marki. W 2005 roku nazwa cyklu uzupełniona została o słowo „Pro”, co miało podkreślić związek z wyścigami UCI Pro Tour. Istotnym wydarzeniem w historii serii była premiera gry Pro Cycling Manager: Tour De France 2007, która jako pierwsza ukazała się także wersji na konsolę (w tym przypadku kieszonkową PlayStation Portable).

Rozgrywka we wszystkich grach z serii Pro Cycling Manager opiera się na podobnym schemacie. Gracz wciela się w rolę dyrektora sportowego jednej z protourowych drużyn kolarskich. Do jego obowiązków należy m.in. pozyskiwanie wartościowych kolarzy, negocjowanie kontraktów, narzucanie reżimów treningowych oraz ustalanie składu na poszczególne wyścigi. Istotnym elementem zabawy jest śledzenie rywalizacji na etapach i wydawanie poleceń zawodnikom.

Do atutów gier z cyklu Pro Cycling Manager należy obszerna baza danych zawierająca aktualizowane co roku informacje o zespołach i kolarzach. Każdy z zawodników opisany jest też zestawem wskaźników określających jego predyspozycje oraz możliwości.

W porównaniu do innych sportowych symulacji menedżerskich, seria Pro Cycling Manager od samego początku wyróżnia się wysokiej jakości oprawą audiowizualną. Deweloperzy z Cyanide zazwyczaj dbają, by w wirtualnym peletonie można było bez problemu rozpoznać sylwetki gwiazd kolarstwa, a trasy wyścigów pokrywały się z realnymi odpowiednikami.

Pro Cycling Manager 2021
Pro Cycling Manager 2021

Sportowe 3 czerwca 2021

Dwudziesta pierwsza część serii menadżerów kolarskich od studia Cyanide. W Pro Cycling Manager 2021 stajemy na czele wybranej drużyny kolarskiej i prowadzimy ją do zwycięstw lub wcielamy się w określonego zawodnika, w którego skórze pniemy się po szczeblach kariery.

PC

Tour de France 2021
Tour de France 2021

Sportowe 3 czerwca 2021

Poświęcona kolarstwu gra sportowa, posiadająca oficjalną licencję tytułowego wyścigu. W Tour de France 2021 możemy wcielić się w pojedynczego kolarza lub poprowadzić do kolejnych zwycięstw całą drużynę. Tytuł wzbogacono o nowe oficjalne marki oraz liczne poprawki względem poprzedników.

PCPS5XSXPS4XONE

Tour de France 2020
Tour de France 2020

Sportowe 4 czerwca 2020

Tour de France 2020 jest kolejną częścią cyklu gier sportowych, które pozwalają wcielić się w kolarza biorącego udział w tytułowych zawodach. Twórcy dokonali szeregu poprawek względem poprzedniej odsłony – m.in. w obszarach interfejsu i sztucznej inteligencji. Tytuł został opracowany przez studio Cyanide.

PCPS4XONE

Pro Cycling Manager 2020
Pro Cycling Manager 2020

Sportowe 4 czerwca 2020

Pro Cycling Manager 2020 jest kolejną częścią cyklu gier sportowych, które pozwalają pokierować drużyną kolarzy uczestniczących w wyścigu Tour de France. Twórcy dokonali szeregu poprawek względem poprzedniej odsłony – m.in. w obszarach interfejsu i SI. Tytuł został opracowany przez studio Cyanide.

PC

Tour de France 2019
Tour de France 2019

Sportowe 27 czerwca 2019

Pro Cycling Manager 2019 / Tour de France 2019 to kolejna odsłona poświęconych kolarstwu gier sportowych od studia Cyanide. Produkcja wiernie odtwarza trasy rzeczywistych wyścigów rowerowych i zawodników występujących w aktualnym sezonie.

