Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca
Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks

Kingdom Come Deliverance - poradnik do gry

Kingdom Come Deliverance - poradnik do gry

Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks
SPIS TREŚCI

Eksploracja świata i interakcje z innymi postaciami w Kingdom Come Kingdom Come poradnik, solucja

Poniżej zamieściliśmy szereg wskazówek powiązanych z eksploracją świata gry w grze Kingdom Come: Deliverance oraz z wchodzeniem w interakcje z zamieszkującymi go postaciami. Lektura zawartych poniżej informacji powinna ci pozwolić zaoszczędzić czas i uniknąć potencjalnych problemów.

Odkrywanie lokacji i szybka podróż

Uwaga - Gra może ci nie pozwolić na skorzystanie z szybkiej podróży jeśli bohater jest przeciążony (przenieś ciężkie rzeczy do inwentarza konia), jeśli z kimś aktualnie walczysz (lub przed kimś uciekasz i jeszcze go nie zgubiłeś) lub jeśli przebywasz wewnątrz budynku (wyjdź na zewnątrz i ustaw się n - Eksploracja świata i interakcje z innymi postaciami w Kingdom Come - Kingdom Come Deliverance - poradnik do gry
 1. Mapa świata jest początkowo schowana za "mgłą wojny" i wszystkie jej kolejne obszary musisz samemu odkrywać. Podczas przemierzania danego regionu po raz pierwszy najlepiej jest pozostawać na głównych ścieżkach, bo szybciej pozwoli ci to dotrzeć do wiosek, obozowisk, fortów, zamków i innych ważniejszych lokacji. Pamiętaj też, że nie każda lokacja jest zamieszkiwana przez przyjaźnie nastawione postacie. Zawsze wskazana jest duża ostrożność, bo po wkroczeniu do nieznanej lokacji możesz np. zostać nagle otoczony przez dużą grupę przeciwników.
 2. Przy większości dużych lokacji, które odkryłeś, znajdują się punkty szybkiej podróży. Możesz wybierać je z poziomu mapy świata i przenosić się szybciej w wyznaczone miejsca. Jest to możliwe jeśli znajdujesz się w zasięgu wybranego punktu szybkiego podróży.
 3. Upływ czasu zostaje przyśpieszony podczas gdy figurka Henryka przemieszcza się po mapie świata, tak więc do celu możesz dotrzeć kilka lub kilkanaście godzin później. Sama podróż może też zostać niespodziewanie przerwana np. gdy polują na Ciebie strażnicy i udało się im Cię doścignąć. Gra może postawić Cię przed wyborem czy chcesz zbadać losowe zdarzenie czy je zignorować / podjąć próbę ucieczki. Warto jednak zaznaczyć, że szanse na zignorowanej losowego spotkania sa znacznie większe gdy np. spotkałeś neutralną postać zamiast bandytów czekającą na łatwą okazję do zaatakowania kogoś podróżującego daną ścieżką.

Uwaga - Gra może ci nie pozwolić na skorzystanie z szybkiej podróży jeśli bohater jest przeciążony (przenieś ciężkie rzeczy do inwentarza konia), jeśli z kimś aktualnie walczysz (lub przed kimś uciekasz i jeszcze go nie zgubiłeś) lub jeśli przebywasz wewnątrz budynku (wyjdź na zewnątrz i ustaw się na otwartej przestrzeni).

Rozpoczynanie pobocznych zadań

W miarę eksploracji świata gry na mapie pojawiają się ikonki symbolizujące ważne postacie questowe - Eksploracja świata i interakcje z innymi postaciami w Kingdom Come - Kingdom Come Deliverance - poradnik do gry

W miarę eksploracji świata gry na mapie pojawiają się ikonki symbolizujące ważne postacie questowe. Dzielą się ona na trzy grupy:

 1. Postacie będące w posiadaniu informacji o możliwych do wykonania pobocznych zadaniach - Porozmawiaj z nimi żeby ustalić gdzie można rozpocząć nowe questy.
 2. Zleceniodawcy pobocznych zadań - Spotykanie się z nimi od razu doda do dziennika nowe poboczne zadania.
 3. Zleceniodawcy dodatkowych zajęć - Są to mniejsze questy dotyczące np. upolowania określonej zwierzyny czy wygrania serii pojedynków na pięści.

