Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca
Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks

Kingdom Come Deliverance - poradnik do gry

Kingdom Come Deliverance - poradnik do gry

Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks
SPIS TREŚCI

Jak ukończyć grę w trybie hardcore w Kingdom Come? Kingdom Come poradnik, solucja

Tryb hardcore (Hardcore Mode) to jeden z nowych elementów, które dodano do gry Kingdom Come: Deliverance wraz z jej aktualizacją do wersji 1.6. Tryb ten znacząco zwiększa poziom trudności gry. Poniżej zestawiliśmy jego najważniejsze cechy oraz zamieściliśmy podpowiedzi jak radzić sobie z wprowadzonymi utrudnieniami.

Jak mogę odblokować tryb hardcore?

Trybu hardcore nie możesz ustawić jeśli przechodzisz aktualnie grę - Jak ukończyć grę w trybie hardcore w Kingdom Come? - Kingdom Come Deliverance - poradnik do gry

Trybu hardcore nie możesz ustawić jeśli przechodzisz aktualnie grę. Musisz rozpocząć przygodę od nowa. Po tym jak wybierzesz z menu głównego opcję nowej gry staniesz przed wyborem ustawienia poziomu trudności.

Uwaga - Zgodnie z otrzymanym ostrzeżeniem bardzo wskazane jest dobre zapoznanie się z mechaniką oraz ze światem (w szczególności z rozmieszczeniem głównych wiosek) Kingdom Come: Deliverance przed rozpoczęciem kampanii w trybie hardcore. To doskonały tryb do wybrania na potrzeby ukończenia gry po raz drugi.

Dlaczego zginąłem już na starcie?

Tuż po rozpoczęciu gry w trybie hardcore możesz zostać powitany jednym lub nawet kilkoma ekranami informującymi o śmierci bohatera - Jak ukończyć grę w trybie hardcore w Kingdom Come? - Kingdom Come Deliverance - poradnik do gry

Tuż po rozpoczęciu gry w trybie hardcore możesz zostać powitany jednym lub nawet kilkoma ekranami informującymi o śmierci bohatera. To swego rodzaju easter egg mający na celu zobrazować w jak trudnych czasach rozgrywa się akcja gry. Możesz dowiadywać się w jakich okolicznościach Henryk zginął zanim rozpoczęła się przygoda w Kingdom Come: Deliverance. Pomijaj te ekrany. Każda kolejna próba zmniejsza prawdopodobieństwo "zgonu" i docelowo przejdziesz do ekranu wyboru negatywnych perków.

Negatywne dodatki (perki)

Zanim rozpocznie się właściwa gra wyświetlone zostanie jeszcze jedno nowe okno - Jak ukończyć grę w trybie hardcore w Kingdom Come? - Kingdom Come Deliverance - poradnik do gry

Zanim rozpocznie się właściwa gra wyświetlone zostanie jeszcze jedno nowe okno. Dotyczy ono wybrania co najmniej dwóch negatywnych perków, którymi opisana zostanie postać. Każdy z tych dodatków w jakiś mniej lub bardziej uciążliwy sposób komplikuje rozgrywkę. Oto ich zestawienie wraz z informacjami jakie utrudnienia wprowadzają do sposobu prowadzenia gry:

