Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca
Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks

Kingdom Come Deliverance - poradnik do gry

Kingdom Come Deliverance - poradnik do gry

Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks
SPIS TREŚCI

Gra w kości w Kingdom Come Kingdom Come poradnik, solucja

Gra w gości to minigra w Kingdom Come Deliverance. Przedstawiamy jej zasady oraz porady jak wygrać, aby zarobić sporo groszy. Pamiętaj, że przed grą przydarzą Ci się rzadkie kostki do gry!

Kości to jedyna minigra dostępna w Kingdom Come: Deliverance. Poniżej zamieściliśmy szereg informacji na jej temat oraz różnorakie podpowiedzi jak lepiej sobie w niej radzić. Gra w kości jest ściśle powiązana z osiągnięciem/trofeum o nazwie Hazardzista. Teoretycznie każda partia może stanowić alternatywny sposób na wzbogacenie się, ale w praktyce lepiej jest znaleźć sobie inne źródło dofinansowania. Rywale z mini-gry w kości nie dysponują zbyt dużą ilością pieniędzy, więc sumy, które możemy wygrać, nie są znaczące. Na ogół możemy liczyć na kilkadziesiąt groszy za kilkuminutową partię zakończoną zwycięstwem.

Gdzie grać w kości w Kingdom Come?

Hazardziści pojawiają się wyłącznie w oberżach, które na mapie świata oznaczone są za pomocą ikony kufla piwa - Gra w kości w Kingdom Come - Kingdom Come Deliverance - poradnik do gry

Hazardziści pojawiają się wyłącznie w oberżach, które na mapie świata oznaczone są za pomocą ikony kufla piwa. Sporadycznie gra w kości pojawia się w zadaniach pobocznych, ale tutaj pełni ona jedynie rolę drogi do wykonania określonego celu misji. Poważne granie na pieniądze ma miejsce tylko w karczmach.

W każdej oberży znajduje się specjalny stolik do gry w kości. Jeśli siedzi przy nim jakiś człowiek, Henryk jest w stanie zaprosić go do wspólnej partii - w innym przypadku trzeba po prostu poczekać na chętnego. Przed właściwą rozgrywką zawsze ustalana jest stawka zakładu. Nigdy nie wynosi ona więcej niż 100 groszy, z reguły proponowane przez oponentów pieniądze są jednak znacznie niższe.

Niestandardowe kości

Gra się przy użyciu sześciu kości i kubka - Gra w kości w Kingdom Come - Kingdom Come Deliverance - poradnik do gry

Gra się przy użyciu sześciu kości i kubka. Przed rozpoczęciem zmagań istnieje opcja użycia specjalnych kości ułatwiających zwycięstwo, ale tylko wtedy, jeśli takowe znajdują się w naszym ekwipunku. Każda oszukańcza kość ma jakąś specjalną właściwość, np. zestaw trzech kości diabelskich zapewnia wyrzucenie trzech szóstek. Niestandardowe kości można zdobyć u żebraków spotykanych podczas szybkiej podróży (wydarzenie o nazwie Wędrowiec), w formie nagród za wykonanie niektórych zadań pobocznych (m.in. gra z łaziebną w zadaniu Z całą pobożnością w Ratajach) lub bezpośrednio z zamkniętych skrzyń, których położenie wskazują mapy skarbów.

Henryk sam decyduje, ilu i jakich niestandardowych kości chce użyć przed rozpoczęciem zmagań. Gra nie zmusza nas do korzystania z oszustw, więc równie dobrze możemy próbować szczęścia tradycyjnym zestawem. Przeciwnik nigdy nie reaguje, gdy na stole pojawiają się podejrzane kości, więc nie ma tu żadnego ryzyka wpadki.

Zasady gry w kości

Gra podzielona jest na rundy, w których przeciwnicy rzucają kośćmi naprzemiennie - Gra w kości w Kingdom Come - Kingdom Come Deliverance - poradnik do gry

Gra podzielona jest na rundy, w których przeciwnicy rzucają kośćmi naprzemiennie. Warto nadmienić, że Henryk zawsze wykonuje pierwszy ruch, co jest bardzo dużym ułatwieniem. Rozgrywka domyślnie toczy się do 2000 punktów (wymagania mogą być inne jeśli jest to specjalna gra w kości w obrębie jakiegoś questu) Kto pierwszy osiągnie ten limit, wygrywa.

Po rozpoczęciu gry i wykonaniu rzutu, kości lądują na stole. W tym momencie musisz ocenić, które z kości chcesz odłożyć na bok, a którymi rzucać dalej. Kolejny ruch jest możliwy tylko wtedy, gdy:

 1. jedną z wyrzuconych kości jest "jedynka";
 2. jedną z wyrzuconych kości jest "piątka";
 3. co najmniej trzy kości mają taką samą wartość, np. trzy "trójki".

Jeśli po rzuceniu kości nie spełniamy żadnego z powyższych warunków, to mamy do czynienia z tzw. skuchą. Runda automatycznie się kończy, tracimy wszystkie zdobyte punkty i do głosu dochodzi przeciwnik.

Kości zaznaczamy przy pomocy kursora, a następnie podejmujemy kluczową decyzję: albo rzucamy dalej, albo przerywamy rundę na życzenie, a wszystkie zdobyte dotąd punkty zostają wpisane na stałe do tablicy wyników. Jest to niezmiernie istotny krok, bo tylko zatwierdzone rezultaty liczą się w ostatecznym rozrachunku. Prawidłowo rozegrana runda musi zakończyć się wpisaniem aktualnego wyniku do tablicy, w przeciwnym wypadku mamy do czynienia ze skuchą i utratą punktów.

