Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca
Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks

League of Legends - poradnik do gry

League of Legends - poradnik do gry

Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks
SPIS TREŚCI

Przeciwnicy na linii | Yasuo | League of Legends League of Legends poradnik, porady

Wypisywanie wszystkich przeciwników, których możesz spotkać na linii, podczas grania Yasuo nie ma większego sensu, gdyż może to być praktycznie każda postać (nie licząc niektórych junglerów, supportów i większości ADC, gdyż są to raczej nieprawdopodobne "znaleziska" na środku) - lista ta wydłuża się jeszcze bardziej, jeśli postanowisz zagrać Yasuo na topie (gdyż jest to możliwe, ale nie jest najłatwiejsze, gdyż Yasuo ma słaby early game, a dużo bohaterów idących na górę zadepcze cię na śmierć nim zbudujesz jakiekolwiek przedmioty).

Z tego też powodu, w tym rozdziale, opisani zostaną tylko najgroźniejsi przeciwnicy - lub tacy, którzy mogą sprawić ci trochę problemów - których spotkasz zarówno na midzie, jak i na topie.

Przeciwnik

Ikona

Poziom trudności

Opis

Akali

Średni - Przeciwnicy na linii | Yasuo | League of Legends - League of Legends - poradnik do gry

Średni

Akali nie jest może największym wyzwaniem, jakie czeka cię w grze, jednak potrafi napsuć sporo krwi. Zadaje bardzo duże, mieszane (od magii i fizyczne) obrażenia, potrafi zniknąć na kilka sekund w swojej mgle, przez co trudno będzie ci ją namierzyć, a wskakując na 6 poziom doświadczenia zyskuje niewiarygodną mobilność - a także duży przyrost zadawanych obrażeń.

Dodatkowo, potrafi dość sprawnie harassować przeciwnika na linii, a dzięki temu, że bardzo często będzie atakować cię w bezpośrednim starciu, twoja ściana będzie bezużyteczna. Staraj się grać dość ostrożnie póki nie uzbierasz na pierwszy duży przedmiot (Kosa Statikka). Po tym przejdź do kontrofensywy i postaraj się trafić ją swoim tornadem, by móc aktywować swoje ultimate - po tym akali prawdopodobnie schowa się w swojej mgle, z której możesz wywabić ją Totemem Wizji.

Annie

Wysoki - Przeciwnicy na linii | Yasuo | League of Legends - League of Legends - poradnik do gry

Wysoki

Annie w ostatnim czasie występuje w głównej mierze jako support na dolnej alejce, lecz czasami zdarza się, że ktoś weźmie ją na środek. Annie jest koszmarem dla Yasuo - możesz co prawda blokować jej Q swoją Ścianą Wichru, by nie zostać ogłuszonym, lecz jej umiejętności (nie licząc ultimate) mają bardzo krótki czas odnowienia, więc po chwili może po prostu kontynuować natarcie.

Dodatkowo, jej ultimate jest "natychmiastowy", co oznacza, że nie uda ci się go zablokować swoją Ścianą Wichru i Annie, przy odrobinie szczęścia (i jeśli uda ci się jej trochę cię ponękać) zetrze cię na proch zanim uda ci się ruszyć.

Jeśli staniesz naprzeciw niej, poproś o sojusznika z górnej alejki o zmianę, lub swojego junglera o częste ganki i staraj się trzymać ją na dystans i lasthitować miniony pod swoją wieżą - w innym wypadku nie dasz sobie z nią rady.

Darius

Wysoki - Niski - Przeciwnicy na linii | Yasuo | League of Legends - League of Legends - poradnik do gry

Wysoki - Niski

Darius posiada "dwa poziomy trudności" - jeden w early game (wysoki) i drugi w mid/late game (niski). We wczesnym etapie rozgrywki nie masz z nim żadnych szans - przewyższy cię w zadawanych obrażeniach (w dodatku zadaje jednocześnie fizyczne, magiczne i nieuchronne obrażenia, więc nie da się ich uniknąć) i jeśli zdobędzie kilka szybkich zabójstw, wymknie ci się z pod kontroli.

Jeśli chcesz przetrwać słabe early game Yasuo (i silne Dariusa), poproś o pomoc junglera - Darius nie ma żadnych mechanizmów ucieczki i powinniście sobie z nim dać radę. Gdy zdobędziesz kilka wczesnych zabójstw i odetniesz go od farmy, stanie się on bezużyteczny, gdy wkroczycie w mid game.

Fiora

Wysoki - Przeciwnicy na linii | Yasuo | League of Legends - League of Legends - poradnik do gry

Wysoki

Fiora jest kontrą na każdego bohatera, który skupia się na zadawaniu obrażeń poprzez autoataki (tym bardziej, gdy robi to z bliska). Jej Riposta zablokuje twój atak (zadając przy tym pokaźne obrażenia magiczne), zwiększając jednocześnie jej obrażenia fizyczne.

Oprócz tego, Fiora posiada doskok i umiejętność dającą gigantycznego kopa do szybkości ataku na kilka sekund, znacznie zwiększając jej obrażenia. Jakby tego było mało, jej umiejętność pasywna pozwala leczyć się poprzez zadawanie obrażeń, a jej ultimate, prócz zadawania gigantycznych obrażeń, czyni ją na kilka sekund nienamierzalną - może wbić się pod twoją wieżę, gdy masz mało życia, uderzyć się parę razy, odpalić ulti by cię dobić i odbiec od wieży, gdyż jej ultimate pozwala jej "ściągnąć" z siebie twoją wieżę.

