Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGPCX360
Okładka Fable Anniversary (PC)

Fable Anniversary

Odświeżona wersja kultowej gry RPG autorstwa Petera Molyneux przygotowana z okazji dziesiątej rocznicy premiery oryginału. Remake bazuje na poszerzonej wersji gry z 2005 roku, znanej jako Fable: The Lost Chapters.

RPG | TPP | fantasy | reedycje/remastery/remaki | Xbox SmartGlass | RPG akcji | Xbox Game Pass

Okładka Fable Anniversary (PC)

data premiery gry:

4lut2014

X360

12wrz2014

PC

Fable Anniversary to gra RPG akcji, przygotowana przez studio Lionhead z okazji dziesiątej rocznicy wydania pierwowzoru, wypuszczonego najpierw na konsolę Xbox i dwanaście miesięcy później na PC. Produkt pozwala ponownie odwiedzić fantastyczną krainę Albion i wcielić się w rolę bezimiennego Bohatera, który pragnie zemścić się na bandytach winnych śmierci jego rodziny.

W stosunku do pierwowzoru twórcy nie poczynili gruntownych zmian w fabule, warto jednak nadmienić, że Fable Anniversary zawiera wbudowany dodatek Zapomniane opowieści, wydłużający kampanię o kilka kolejnych godzin rozgrywki. Głównym bohaterem gry jest chłopiec, który jest świadkiem napadu bandytów na wioskę Oakvale i zagłady jej mieszkańców, włączając w to członków jego rodziny. Dziecko zostaje następnie przygarnięte przez Maze’a, przedstawiciela znanej w Albionie Gildii Bohaterów. Pod okiem fachowców przechodzi gruntowny trening i kilka lat później oficjalnie wstępuje w szeregi elitarnego grona herosów.

Gra zapewnia dużą swobodę działań - liczba dostępnych aktywności systematycznie powiększa się wraz z otwieraniem nowych lokacji i pozyskiwaniem przedmiotów specjalnego przeznaczenia, np. wędki do łowienia ryb i łopaty do wykopywania skarbów. Celem nadrzędnym kampanii jest wykonywanie zadań, zarówno tych wchodzących w skład głównego wątku fabularnego, jak i licznych misji pobocznych. W Albionie można natknąć się również na potrzebujących pomocy bohaterów niezależnych. Studio Lionhead przewidziało możliwość rozwiązywania problemów na różne sposoby, które determinują stosunek mieszkańców do Bohatera. W Fable Anniversary można czynić wyłącznie dobre uczynki, jak i robić wszystko, by stać się złym człowiekiem. Nasze poczynania odzwierciedlane są w wyglądzie postaci. Jeśli na przykład jesteśmy oazą dobroci, nad głową śmiałka pojawia się anielska aureola.

Fable Anniversary oferuje również rozbudowany system gestów, który pozwala na jeszcze większą interakcję z zamieszkującymi Albion ludźmi. Gra pozwala nawet flirtować z bohaterami niezależnymi, doprowadzić do ożenku i zamieszkać w domu. Oprócz tego produkt oferuje całą masę rozmaitych przedmiotów, wpływających nie tylko na umiejętności związane z walką, ale także decydujące o atrakcyjności herosa.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Ocena czytelników: 8,2 / 10 na podstawie 421 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 9,2 / 10 na podstawie 117 głosów czytelników.

Klasyfikacja PEGI Fable Anniversary

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

Wymagania sprzętowe Fable Anniversary

PC Windows

PC Windows

  • Rekomendowane:
  • Core 2 Quad 2.33 GHz
  • 4 GB RAM
  • karta grafiki 896 MB (GeForce GTX 260 lub lepsza)
  • 10 GB HDD
  • Windows 7/8
Recenzja gry Fable Anniversary - piękna przygoda z błędami technicznymi w tle
Recenzja gry Fable Anniversary - piękna przygoda z błędami technicznymi w tle

Recenzja 9 lutego 2014, 15:39

Tak, da się do tego wszystkiego przyzwyczaić, czego sam jestem dowodem. Po kilku godzinach bez trudu unikam pułapek w postaci wspomnianego wyboru czarów, bo po prostu przestaję używać czegokolwiek poza spowolnieniem czasu. Sporadycznie używam też mojego ulubionego łuku – szkoda nerwów, całe doświadczenie z rozwoju postaci kieruję w walkę w zwarciu, bo tak jest po prostu wygodniej. Dziesięć lat temu mógłbym to Lionheadowi wybaczyć, bo stawiał w gatunku pierwsze kroki, ale nie teraz. Interfejs użytkownika prosił się o gruntowne przeróbki i był czas na ich wprowadzenie. Przemodelowanie kilku czynności wyszłoby temu produktowi zdecydowanie na plus.

X360
PC