PCPS4XONE

Tour de France 2018
Tour de France 2018

Sportowe 28 czerwca 2018

Następna część serii menadżerów kolarskich, nad którą pieczę sprawuje ekipa Cyanide Studio. W Pro Cycling Manager 2018 zadaniem gracza jest opieka nad zespołem kolarskim, prowadzonym do zwycięstwa w ponad dwustu wyścigach. W tym celu musi on zgromadzić sztab ekspertów, dbać o plany treningowe poszczególnych zawodników, a także ustalać taktykę na konkretne zawody czy wreszcie pozyskiwać sponsorów.

PCPS4XONE

Tour de France 2017
Tour de France 2017

Sportowe 15 czerwca 2017

Kolejna odsłona cyklu gier sportowych przeznaczonych dla fanów kolarstwa, opracowana przez zespół Cyanide Studio. Na komputerach osobistych tytuł jest menadżerem kolarskim, w którym gracz nie przejmuje bezpośredniej kontroli nad zawodnikiem – zamiast tego jego zadaniem jest stworzenie jak najlepszego zespołu składającego się zarówno ze sztabu szkoleniowego, jak i ze sportowców pozyskiwanych na przykład dzięki działalności łowców talentów. Jednym z filarów sukcesu jest także ustalenie właściwej taktyki, jaką kolarze mają stosować w trakcie wyścigu. W konsolowej wersji Pro Cycling Manager gracze wcielają się natomiast w wybranego zawodnika reprezentującego jedną z 22 oficjalnych drużyn. Ich zadaniem jest oczywiście osiągnięcie jak największej liczby sukcesów, co wcale nie jest łatwe, bo na trasie muszą zmierzyć się z innymi ekipami światowej klasy. W stosunku do poprzednich części serii, obie wersje gry mogą pochwalić się ulepszoną sztuczną inteligencją i fizyką. Ponadto, oprócz rozbudowanego trybu kariery, oferują moduły multiplayer, w których można zarówno rywalizować, jak i współpracować z graczami z całego świata.

PCPS4XONE

Tour de France 2016
Tour de France 2016

Sportowe 16 czerwca 2016

Kolejna odsłona wykreowanego przez studio Cyanide cyklu gier sportowych, poświęconych jednej z najważniejszych kolarskich imprez na świecie. Podobnie jak poprzednie edycje serii, gra ukazała się w dwóch odmiennych wersjach, zależnych od platformy sprzętowej. Pecetowy Pro Cycling Manager 2016 to klasyczna gra menadżerska, w której nie mamy bezpośredniej kontroli nad kolarzami, a naszym zadaniem jest poprowadzenie teamu do zwycięstwa poprzez zarządzanie wszelkimi aspektami funkcjonowania zespołu. Konsolowe Tour de France 2016 to zaś typowa gra zręcznościowa, w której przejmujemy kontrolę nad pojedynczym kolarzem i stosując różne manewry taktyczne, samodzielnie rywalizujemy o żółtą koszulkę lidera. Opisywany tytuł posiada tradycyjnie wszystkie niezbędne licencje, dzięki czemu podczas zabawy oglądamy zarówno prawdziwych kolarzy oraz ich zespoły, jak i wiernie odwzorowane trasy, obejmujące nie tylko tytułowy Tour de France, ale także szereg innych popularnych zawodów kolarskich.

PCPS4XONE

Tour de France 2015
Tour de France 2015

Sportowe 18 czerwca 2015

Następna edycja poświęconej kolarstwu gry menadżerskiej studia Cyanide, znanej posiadaczom pecetów pod nazwą Pro Cycling Manager, a użytkownikom konsol jako Tour de France. W grze przejmujemy kontrolę nad jednym z 90 teamów kolarskich, by poprowadzić go do sukcesów w trakcie sezonu 2015. W toku rozgrywki bierzemy udział w ponad 200 zawodach, składających się łącznie z 550 etapów, zaś ukoronowaniem naszym zmagań jest udział w tytułowym prestiżowym wyścigu dookoła Francji. Do naszych obowiązków należy pozyskiwanie zawodników i sponsorów, negocjowanie kontraktów, dbanie o budżet ekipy, ustalanie harmonogramu treningów i wreszcie udział w samych zawodach, gdzie każda podjęta decyzja taktyczna może mieć wpływ na końcowy rezultat zespołu. W porównaniu z poprzednią odsłoną serii, w grze znacznie rozbudowano tryb kariery i ulepszono realizm oraz AI komputerowych przeciwników. Nie zapomniano też o możliwości organizowania sieciowych zawodów, polegających na rywalizacji z innymi menadżerami.

