Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca
Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks

League of Legends - poradnik do gry

League of Legends - poradnik do gry

Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks
SPIS TREŚCI

W lobby | Gry rankingowe w League of Legends League of Legends poradnik, porady

W lobby

Oczekiwanie w kolejce właśnie się zakończyło i wylądowałeś w lobby z czterema innymi graczami. Na chacie pojawiają się deklaracje dotyczące tego, jakimi czempionami będą chcieli zagrać Twoi sojusznicy. W grach rankingowych bohaterów wybiera się w trybie draftowym:

1. Na początku następuje faza banowania, czyli wybrania sześciu czempionów, którymi nie będzie można grać w tym konkretnym czemu (każda drużyna ma trzy bany do dyspozycji). O tym jakich bohaterów zablokować decyduje zawsze gracz wybierający jako pierwszy.

2. Po fazie banowania następuje faza pickowania, czyli wyboru czempionów przez poszczególnych graczy. Z drużyny, która banowała jako pierwsza swoją postać wskazuje jeden gracz. Następnie czempionów wybierają na przemian gracze z obu drużyn (po dwóch graczy na rundę), a ostatni pick trafia do osoby, która jest ostatnia na liście drużyny, która banowała jako druga.

Lobby to miejsce, gdzie często zaczynają się spory (szczególnie w niższych dywizjach) o rolę, jaką mają pełnić poszczególni gracze w danym meczu. Teoretycznie ci, którzy mają pierwsze picki powinni wybierać bohaterów, których skontrowanie przez wybór odpowiednich czempionów, niewiele zmieni w rozgrywce, jak np. support bądź jungler. W praktyce jednak często zdarza się że osoby wybierające wcześniej niż inni biorą role, którymi akurat chcą zagrać, niewiele robiąc sobie z tego, że dwie inne osoby zgłosiły chęć objęcia tej pozycji. Istnieje bowiem niepisana i dla niektórych irytująca zasada, że kolejność picków jest zawsze ponad kolejnością deklaracji ("pick order>call order"). Była ona kiedyś dość logiczna, jako że gracze w drużynie byli uszeregowani w zależności od ich MMR (ukryty wskaźnik określający umiejętności danego gracza obliczany na podstawie jego zwycięstw, mający znaczenie przy doborze przeciwników), gdzie osoba wybierająca jako pierwsza miała ten wskaźnik najwyższy, więc teoretycznie była lepsza od pozostałych członków swojej drużyny. Teraz jednak kolejność doboru czempionów jest w pełni losowa, więc wyżej opisana zasada może być co najwyżej argumentowana "prawem dżungli". Jeśli zatem dostaliśmy ostatni pick, możemy co najwyżej liczyć na uprzejmość naszych kompanów, gdyż w przeciwnym razie czeka nas gra na pozycji, która zostanie wolna.

Oczywiście zasada "kolejności picków" nie oznacza, że nie możesz spróbować dogadać się ze swoimi kompanami. Oto kilka porad, dotyczących lobby:

1. Lobby nie polega na wyścigu, w którym wygrywa ten, kto pierwszy napisze "mid", "top" czy "adc". Zacznij od przywitania się (wystarczy zwykłe "hello") i napisz na jakich pozycjach czujesz się najmocniejszy.

2. Jeśli rola, która Ci pozostała zupełnie Ci nie odpowiada (np. drużyna potrzebuje junglera, a doskonale wiesz, że nie grasz na tej pozycji najlepiej), napisz o tym na chacie. Być może ktoś zechce się z Tobą zamienić.

3. Nie zawsze dostaniesz rolę, którą chcesz zagrać. Musisz się z tym pogodzić. Nigdy natomiast nie kłóć się o pozycję. Argumenty typu "mid or feed", "i promise i will win top", "i am diamond on my main account", "jungle or afk" (czy jakiekolwiek inne warianty powyższych) nie tylko często dodatkowo zaogniają sytuację, ale również niezbyt dobrze świadczą o Tobie.

4. Nigdy nie troll pickuj, czyli nie bierz czempiona tylko dlatego, że chcesz nim zagrać. Jest to działanie zupełnie bez sensu, zapewniasz bowiem swojej drużynie słabszy start i kompozycję teamu, przez co zmniejszasz Waszą szansę na wygraną.

5. Jeśli przeciwnik wybrał właśnie czempiona, przeciw któremu zupełnie nie umiesz grać rozważ oddanie swojej roli innemu graczowi. Może on poradzi sobie lepiej. Jeśli przeciwnik wybrał postać, przeciw której czujesz się wyjątkowo pewnie - napisz o tym, możliwe Twój sojusznik zdecyduje się oddać Ci swoją linię.

6. Nie wahaj się poprosić gracza mającego first picka o zbanowanie konkretnych bohaterów.

7. Jeśli widzisz, że Twoi kompani zaczynają się kłócić, postaraj się uspokoić sytuację, ale nie dołączaj do konfliktu. Jeśli Twoje próby okażą się nieskuteczne - zignoruj.