Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS

Seria Fable - seria gier

Ciesząca się dużą popularnością seria gier action-RPG w realiach fantasy. Marka wykreowana została przez Petera Molyneux (projektanta takich gier jak Black&White czy Populous) i ekipę deweloperską studia Lionhead, a rolę wydawcy pełni firma Microsoft Studios.

Seria zadebiutowała w 2004 roku grą Fable, wydaną pierwotnie wyłącznie na konsolę Xbox (port przeznaczony na komputery PC pojawił się rok później jako Fable: The Lost Chapters). Zawierająca sporą ilość innowacyjnych pomysłów i rozwiązań produkcja spotkała się z bardzo dobrym przyjęciem wśród graczy, co otworzyło drogę dla kontynuacji. Decyzją firmy Microsoft gra Fable II ukazała się w 2008 roku jako tzw. exclusive (na wyłączność) dla konsoli Xbox 360. Wciągu niespełna miesiąca od premiery, tytuł znalazł ponad 780 tys. nabywców, co najlepiej świadczy o jego popularności. Na trzecią odsłonę serii – Fable III fani musieli poczekać do 2010 roku. Cykl uzupełniły również poboczne gry oraz ponowne wydania: Fable Heroes (2012), Fable: The Journey (2012) i Fable Anniversary (2013).

Akcja gier z serii Fable osadzona została w fantastycznej krainie Albion. W kolejnych odsłonach cyklu przedstawiona jest ona w różnych okresach dziejów (wzorowanych na średniowieczu, oświeceniu i epoce rewolucji przemysłowej), a kreowana przez gracza postać najczęściej ma ważną rolę do odegrania w prezentowanej historii.

Rozgrywka utrzymana jest w sandboksowym stylu, pozwalając na sporą swobodę w eksplorowaniu rozległych terenów i wykonywaniu pobocznych zadań. Seria wyróżnia się przede wszystkim dużym stopniem interaktywności wirtualnego świata, w którym można m.in. wchodzić w relacje z postaciami niezależnymi, założyć rodzinę, a nawet posiadać czworonożnego kompana. Począwszy od Fable II istnieje również możliwość zabawy w kooperacji z drugim graczem.

Fable uznawane bywa za najbardziej przereklamowaną markę w branży gier wideo. Wynika to ze specyficznej polityki informacyjnej deweloperów. Główny projektant gier z cyklu - Peter Molyneux słynie z entuzjastycznego opowiadania o elementach i rozwiązaniach, które zamierza wprowadzić do rozgrywki, co jednak nie zawsze znajduje odzwierciedlenie w końcowym produkcie.

Fable
Fable

RPG jeszcze nie ogłoszona

Reboot kultowej serii gier RPG akcji TPP, opracowany przez znane z cyklu Forza Horizon studio Playground Games. W Fable trafiamy do fantastycznej, baśniowej krainy Albion, a naszym zadaniem jest stawienie czoła mrocznemu zagrożeniu.

PCXSX

Fable Fortune
Fable Fortune

Logiczne 22 lutego 2018

Gra karciana, której akcję osadzono w znanym z serii Fable uniwersum. Za produkcję odpowiedzialny jest zespół Flaming Fowl, założony przez byłych pracowników studia Lionhead — ekipy odpowiedzialnej wcześniej za tę cieszącą się dużą popularnością markę. Podobnie jak ma to miejsce w innych grach tego typu, schemat zabawy oparto na starciach toczonych przy pomocy kart, kolekcjonowanych przez gracza w toku rozgrywki. Ponadto do naszej dyspozycji oddano szereg bohaterów, zróżnicowanych pod kątem umiejętności i bonusów, z jakich mogą korzystać w trakcie potyczek, a same bitwy wzbogacone są nie tylko o tło fabularne, lecz również czekające na wykonanie zadania. Oprócz tego często dokonujemy wyboru między dobrem a złem, a nasze decyzje znajdują odzwierciedlenie między innymi w wyglądzie protagonisty i wachlarzu dostępnych jednostek. W Fable Fortune grać można w pojedynkę oraz w wariancie wieloosobowym — w grze znalazły się tryby stworzone zarówno z myślą o rywalizacji, jak i o współpracy.