PCPS4XONEPS3

Tour De France 2014
Tour De France 2014

Sportowe 19 czerwca 2014

Kolejna z dorocznych odsłon najpopularniejszego menadżera kolarskiego, zapoczątkowanego w 2001 roku przez duet Cyanide / Focus Home Interactive. Wzorem poprzednich części serii, gra ukazała się na komputerach osobistych (jako Pro Cycling Manager) oraz konsolach (jako Tour De France). Naszym zadaniem jest tradycyjnie poprowadzenie wybranej grupy kolarskiej do sukcesów w kolejnych imprezach sezonu, dbając o szereg aspektów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania naszego teamu. W nowej edycji jak zwykle wprowadzono szereg usprawnień, wśród których najważniejsze to nowy panel kontaktów ze sponsorami, ulepszony rynek transferowy oraz nowy system kontuzji. Twórcy położyli nieco większy nacisk na taktykę, którą zarządzanie ułatwia przemodelowany, intuicyjny interfejs. W zależności od rozwoju sytuacji na trasie, możemy wyznaczać polecenia taktyczne zarówno dla całej ekipy, jak i jej poszczególnych zawodników.

PCPS4X360PS3

Tour de France 2013 - 100th Edition
Tour de France 2013 - 100th Edition

Sportowe 20 czerwca 2013

Pro Cycling Manager 2013 jest jedną z odsłon popularnego menadżera kolarskiego, który wydawany jest regularnie od 2001 roku. Stając na czele zawodowej drużyny, gracz musi dbać nie tylko o jej formę i finanse, lecz także dowodzić jej członkami podczas wyścigów.

PCX360PS3

Tour de France 2012
Tour de France 2012

Sportowe 22 czerwca 2012

Menadżer kolarski należący do najpopularniejszej i najdłużej wydawanej serii tego typu. Zadaniem gracza jest zarządzanie drużyną kolarską, dbanie o jej finanse i treningi oraz dowodzenie jej członkami w czasie wyścigów. Największą nowością w porównaniu do poprzednich odsłon jest pojawienie się trybu multiplayer.

PCX360PS3

Tour de France: The Official Game
Tour de France: The Official Game

Symulacje 1 lipca 2011

Tour de France: The Official Game to wyprodukowana przez studio Cyanide gra sportowa, pozwalająca wcielić się w rolę jednego z zawodników uczestniczących w prestiżowym cyklu wyścigów kolarskich. Gracze mają okazję stanąć na starcie 21 etapów słynnego Tour de France. Wszystkie lokacje w grze odwzorowane zostały na podstawie autentycznych scenerii wyścigu.

X360PS3

Pro Cycling Manager: Tour de France 2011
Pro Cycling Manager: Tour de France 2011

Symulacje 24 czerwca 2011

Pro Cycling Manager: Tour de France 2011 to rozbudowany menedżer sportowy, pozwalający graczom wcielić się w rolę szefa profesjonalnej grupy kolarskiej. Zabawa polega na zarządzaniu zespołem, w tym pozyskiwaniu nowych zawodników, pozyskiwaniu sponsorów i ustalaniu reżimów treningowych, a także dowodzeniu grupą kolarzy w trakcie wyścigów. W porównaniu do wcześniejszych odsłon cyklu, deweloperzy ze studia Cyanide zdecydowali się wprowadzić szereg usprawnień w funkcjach menedżerskich.