 1. Koszmary - Henryk miewa koszmary nocne. Perk ten utrudnia korzystanie z opcji odpoczynku. Po wybudzeniu się ze snu atrybuty bohatera są przez pewien czas obniżone. Działanie tego perka możesz ograniczyć jak najrzadziej korzystając z łóżka, tzn. dopiero wtedy gdy współczynnik zmęczenia osiągnie krytyczny poziom.
 2. Klaustrofobia - Henryk cierpi na klaustrofobię. W trakcie rozgrywania walk z opuszczoną przyłbicą ataki głównego bohatera tracą na sile. Problem ten możesz rozwiązać w ogóle nie stosując pełnego nakrycia głowy lub zakładając pełny hełm tylko do trudniejszych potyczek z łucznikami kiedy istnieje duże ryzyko, że Henryk może zostać trafiony strzałą w głowę.
 3. Hemofilia - Henryk cierpi na hemofilię zwiększającą ryzyko wystąpienia krwawienia. To bardzo negatywny perk, który może sprawiać ci dodatkowe problemy w trakcie walk. Musisz przede wszystkim mieć w inwentarzu większą liczbę bandaży. Dodatkowo warto ograniczyć liczbę walk, starać się zapisywać postępy przed większymi bitwami i korzystać z cięższych pancerzy oraz tarcz.
 4. Tępak - Henrykowi trudniej przychodzi uczenie się nowych rzeczy. Perk ten spowalnia znacząco zdobywanie punktów doświadczenia i awansowanie na wyższe poziomy. Musisz wykonywać więcej tych samych czynności żeby można było awansować. Może to być bardzo męczące, gdyż wolniejszy przyrost XP obejmuje wszystkie rodzaje czynności w grze.
 5. Gruźlica - Henryk cierpi na gruźlicę i ma przez to problemy z oddychaniem. Oznacza to w konsekwencji, że w trakcie gry wolniej odnawia się pasek wytrzymałości. Może to być kłopotliwe chociażby podczas staczania walk, albowiem wymusza dłuższe przerwy pomiędzy kolejnymi atakami i dokładniejszą obserwację paska wytrzymałości.
 6. Drgawki - Henryk okazjonalnie ma napady drgawek. Występowanie drgawek może znacząco utrudniać wykonywanie czynności wymagających wykazywania się precyzją. Mowa tu o celowaniu z łuku, kradzieży kieszonkowej i otwieraniu zamków. To nieprzyjemny perk, gdyż szczególnie w przypadku kradzieży możesz zostać łatwiej przyłapany nie ze swojej winy.
 7. Tasiemiec - W organiźmie Henryka zasiedlił się tasiemiec. Oznacza to znacząco zwiększony apetyt. Musisz o wiele częściej spożywać żywność żeby ograniczać występowanie zjawiska głodu. Perk wymusza zmianę stylu gry - musisz więcej czasu (i potencjalnie złota) poświęcać na zdobywanie żywności i przenosić więcej żywności w inwentarzu.
 8. Lunatyk - Henryk jest lunatykiem. To bardzo nietypowy perk, bo jego działanie polega na tym, że po udaniu się na odpoczynek Henryk może obudzić sie w jakimś zupełnie innym łóżku. Nie powinno się to zdarzać zbyt często, ale może ci mimo wszystko poważnie utrudnić rozgrywkę jeśli gra przeniesie Cię w jakieś zupełnie nieznane miejsce czy na drugi koniec mapy.
 9. Kruche kości - Henryk jest bardziej podatny na złamania nóg. Perk ten dotyczy wyłącznie potencjalnych złamań dolnych kończyn w wyniku zeskakiwania z półek czy drabin. Wymusza on prowadzenie bardzo ostrożnej gry pod kątem różnorakich zeskoków, których w miarę możliwości należy całkowicie unikać. Oprócz tego istnieje większe ryzyko połamania się po spadnięciu z konia.

Naszym zdaniem najmniej uciążliwe są perki Koszmary, Klaustrofobia oraz Tasiemiec. Wybierz dwa z nich.

Uwaga - Jeśli chcesz zdobyć nowe trofeum To tylko zadrapanie ('Tis but a Scratch) to musisz "uaktywnić" wszystkie negatywne perki i ukończyć w ten sposób główną kampanię.

Najważniejsze utrudnienia trybu hardcore

Oto najważniejsze utrudnienia trybu hardcore. Przy opisie każdej pozycji dodaliśmy nasze sugestie jak radzić sobie z danym problemem. Kwestia utrudnionej nawigacji szerzej opisana została w dalszej części rozdziału (możliwy exploit).