Rozpoczęte już questy możesz śledzić po uaktywnieniu ich z poziomu dziennika. Na mapie zaznaczane są wtedy powiązane z nimi lokacje oraz postacie. Opisy pobocznych zadań gry znajdują się w osobnym rozdziale poradnika.

Ważna uwaga - Niektóre poboczne zadania mogą być obarczone limitem czasowym. Dotyczy to np. sytuacji gdy musisz pomóc rannej osobie czy szybko kogoś wytropić. Nie odkładaj ich na później, bo mogą Cię przez to spotkać dodatkowe problemy lub w skrajnych przypadkach questy te mogą zostać całkowicie anulowane.

Uwaga - Niektóre questy staną się dostępne do odblokowania tylko jeśli zaliczysz wcześniej inne misje. Może się tak stać np. gdy pomożesz jakiemuś NPC-owi, dzięki czemu będzie on chciał ponownie spotkać się z Henrykiem w dalszej części gry. Nowe questy mogą też stać się dostępne dopiero po tym jak dostatecznie awansujesz w głównym wątku fabularnym gry. Często zerkaj na mapę świata, na której mogą pojawiać się nowe gwiazdki symbolizujące okazje do rozpoczęcia kolejnych questów.

Losowe zdarzenia

Uwaga - Jeśli polegasz na szybkiej podróży to trudniej może ci być unikać bandytów na drodze - Eksploracja świata i interakcje z innymi postaciami w Kingdom Come - Kingdom Come Deliverance - poradnik do gry
 1. Do losowych zdarzeń może dochodzić w trakcie podróżowania pomiędzy lokacjami. Wydarzenia te mogą mieć pozytywny lub negatywny charakter. Główny bohater może np. spotkać przyjaźnie nastawionego handlarza lub zostać napadniętym przez grupę bandytów.
 2. Warto jest wyrobić sobie nawyk zapisywania stanu gry gdy tylko spostrzeżesz jakąś postacię lub grupę postaci w oddali. Pozwoli ci to uniknąć problemów na wypadek gdy źle się zachowasz czy gdy bohater zostanie nagle zaatakowany i odniesie poważne obrażenia lub zginie.

Uwaga - Jeśli polegasz na szybkiej podróży to trudniej może ci być unikać bandytów na drodze. Warto o tym pamiętać i nie korzystać z szybkiej podróży jeśli bohater jest aktualnie osłabiony lub jeśli od momentu ostatniego zapisu stanu gry upłynęło dużo czasu.

Uwaga #2 - Losowe zdarzenia możesz też badać jeśli zależy ci na podniesieniu umiejętności z tytułu skradania się (ogłuszenie jakiejś postaci) czy staczania walk. Dobrym miejscem jest w tym przypadku obszar na północ od młynu w Ratajach. Gra regularnie generuje tam nowe losowe zdarzenia (wędrownik, najemnik walczący za pieniądze, bojaźliwy rycerz i inne). Jeżeli jakieś zdarzenie ci nie odpowiada to opuść to miejsce i powróć do niego po jakimś czasie. Gra powinna wtedy wylosować inne spotkanie.

Towarzysze

1 - Eksploracja świata i interakcje z innymi postaciami w Kingdom Come - Kingdom Come Deliverance - poradnik do gry
 1. W Kingdom Come: Deliverance główny bohater nie może mieć stałych towarzyszy, którzy będą podróżowali z nim przez całą grę. Możesz z kolei zyskiwać tymczasowych sojuszników na potrzeby rozgrywania wybranych zadań.
 2. Jeżeli do bohatera dołączyła jakaś osoba (lub grupa osób w przypadku questów z rozgrywania większych bitew) to staraj się unikać jej przypadkowego atakowania oraz utrzymywać ją przy życiu. Śmierć jakiegoś NPC-a nie oznacza natychmiastowego zakończenia zabawy, ale może ci uniemożliwić zaliczenie rozgrywanego aktualnie questu czy pogorszyć Twoje relacje z wybraną grupą osób czy mieszkańcami danej wioski.