PC

Pro Cycling Manager: Tour de France 2010
Pro Cycling Manager: Tour de France 2010

Symulacje 16 czerwca 2010

Pro Cycling Manager: Tour de France 2010 jest menedżerem sportowym przygotowanym przez studio Cyanide z myślą o fanach kolarstwa. Gracz wciela się w kierownika jednego z profesjonalnych teamów kolarskich, a do jego zadań należy m.in. zarządzanie zespołem, czuwanie nad treningami kolarzy, troska o sprawy finansowe oraz ustalanie strategii działania w trakcie wyścigu. W porównaniu z wcześniejszymi odsłonami serii twórcy wprowadzili kilka nowości, w tym usprawniony silnik graficzny oraz tryb zabawy "Season", pozwalający tworzyć własne zawody kolarskie.

PCPSP

Menadżer Kolarski 2009
Menadżer Kolarski 2009

Sportowe 18 czerwca 2009

Menadżer Kolarski 2009 to rozbudowany menedżer sportowy, stanowiący czwartą odsłonę serii ProCycling Manager: Tour de France, rozwijaną przez ekipę studia Cyanide. Gracz ma okazję wcielić się w szefa zespołu kolarskiego, a do jego obowiązków należy m.in. selekcja zawodników, dobór metod treningowych, ustalanie strategii wyścigów oraz troska o sprawy finansowe.

PC

Menadżer Kolarski 2008
Menadżer Kolarski 2008

Sportowe 19 czerwca 2008

Pro Cycling Manager: Tour de France 2008 to sygnowany logiem znanego wyścigu kolarskiego menedżer sportowy, wyprodukowany przez deweloperów z francuskiego studia Cyanide. Gracz wciela się w rolę kierownika zespołu kolarskiego i bierze na siebie obowiązki związane m.in. z negocjowaniem kontraktów, zawieranie umów sponsorskich oraz ustalaniem strategii wyścigowych. Twórcy przygotowali aż 180 wiernie odwzorowanych tras, po których mogą ścigać się wirtualni kolarze.

PCPSP

Menadżer Kolarski 2007
Menadżer Kolarski 2007

Sportowe 21 czerwca 2007

Pro Cycling Manager: Tour de France 2007 to kolejna odsłona ukazującej się od 2001 roku serii gier reprezentującej gatunek sportowych menedżerów z elementami symulatora. Jak sama nazwa wskazuje, mamy do czynienia z kolarstwem i etapami wyścigu rozgrywającego się dookoła Francji.

PCPSP

Pro Cycling Manager 2006
Pro Cycling Manager 2006

Sportowe 23 czerwca 2006

Pro Cycling Manager 2006 to kolejna odsłona słynnej serii managerów, podejmujących cieszącą się dużym zainteresowaniem w naszym kraju tematykę kolarstwa. Cycling Manager zadebiutował na rynku w 2001 roku.

PC

Pro Cycling Manager
Pro Cycling Manager

Sportowe 30 czerwca 2005

Pro Cycling Manager to kolejna odsłona popularnych gier traktujących o kolarstwie, która została przygotowana przez studio Cyanide.

PC

Cycling Manager 4
Cycling Manager 4

Sportowe 25 czerwca 2004

Cycling Manager 4 to czwarta z kolei odsłona jedynego w swoim rodzaju managera kolarstwa, sportu, cieszącego się nieustannie rosnącą popularnością.

PC

Cycling Manager 3
Cycling Manager 3

Sportowe 4 czerwca 2003

Trzecia część cyklu managerów kolarskich Cycling Manager, który na przestrzeni kilku lat swego rozwoju zdobył sobie zasłużone uznanie setek miłośników tej dyscypliny sportowej.

PC

Cycling Manager 2
Cycling Manager 2

Sportowe 15 czerwca 2002

Druga odsłona pierwszego managera kolarskiego z „prawdziwego zdarzenia” - Cycling Manager. Ta edycja pozwala nam na poprowadzenie jednego z 60 profesjonalnych zespołów kolarskich i uczestniczenie w niemal wszystkich znaczących międzynarodowych wyścigach na świecie.

PC

Cycling Manager
Cycling Manager

Sportowe 28 czerwca 2001

Manager sportowy pozwalający nam zarządzać profesjonalnymi grupami kolarskimi oraz rzeczywistymi zawodnikami, biorącymi udział w mistrzostwach świata.

PC