 1. Zapisywanie stanu gry. W trybie hardcore nie działa system autosejwów. Nie są one generowane jeśli rozpoczniesz jakiś quest czy jeśli dostatecznie awansujesz w jakimś zadaniu. Wszystkie pozostałe metody sejwowania nadal są dostępne. Musisz po prostu pamiętać o tym żeby co jakiś czas np. powrócić do łóżka bohatera czy opłacić skorzystanie z łaźni. Gra pozwala też w dalszym ciągu na utworzenie sejwa w momencie jej wyłączania, przy czym sejw ten jest automatycznie kasowany po tym jak wznowisz rozgrywkę.
 2. Podróżowanie po świecie gry. W trybie hardcore nie działa kompas i aktualne położenie Henryka nie jest zaznaczane na mapie świata. Nie działa również opcja szybkiej podróży. Utrudnienia te okażą się mniej uciążliwe jeśli spędziłeś już wcześniej z grą kilkadziesiąt godzin i doskonale poznałeś mapę świata. Pozwoli ci to rozpoznawać znajome miejsca podczas podróży. Nawet znając doskonale grę musisz jednak zmienić nieco styl rozgrywki. Bardzo wskazane jest planowanie trasy podróży przed każdą dłuższą wyprawą i trzymanie się głównych dróg. Możesz także pomagać sobie wiedzą o tym, że Słońce wstaje na wschodzie i chowa się na zachodzie. Oprócz tego gra pozwala w dalszym ciągu na umieszczanie własnych znaczników na mapie, przy czym pojawiają się one na (nieaktywnym) kompasie dopiero gdy się do nich zbliżysz.
 3. Staczanie walk. Walki w trybie hardcore są bardziej realistyczne. Oznacza to przede wszystkim, że ataki zadają większe obrażenia i że większe znaczenie ma korzystanie ze zbroi (przez Henryka oraz przez atakowanych przez niego przeciwników). Co więcej tryb hardcore nie oferuje znanych z "normalnego" poziomu trudności podpowiedzi odnośnie kierunku ataku oraz możliwości wyprowadzenie idealnego bloku. Należy samemu obserwować przeciwników i odczytywać ich ruchy. Wrogowie lepiej radzą sobie też w grupach. Grając w trybie hardcore powinieneś przede wszystkim unikać niepotrzebnych potyczek jeśli daną sytuację można rozwiązać w pokojowy sposób. Oprócz tego warto całkowicie unikać walk z więcej niż jednym przeciwnikiem oraz z wrogami wyposażonymi w wysokiej jakości pancerze i bronie. Warto w tym miejscu przypomnieć, że całą grę można ukończyć zabijając w ramach głównego wątku tylko jednego przeciwnika (Konusa).
 4. Główne statystyki bohatera. Grając w trybie hardcore nie możesz sprawdzać aktualnych wartości zdrowia oraz wytrzymałości. Jedyną podpowiedzią mogą być w tym przypadku dodatkowe "efekty" w postaci krwi pojawiającej się na ekranie po odniesieniu większych obrażeń czy dyszącego bohatera i niebieskiego ekranu gdy pasek wytrzymałości jest bliski wyczerpania. Utrudniona jest także regeneracja zdrowia. Żywność i mikstury odnawiają zdrowie z opóźnieniem. Bardziej premiowana jest regeneracja poprzez sen. Dodatkowo w trybie hardcore nie możesz wyjadać zawartości garnków postawionych na ogniu. Musisz odnajdywać, kupować lub kraść żywność na inne sposoby i tylko w taki sposób walczyć z narastającym głodem.
 5. Naprawa przedmiotów. W trybie hardcore wszystkie naprawy posiadanego sprzętu są bardziej kosztowne. Dodatkowo zużyty sprzęt jest o wiele mniej skuteczny na polu bitwy niż na zwykłym poziomie trudności. Warto ograniczać sytuacje, w których ekwipunek może ulec uszkodzeniu (a więc przede wszystkim nie przystępować do zbyt wielu walk i nie pozwalać wrogom na zbyt częste udane ataki). Dobrze jest też rozważyć zostawienie sobie sprzętu wysokiej jakości na później, bo jego bardzo kosztowne naprawy mogą zrujnować Twój budżet. Dodatkowo powinieneś też wcześniej zainteresować się korzystaniem z kamieni szlifierskich żeby samemu móc reperować używane bronie.
 6. Gromadzenie złota. Tryb hardcore ogranicza ilość odnajdywanego lub otrzymywanego złota. Nagrody z tytuły zaliczania questów są niższe i mniej złota możesz też pozyskiwać sprzedając u handlarzy niepotrzebne towary. Każdy większy wydatek warto więc przemyśleć i zastanowić się czy rzeczy z aktualnej listy zakupów nie można pozyskać w jakiś inny sposób (np. dzięki eksploracji świata czy kradzieży).

Jak odczytać pozycję bohatera na mapie? - wykorzystanie znaczników z questu Ptaszek w garści

Grając w trybie hardcore nie możesz sprawdzać gdzie aktualnie znajduje się główny bohater, ale problem ten można zniwelować dzięki sprytnemu wykorzystaniu przedmiotów powiązanych z jednym z questów gry - Jak ukończyć grę w trybie hardcore w Kingdom Come? - Kingdom Come Deliverance - poradnik do gry

Grając w trybie hardcore nie możesz sprawdzać gdzie aktualnie znajduje się główny bohater, ale problem ten można zniwelować dzięki sprytnemu wykorzystaniu przedmiotów powiązanych z jednym z questów gry. Mowa tu konkretnie o pobocznym zadaniu Ptaszek w garści..., które można odblokować spotykając się z łowczym Bertoldem w Ratajach (postać tę pokazuje powyższy obrazek). Od Bertolda otrzymasz zlecenie złapania trzech słowików, przy czym najważniejszą informacją jest to, że przekaże on bohaterowi klatki na ptaki.

Mechanizm działania jest sprytny i jednocześnie bardzo prosty - Jak ukończyć grę w trybie hardcore w Kingdom Come? - Kingdom Come Deliverance - poradnik do gry

Mechanizm działania jest sprytny i jednocześnie bardzo prosty. Po umieszczeniu na ziemi jednej z klatek gra automatycznie dodaje jej znacznik do mapy świata - przykład takiego stanu rzeczy pokazuje powyższy obrazek. Możesz dzięki temu odczytać z łatwością aktualne położenia bohatera. Po tym jak sprawdzisz gdzie aktualnie znajdujesz się nie zapomnij podnieść ponownie klatki.

Uwaga - Opisywany mechanizm zadziała tylko jeśli quest Ptaszek w garści... masz ustawiony jako aktywny.