Specjalne opcje dialogowe

W niektórych rozmowach możesz polegać na unikalnych opcjach dialogowych i dzięki pomyślnemu zaliczaniu powiązanych z nimi prób doprowadzać do alternatywnych rozwiązań, np - Eksploracja świata i interakcje z innymi postaciami w Kingdom Come - Kingdom Come Deliverance - poradnik do gry

W niektórych rozmowach możesz polegać na unikalnych opcjach dialogowych i dzięki pomyślnemu zaliczaniu powiązanych z nimi prób doprowadzać do alternatywnych rozwiązań, np. do pominięcia walki, uzyskania dodatkowych informacji czy otrzymania lepszej nagrody. Opcje dialogowe dzielą się na cztery główne grupy (w wyjątkowych przypadkach mogą też pojawić się dodatkowe grupy):

 1. Perswazję - jest ona powiązana z parametrem Retoryki
 2. Zaimponowanie - jest ono powiązane z parametrem Charyzmy
 3. Zastraszenie - jest ono powiązane z parametrem Siły
 4. Przekazanie łapówki - nie jest ono powiązane z żadnym z parametrów.

Oprócz tego w niektórych rozmowach mogą pojawiać się inne unikalne opcje dialogowe powiązane z odblokowanymi perkami. Przykładowo jeśli posiadasz perk Pierwsza pomoc (atrybut Siła) to w wybranych rozmowach możesz popisywać się wiedzą medyczną czy oferować opcję wyleczenia rannych osób.

Szanse powodzenia przy wyborze unikalnej opcji dialogowej zależą od szeregu czynników:

 1. Jak mocno rozwinięty jest parametr powiązany z daną opcją dialogową?
 2. Jakie nastawienie do bohatera prezentuje rozmówca? Na ten czynnik wpływają m.in. reputacja Henryka w danej lokacji, ubiór bohatera i jego wygląd (np. czy krwawi albo czy ma pobrudzony strój).
 3. Jakimi parametrami opisany jest rozmówca? Mowa tu o wartościach z prawego dolnego rogu ekranu. Początkowo mogą one być ukryte, ale możesz zgadywać, że np. strażnika trudniej będzie zastraszyć, bo ma więcej punktów Siły. Wyższy poziom danego współczynnika (np. zaimponowania) u Henryka nie jest równoznaczny z pomyślnym zaliczeniem próby, ale zwiększa szanse powodzenia.
 4. W jakich okolicznościach dochodzi do spotkania? Jako przykład można podać zbira, którego łatwiej będzie zastraszyć jeśli nie będą mu towarzyszyli koledzy.

Nieudana próba skorzystania z jednej z unikalnych opcji dialogowych w większości sytuacji nie ma żadnych negatywnych konsekwencji, ale w wyjątkowych przypadkach może pogorszyć relacje z rozmówcą czy uniemożliwić ponowne zagadanie do niego. Jeśli jest to możliwe warto tworzyć automatyczne lub manualne sejwy przed każdym ważniejszym spotkaniem na wypadek gdyby nie przebiegło ono po Twojej myśli.