PCXONE

Fable Trilogy
Fable Trilogy

RPG 7 lutego 2014

Pakiet trzech tytułów ze słynnej serii fabularnych gier akcji, wykreowanej przez Lionhead Studios Petera Molyneuxa. W skład zestawu wchodzi odświeżona wersja pierwszej części cyklu, która ukazała się w 2004 roku jeszcze na konsolę Xbox, oraz druga i trzecia część serii, wydane już na Xboksa 360.

X360

Fable Anniversary
Fable Anniversary

RPG 4 lutego 2014

Odświeżona wersja kultowej gry RPG autorstwa Petera Molyneux przygotowana z okazji dziesiątej rocznicy premiery oryginału. Remake bazuje na poszerzonej wersji gry z 2005 roku, znanej jako Fable: The Lost Chapters. Twórcy ze studia Lionhead skupili się przed wszystkim na podrasowaniu oprawy graficznej do standardu HD oraz licznych ulepszeniach mechanizmów rozgrywki. W grze wcielamy się w rolę małego chłopca, który w trakcie napadu na rodzinną wioskę jest świadkiem śmierci swoich najbliższych. Przygarnięty przez członka legendarnej Gildii Bohaterów przechodzi gruntowny trening i rozwija się, pragnąc dokonać zemsty na bandytach. W trakcie rozgrywki nasz protoplasta przeobraża się z małego, bezbronnego chłopca w prawdziwego herosa. Prócz głównego wątku fabularnego twórcy przygotowali wiele zadań pobocznych oraz odkrywanych stopniowo aktywności dodatkowych. W grze możemy skupić się zarówno na czynieniu dobra jak i zła, co z kolei wpływa na stosunek postaci pobocznych do naszego bohatera.

PCX360

Fable: The Journey
Fable: The Journey

Akcji 9 października 2012

Poboczna odsłona legendarnej serii RPG studia Lionhead przygotowana specjalnie z myślą o konsoli Xbox 360 i kontrolerze ruchu Kinect. Akcja gry toczy się w dobrze znanej fanom cyklu krainie Albionu, choć ze względu na specyfikę Kinecta mechanika zabawy została mocno uproszczona. Tym razem mamy bowiem do czynienia z mocno liniową, pierwszoosobową grą akcji. W grze wcielamy się w postać młodego woźnicy imieniem Gabriel, którego nieoczekiwane spotkanie z tajemniczą wieszczką Teresą inicjuje niebezpieczną podróż, podczas której nasz protoplasta stawi czoła złu zagrażającemu całej krainie. Podczas zabawy sporo czasu spędzimy kierując wozem Gabriela, eksplorując kolejne lokacje (w tym krypty i podziemia) oraz walcząc z wałęsającymi się po okolicy bandami Hobbsów. Gra obsługiwana jest w całości za pomocą ruchów i gestów, a grający powożą zaprzęgiem, przemieszczają się, walczą i rzucają zaklęcia, wykorzystując jako kontroler własne ciało.

X360

Fable Heroes
Fable Heroes

RPG 2 maja 2012

Fable Heroes to kolejna (po Fable: The Journey) gra studia Lionhead reprezentująca markę Fable. Tytuł stawia na wieloosobową rozgrywkę oraz charakteryzuje się nieco lżejszym podejściem do tematu niż produkcje reprezentujące główny nurt serii.

X360

Fable III
Fable III

RPG 26 października 2010

Trzecia odsłona przebojowej serii gier RPG Petera Molyneux i jego studia Lionhead. W Fable III wcielamy się w młodszego potomka zmarłego króla Albionu (bohatera Fable II), który sprzeciwia się autorytarnym rządom swojego brata. Tylko w ten sposób może uratować krainę przed całkowitym upadkiem i ochronić ją przed atakiem tajemniczego zła. Mechanika rozgrywki w Fable III czerpie z rozwiązań poprzednich części cyklu, takich jak system rozwoju postaci, gesty czy konieczność dokonywania ciągłych wyborów moralnych, jednocześnie wzbogacając ją o całkiem nowe elementy. Po dojściu do władzy, na naszych barkach spoczywa cały szereg trudnych decyzji dotyczących gospodarki i spraw wewnętrznych królestwa, a podjęte przez nas w tej części gry działania w istotny sposób wpłyną na ostateczny wynik konfrontacji ze zbliżającym się niebezpieczeństwem.

