Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGXBOX
Okładka Fable (2004) (XBOX)
OkładkaFable (2004) (XBOX)

Fable (2004) XBOX

Osadzona w realiach fantasy fabularna gra akcji, opracowana przez znane z gry Black & White studio Lionhead pod wodzą legendy branży, Petera Molyneux.

RPG | TPP | fantasy | klasyczne RPG | tytuły ekskluzywne Xbox | romanse

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Fable (2004) Premiera XBOX

13września2004

pudełko PL

3listopada2006

producent: Lionhead Studios wydawca: Xbox Game Studios / Microsoft Studios wydawca PL: CD Projekt S.A. Strona oficjalna

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

Nadzwyczaj rozbudowany scenariusz zabawy odpowiadać będzie ludzkiemu życiu od lat dziecięcych do zgrzybiałej starości, a użytkownik prowadzi przez te ekstremalnie trudną egzystencjalną ścieżkę uprzednio wykreowanego bohatera. Kształtowanie osobowe wspomnianego awanturnika zostało osadzone w ramach jednego z czterech podstawowych kierunków (jako warunek konieczny ewolucji zobaczymy klasyczne punkty doświadczenia, przyznawane m.in. za pomyślne wykonywanie zadań): ogólnego, siłowego, zręcznościowego i umysłowego. Zatem wyłącznie od podejmowanych działań zależeć ma, czy uzyskamy typowego przeciętniaka, bądź tez umięśnionego wojownika, zwinnego łucznika lub potężnego maga. Obrana droga rozwoju odciśnie piętno nie tylko na sposobie zachowania herosa, ale również ujawni się w jego aparycji (dostojna siwizna i szybsze występowanie zmarszczek u czarodziejów, liczne blizny po starciach zbrojnych u mistrzów miecza itd.). Na te ostatnia wpłyną także przeróżne czynniki zewnętrzne pokroju intensywnego światła słonecznego, powodującego ciemnienie wyeksponowanych części ciała. Ponadto właściwie każda akcja determinować będzie reputacje i charakter stosunków z wszystkimi grupami społecznymi (relacje trzystopniowe, wyrażone za pomocą barw: przyjaznej zieleni, neutralnej żółci i opozycyjnej czerwieni) oraz wygląd i funkcjonowanie całkowicie trójwymiarowego uniwersum – przykładowo konsekwentne likwidowanie rozmaitych zbirów, grasujących beztrosko w okolicach gościńców, zaowocuje obecnością w miastach większej ilości kupców, posiadających lepsze towary.

Najprostsza i najczęstszą metoda zdobywania doświadczenia przez głównego bohatera jest stawanie w szranki z różnorakiej maści istotami o wybitnie wrogim usposobieniu. Walka toczy się w czasie rzeczywistym, a poszczególnym akcjom natury ofensywno-defensywnej (rzucanie zaklęć magicznych, wymachiwanie orężem itp.) są przyporządkowane konkretne kombinacje przycisków konsolowego kontrolera. W trakcie konfrontacji w zwarciu wirtualna kamera pokaże przebieg wydarzeń z perspektywy trzeciej osoby, natomiast np. w momencie strzelania z luku uzyskamy klasyczny widok FPP wraz z tzw. efektem drżącej ręki (oczywiście w miarę rozwoju herosa celowanie stanie się znacznie łatwiejsze pod warunkiem regularnych treningów). Rzecz jasna developerzy wykorzystali swoje nieprzeciętne umiejętności w materii tworzenia wypełnionej drobnymi detalami oprawy graficznej.

Ostatnia modyfikacja 10 grudnia 2007

Tryb gry: single player  

Nośnik: 1 DVD

Ocena użytkowników: 8,5 / 10 na podstawie 569 głosów czytelników.

Fable (2004) cena w dniu premiery: 69,90 PLN

Klasyfikacja PEGI Fable (2004)

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.