Bardzo cenną informacją jest to, że gra pozwala na tymczasowe podniesienie atrybutu Retoryki, dzięki czemu próby skorzystania z perswazji, zaimponowania czy zastraszenia będą miały większe szanse powodzenia - Eksploracja świata i interakcje z innymi postaciami w Kingdom Come - Kingdom Come Deliverance - poradnik do gry

Bardzo cenną informacją jest to, że gra pozwala na tymczasowe podniesienie atrybutu Retoryki, dzięki czemu próby skorzystania z perswazji, zaimponowania czy zastraszenia będą miały większe szanse powodzenia. Mowa tu mianowicie o miksturze Barda (Bard Potion). Zażycie jej zwiększa Retorykę o 5 punktów na 10 minut. Miksturę tę możesz pozyskać na trzy główne sposoby:

 1. Zakupić gotową miksturę w jednej z łaźni (przykładowa oferta handlarza na obrazku), np. w łaźni w Ratajach czy w Talmberku.
 2. Odnaleźć lub zakupić przepis na miksturę barda (np. u jakiegoś zielarza lub aptekarza) i następnie własnoręcznie ją przygotować po dotarciu do stanowiska alchemicznego.
 3. Odnaleźć miksturę podczas swobodnej eksploracji świata gry.

Łamanie prawa i potencjalne konsekwencje

2 - Eksploracja świata i interakcje z innymi postaciami w Kingdom Come - Kingdom Come Deliverance - poradnik do gry
 1. Podczas gry staraj się za wszelką cenę unikać kłopotów z prawem, bo jeśli zostaniesz przyłapany na jego złamaniu to czekają Cię poważne lub bardzo poważne problemy. "Najłatwiej" możesz popełnić przestępstwo jeśli zostaniesz przyłapany na próbie otwarcia zamka lub na kradzieży kieszonkowej. W kłopoty możesz się też wpędzić np. zabijając jakąś niewinną osobę na oczach innych, przebywając w czyimś domostwie jako nieproszony gość, czy paradując z bronią białą w miejscu publicznym. Inne postacie w przypadku mniejszych przewinień mogą najpierw ostrzec Henryka żeby ten zaprzestał dalszych działań.
 2. Jeżeli zostałeś przyłapany na złamaniu prawa to wydarzą się dwie rzeczy. Po pierwsze spadnie Twoja reputacja w danym regionie i nawet w przypadku małych przewinień spadek może być znaczący. Po drugie o popełnionym przestępstwie zostaną poinformowani strażnicy z danej lokacji i zaczną polować na Henryka. Jeśli zostaniesz doścignięty przez strażnika to będziesz musiał zadecydować jak się zachować. Jeśli kara za kradzież jest niska to najlepiej ją zapłacić.
 3. Możesz spróbować perswazji, ale o ile bohater nie ma wysokiej charyzmy szansa na uniknięcie kary w ten sposób jest niewielka. Walka lub ucieczka to złe pomysły, bo nawet jeśli wydostaniesz się bez uszczerbku na zdrowiu to nie załagodzisz ostatecznie problemu związanego z popełnionym przestępstwem. Ostatnia możliwość to dobrowolne pójście do więzienia. Bohater "straci" w ten sposób kilka dni i po opuszczeniu więzienia będzie przez pewien czas osłabiony. Jest jeszcze jeden alternatywny sposób. Jeśli nie śpieszy ci się z powrotem do danego regionu świata to możesz opuścić go na dłuższy czas i zaczekać aż sytuacja się uspokoi, tj. aż zniknie ikona sakiewki w zakładce reputacji. Niestety sama reputacja nie powróci samoczynnie do poziomu sprzed popełnienia przestępstwa.
 4. Dodatkowa uwaga - Nawet jeśli nie popełniłeś żadnego przestępstwa to podczas podróżowania po Ratajach oraz innych dużych miastach gry możesz zostać zatrzymany przez strażnika, który będzie chciał dokonać losowego przeszukania bohatera. Odmówienie lub ucieczka zostaną potraktowane jako złamanie prawa. Możesz zgodzić się na przeszukanie, ale wszystkie odkryte rzeczy z kradzieży zostaną ci odebrane (i pogorszy się też Twoja reputacja). Alternatywnie możesz podjąć próbę skorzystania z perswazji lub dać strażnikowi kilkanaście groszy łapówki żeby zostawił Cię w spokoju.