PCX360

Fable II
Fable II

RPG 21 października 2008

Pełnoprawna kontynuacja trzecioosobowego RPG akcji Petera Molyneux, które zadebiutowało w 2004 roku na konsolach firmy Microsoft. Fabuła Fable II osadzona została ponownie w fantastycznej krainie Albion, jednak akcja gry toczy się mniej więcej 500 lat po wydarzeniach ukazanych w pierwowzorze. W czasie zabawy wcielamy się w zwyczajnego mieszkańca krainy, który w towarzystwie swego nieodłącznego psa zajmuje się realizacją kolejnych zadań fabularnych, stopniowo pnąc się w społecznej hierarchii i wyrastając na jednego z największych bohaterów Albionu. Pod względem mechaniki, tytuł nie odbiega znacząco od rozwiązań znanych z pierwszej części serii. Gra zachowała także wszystkie charakterystyczne cechy pierwowzoru, takie jak system rozwoju postaci z możliwością kształtowania jej wyglądu i charakteru w zależności od podejmowanych decyzji, zdolność wykonywania gestów zmieniających nastawienie postaci niezależnych czy opcja zawarcia małżeństwa i posiadania potomstwa.

X360

Fable: Zapomniane Opowieści
Fable: Zapomniane Opowieści

RPG 20 września 2005

Akcja gry Fable: The Lost Chapters przenosi nas do fantastycznej krainy Albionu, w której główny bohater szuka zemsty na sprawcach napaści na jego rodzinną wioskę Oakenfold. W toku rozgrywki zajmujemy się realizacją kolejnych zadań fabularnych, obserwując stopniową ewolucję naszego protagonisty, który z bezbronnego dziecka staje się jednym z największych bohaterów swojej krainy. Zabawę urozmaica konieczność dokonywania ciągłych wyborów natury moralnej, które wpływają na wygląd i charakter postaci, a także na jego odbiór przez różnych mieszkańców Albionu. Fable: The Lost Chapters wprowadza, względem pierwotnego wydania, do rozgrywki sporo nowych elementów, z których najważniejszym jest rozbudowana fabuła z dodatkowym wątkiem, rozgrywającym się po jej normalnym zakończeniu. Listę zmian uzupełniają nowe misje i lokacje oraz niedostępne wcześniej przedmioty i zaklęcia.

PCXBOX

Fable (2004)
Fable (2004)

RPG 13 września 2004

Osadzona w realiach fantasy fabularna gra akcji, opracowana przez znane z gry Black & White studio Lionhead pod wodzą legendy branży, Petera Molyneux. W grze wcielamy się w postać małego chłopca, na którego wioskę napadają bandyci, zabijając mu ojca i porywając jego matkę oraz siostrę. Uratowany przez niejakiego Maze’a bohater wychowuje się w Gildii Bohaterów, by w końcu stać się prawdziwym herosem i dokonać zemsty na ludziach odpowiedzialnych za masakrę. Celem zabawy w Fable jest realizacja kolejnych zadań fabularnych, których nieodłącznym elementem jest toczona w czasie rzeczywistym walka z użyciem broni białej oraz magii. Cechą wyróżniającą grę jest nietypowy system rozwoju bohatera, który w toku rozgrywki nie tylko zdobywa doświadczenie i rozwija swoje trzy kluczowe umiejętności, ale także starzeje się, a zmianie ulega również jego wygląd zewnętrzny i charakter, kształtowany przez konieczność nieustannego wybierania między dobrem a złem.

XBOX

Fable Legends
Fable Legends

RPG prace wstrzymane

Kolejna odsłona cyklu gier cRPG wykreowanego przez Petera Molyneux i jego Lionhead Studios. W odróżnieniu od poprzednich, pełnoprawnych części gry, Fable Legends kładzie znacznie mniejszy nacisk na fabułę, koncentrując się w szczególności na rozgrywce wieloosobowej. Akcja gry toczy się w znanej z poprzednich odsłon krainie Albionu, która została opanowana przez tajemnicze złe moce, a gracze muszą stanąć po złej lub dobrej stronie barykady. Wybierając grę jako czarny charakter, staramy się utrudnić bohaterom osiągnięcie celu poprzez zastawianie pułapek, czy przywoływanie potworów. Przystępując do zabawy po stronie dobra, wybieramy jednego spośród 4 dostępnych herosów, charakteryzujących się odmiennymi zdolnościami i próbujemy rozprawić się ze złem. W Fable Legends wykorzystano najnowszą generację silnika Unreal Engine, dzięki czemu oprawa tytułu prezentuje bardzo wysoki poziom wykonania.

PCXONE