Jeśli zrządzeniem losu uda nam się zdjąć ze stołu wszystkie kostki, nawet w kilku rzutach, otrzymujemy opcję powtórzenia kolejki pełnym zestawem kości w tej samej rundzie - oczywiście zdobyte w ten sposób punkty też będą wliczane do aktualnego rezultatu. Warto pamiętać, że przeciwnik ma taką samą opcję.

Punktacja w grze w kości

Punktacja w grze w kości prezentuje się następująco:

 1. jedna "jedynka" - 100 punktów
 2. jedna "piątka" - 50 punktów
 3. trzy "jedynki" - 1000 punktów
 4. trzy "dwójki" - 200 punktów
 5. trzy "trójki" - 300 punktów
 6. trzy "czwórki" - 400 punktów
 7. trzy "piątki" - 500 punktów
 8. trzy "szóstki" - 600 punktów
 9. cztery "jedynki" - 2000 punktów
 10. cztery "dwójki" - 400 punktów
 11. cztery "trójki" - 600 punktów
 12. cztery "czwórki" - 800 punktów
 13. cztery "piątki" - 1000 punktów
 14. cztery "szóstki" - 1200 punktów
 15. pięć "jedynek" - 3000 punktów
 16. pięć "dwójek" - 800 punktów
 17. pięć "trójek" - 1200 punktów
 18. pięć "czwórek" - 1600 punktów
 19. pięć "piątek" - 2000 punktów
 20. pięć "szóstek" - 2400 punktów

Gra oblicza wynik dopiero po wybraniu przez nas kostek, a więc sami decydujemy, ile punktów uzyskamy w danej turze. Jeżeli na stole leży pięć "jedynek", ale wskażemy tylko jedną z nich, otrzymamy 100 punktów. Jeśli wskażemy dwie, punktów będzie 200, ale trzy dadzą już 1000 punktów. To bardzo istotna kwestia i warto o niej pamiętać, jak również o tym, że kostki wcześniej odłożone nie są wliczane do aktualnie obliczanego układu. Punkty zdobywamy wyłącznie za te kostki, które znalazły się na stole po ostatnim rzucie!

Zmagania kończą się, gdy jeden z zawodników przekroczy granicę 2 tysięcy punktów. Pod uwagę brany jest zatwierdzony wynik z tablicy, a nie punkty zbierane podczas rzutu kośćmi.

Jak grać, żeby wygrać

Choć perspektywa gry na wysoki wynik jest kusząca, a bonus w postaci dodatkowego rzutu wszystkimi kośćmi w rundzie to w teorii idealny sposób na zdobycie punktów, podstawowa zasada jest jedna - gramy ostrożnie - Gra w kości w Kingdom Come - Kingdom Come Deliverance - poradnik do gry

Choć perspektywa gry na wysoki wynik jest kusząca, a bonus w postaci dodatkowego rzutu wszystkimi kośćmi w rundzie to w teorii idealny sposób na zdobycie punktów, podstawowa zasada jest jedna - gramy ostrożnie.

Bardziej złożone kombinacje należą do rzadkości (chyba, że oszukujemy, korzystając z niestandardowych kości), więc po każdym rzucie najlepiej odkładać po jednej kostce na bok (w pierwszej kolejności "jedynkę", a z braku laku "piątkę") i kontynuować zmagania. Kiedy uda nam się wyrzucić układ w postaci (przynajmniej) "trójki", to zaznaczamy go w całości, a także pozostałe kości punktujące ("jedynki" i "piątki"), o ile takowe są. Zapisujemy wynik na tablicy i oddajemy pole przeciwnikowi.

Dlaczego tak warto postępować? Z naszych doświadczeń wynika, że bardziej skuteczne jest cierpliwe ciułanie punktów, niż ryzykowna próba śrubowania wyniku. Rywale mają tendencję do przesady, przez co udaje im się zmarnować praktycznie pewne zwycięstwa. Przeciwnicy często zaliczają skuchę, próbując uzyskać punkty przy rzucie jedną kostką, a wtedy przepada ich cały dorobek z danej rundy. Nie powtarzaj tego błędu. Kiedy w kubku zostają Ci dwie kości, po prostu zrezygnuj. Zapisz dotychczasowy wynik na tablicy i oddaj kolejkę. W 90% przypadków taktyka zachowawcza skutkuje wygraną, a jeśli do dyspozycji masz niestandardowe kości, zwyciężysz w ten sposób praktycznie każdy pojedynek.

Dodatkowe porady do gry w kości w Kingdom Come

 1. Do zaliczenia trofeum Hazardzista potrzebujemy wygrać 1000 groszy w grze w kości, co oznacza konieczność rozegrania przynajmniej kilkunastu partii. W trakcie wędrówki zawsze warto zahaczać o oberżę i sprawdzać czy nie czeka przy nim rywal. Dzięki temu osiągnięcie odblokujemy na długo przed końcem zmagań, unikając konieczności grindowania po to żeby je zdobyć.
 2. Postępy w gromadzeniu złota z tytułu gry w kości możesz sprawdzić na ekranie Gracz, w zakładce Statystyki. Warto nadmienić, że porażki nie uszczuplają tego wskaźnika, więc przegrywać możesz do woli. Nie ma to dla kwestii zdobycia trofeum/osiągnięcia żadnego znaczenia.