Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS

Seria Black & White - seria gier

Black & White 2
Black & White 2

Strategiczne 7 października 2005

Kontynuacja oryginalnej gry strategicznej Petera Molyneux, oferującej graczom możliwość zabawy w boga. Akcja Black & White 2 osadzona została w tym samym świecie co pierwowzór, a naszym zadaniem jest ponownie sprawowanie boskiej władzy nad wybranym plemieniem wyznawców. Sama mechanika rozgrywki nie uległa drastycznym zmianom, choć w porównaniu do pierwszej, druga część gry jest produkcją zorientowaną w znacznie większym stopniu na walkę. Kluczową sprawą pozostaje tu jednak nadal konieczność nieustannego dokonywania wyborów między dobrem a złem, wypowiedzeniem wojny a rozwiązaniami pokojowymi. W zależności od naszego stylu rozgrywki zmieniają się także kierunki rozwoju naszego plemienia, które możemy kształtować pod kątem gospodarczym lub militarnym. Istotną rolę w rozgrywce odgrywają zaś wciąż tzw. chowańce, które w porównaniu do jedynki stały się znacznie inteligentniejsze i mogą być desygnowane do bardziej skomplikowanych zadań.

PC

Black & White
Black & White

Strategiczne 28 marca 2001

Opracowana przez brytyjskie Lionhead Studios pod wodzą legendy branży, Petera Molyneux, nietypowa gra strategiczna z elementami RPG. Akcja Black & White przenosi nas świata zwanego Edenem, gdzie odwieczną harmonię i równowagę człowieka z naturą zakłóca pojawienie się licznych bogów, których niepohamowana żądza władzy prowadzi do licznych konfliktów i wojen. W grze wcielamy się w jedno z takich właśnie bóstw, a naszym zadaniem jest nauczanie i szkolenie wyznawców, a także wychowanie potężnej kreatury zwanej chowańcem, która pomoże nam walczyć oraz zapanować nad naszym plemieniem. Istotę rozgrywki stanowi zachowanie odpowiednich proporcji między tytułową czernią i bielą tzn. dobrem oraz złem. W zależności od preferencji, możemy stać się bogiem uwielbianym przez lud lub bezwzględnym tyranem, panującym nad wyznawcami za pomocą strachu. Od dokonywanych przez nas wyborów zależeć będzie zaś także rozwój naszego chowańca, z którego możemy uczynić potulne i pomocne zwierzę albo prawdziwego potwora.

PC

Black & White Creatures
Black & White Creatures

Strategiczne prace wstrzymane

Black & White Creatures to kolejna strategia, traktująca o walce dobra i złem. Pozycja ta pochodzi ze firmy Lionhead Studios i jest konsolowym odsłoną znanej z komputerów osobistych serii Black & White. Akcja rozgrywa się w czasie rzeczywistym, a użytkownik staje się bogiem, decydującym czy mieszkańcy okolicznych wiosek powinni go kochać czy też nienawidzić.

PSPNDS