Charyzma

Charyzma to jeden z ważniejszych dodatkowych współczynników w grze, gdyż warunkuje on w jaki sposób główny bohater będzie odbierany przez inne postacie niezależne - Eksploracja świata i interakcje z innymi postaciami w Kingdom Come - Kingdom Come Deliverance - poradnik do gry

Charyzma to jeden z ważniejszych dodatkowych współczynników w grze, gdyż warunkuje on w jaki sposób główny bohater będzie odbierany przez inne postacie niezależne. Postać o wysokiej charyźmie ma większe szanse np. na powodzenie perswazji w trakcie przeprowadzania rozmowy. Najważniejsze czynniki wpływające na wysokość parametru charyzmy to:

 1. Wygląd bohatera - Im droższe elementy ubioru ma na sobie Henryk, tym bardziej może zaimponować innym postaciom. Dodatkowo możesz zyskać jeśli założysz drogie pierścienie i naszyjniki.
 2. Jakość broni i elementów ubioru bohatera - Wszystkie bronie oraz założone elementy ubioru staraj się regularnie naprawiać, gdyż np. mocno uszkodzona zbroja może pogorszyć charyzmę.
 3. Higiena - Brudny i zakrwawiony bohater może być o wiele gorzej postrzegany przez napotykane postacie niezależne. Na szybko możesz przemyć się wchodząc w interakcję z jednym ze zbiorników z wodą, aczkolwiek o wiele lepsze efekty daje regularne odwiedzanie łaźni (ich usługi nie są niestety darmowe). Nie zapomnij też o regularnym przemywaniu broni jeśli znajdują się na niej np. ślady krwi po ostatniej walce.

Reputacja

3 - Eksploracja świata i interakcje z innymi postaciami w Kingdom Come - Kingdom Come Deliverance - poradnik do gry
 1. System reputacji w Kingdom Come: Deliverance ma dość klasyczne zasady, wpływając na to jak bohater jest postrzegany przez inne postacie zamieszkujące świat gry. Elementem, który go wyróżnia, jest to, że reputacja oddzielnie symulowana jest dla każdej większej lokacji. Co więcej w obrębie danej lokacji prezentuje ona różne wartości dla różnych grup społecznych (np. inne dla szlachiców i strażników).
 2. Popsucie relacji z mieszkańcami jednej wioski niekoniecznie musi więc oznaczać kłopoty z NPC-ami z całej krainy. Punkty reputacji możesz zyskiwać pomagając mieszkańcom w rozwiązywaniu zlecanych przez nich zadań. Reputacja może z kolei ulec pogorszeniu jeśli zabijesz jakiegoś mieszkańca, zostaniesz przyłapany na kradzieży czy popełnisz dowolne inne przestępstwo.

Handlarze

Cenna uwaga - Młynarz Peszek, którego spotykasz w trakcie przechodzenia głównego wątku fabularnego (gospodarstwo obok miasta Rataje), jest paserem i może od Ciebie kupować przedmioty z kradzieży - Eksploracja świata i interakcje z innymi postaciami w Kingdom Come - Kingdom Come Deliverance - poradnik do gry
 1. Handlarzy możesz spotkać w niemal każdej większej lokacji w grze. Mogą oni zajmować się sprzedażą różnorakich dóbr lub np. specjalizować się w oferowaniu broni czy ziół. Dobrze jest regularnie do nich powracać i pozbywać się u nich zupełnie niepotrzebnych przedmiotów (w szczególności tych cięższych).
 2. Uważaj jednak żeby przez przypadek nie wystawić na sprzedaż jakiegoś przedmiotu z kradzieży (są one oznaczane specjalnymi ikonami w inwentarzu bohatera). Zanim sfinalizujesz transakcję powinieneś także obowiązkowo potargować się z handlarzem i wynegocjować dzięki temu lepszą cenę.

Cenna uwaga - Młynarz Peszek, którego spotykasz w trakcie przechodzenia głównego wątku fabularnego (gospodarstwo obok miasta Rataje), jest paserem i może od Ciebie kupować przedmioty z kradzieży. W dalszej części gry możesz też spotkać innych młynarzy. Oni również wyrażą zainteresowanie zakupem skradzionych towarów.