Graj bardzo ostrożnie, staraj się farmić pod wieżą i wezwij junglera by pomógł ci zabić ją kilka razy - jeśli zdobędziesz przewagę w złocie, powinieneś sobie z nią poradzić. Atakuj po tym, gdy użyła swojej sterydy do szybkości ataku.

Jax

UCIEKAJ - Przeciwnicy na linii | Yasuo | League of Legends - League of Legends - poradnik do gry

UCIEKAJ!

Jax to prawdopodobnie najgorszy bohater, na jakiego możesz trafić. Co prawda jego early game jest dość słaby (choć nie tak jak twój), ale gdy wskoczy na 6 poziom doświadczenia, możesz uciekać z linii - nie masz z nim wtedy szans.

Jest naprawdę mało bohaterów walczących wręcz, czy ogólnie nastawionych na obrażenia z autoataków, którzy są w stanie poradzić sobie z Jaxem 1 na 1 - ten bohater najlepiej czuje się w pojedynkach, szczególnie takich, które trwają więcej niż kilka sekund.

Nawet przed 6 poziomem Jax nie da ci spokoju - gdy tylko będziesz chciał farmić, skoczy na ciebie i zada pokaźną ilość obrażeń. Jego jedynym minusem jest pula many - w przeciwieństwie do ciebie, potrzebuje on jej by używać umiejętności i bardzo szybko się jej pozbędzie, jeśli będzie grał agresywnie.

Jeśli chcesz mieć jakąkolwiek szansę na tej alejce (a zamiana z sojusznikiem nie wchodzi w grę), to postaraj się grać agresywnie zanim Jax wskoczy na 6 poziom (szczególnie, jeśli ma mało many) i poproś junglera o pomoc. Gdy Jax zdobędzie 6 poziom (i nie wyrobiłeś sobie bardzo dużej przewagi nad nim), graj pasywnie i po prostu farm, czekając na pomoc któregoś sojusznika.

Kayle

Wysoki - Przeciwnicy na linii | Yasuo | League of Legends - League of Legends - poradnik do gry

Wysoki

Podobnie jak w przypadku Annie - uciekaj od tego przeciwnika najdalej jak się da, gdyż nie masz z nią żadnych szans. Kayle może cały czas nękać cię z dystansu (zadając przy tym ogromne obrażenia), leczyć się, w razie gdyby udało ci się ją trochę ponękać, a w awaryjnej sytuacji (czyt. gdy uda ci się odpalić swoje ulti i sprowadzić jej życie do niskiego stanu) odpalić swoje ultimate, stając się na kilka sekund nieśmiertelna i wciąż zadając olbrzymie obrażenia.

Jeśli Kayle dostanie blue buff od wrogiego junglera, twoja walka na linii dobiegnie końca, gdyż bez przerwy będzie cię nękać. Poproś o sojusznika o zmianę linii - nawet pomoc twojego junglera może być niewystarczająca, gdyż Kayle bardzo ciężko jest zgankować.

Riven

Wysoki - Przeciwnicy na linii | Yasuo | League of Legends - League of Legends - poradnik do gry

Wysoki

Riven często określana jest mianem OP (ang. overpowered - w wolnym tłumaczeniu, "przegięty"), szczególnie przez mniej doświadczonych graczy.

Spowodowane jest to kilkoma czynnikami. Bohaterka ta jest w stanie zadawać niewiarygodnie duże obrażenia (szczególnie wtedy, gdy buduje przedmioty zwiększające obrażenia i przebicie pancerza), posiada obszarowe ogłuszenie i 4 krótkie doskoki, z czego jeden nakłada na nią tarczę (której wartość rośnie wraz ze wzrostem obrażeń Riven.

Jej ultimate zwiększa zasięg jej ataków, jej obrażenia a także pozwala wystrzelić falę uderzeniową, która zadaje obrażenia tym większe, im więcej zdrowia brakuje trafionemu celowi.

Poproś o zmianę linii, lub swojego junglera o przyczajenie się koło twojej alejki - gdy uda się wam ją zabić kilka razy i wyprzedzisz ją z ilością minionów, będziesz miał znacznie ułatwione życie.

Renekton

Wysoki - Niski - Przeciwnicy na linii | Yasuo | League of Legends - League of Legends - poradnik do gry

Wysoki - Niski

Renekton jest trochę podobny do Dariusa. Jego early game to dla ciebie mordęga, gdyż będzie wtedy od ciebie lepszy w każdym calu - będzie w stanie zadać więcej obrażeń, ogłuszyć cię, wyleczyć się na minionach i oddalić od zagrożenia.

Prawdopodobnie ilekroć będziesz zamierzał dobić któregoś miniona, zostaniesz przez niego zaatakowany - jeden taki atak jest w stanie wydrzeć połowę twojego paska zdrowia.

Staraj się grać bardzo defensywnie - early game należy do niego, ale w mid/late game to ty będziesz błyszczał i mordował go przy każdym starciu. Pamiętaj też, że jego ulti zwiększa jego zdrowie (i zadaje obszarowe obrażenia) - nie zapomnij o tym głównie wtedy, gdy będziesz miał zamiar robić tower dive i walczyć z nim pod wieżą.

Soraka

Średni - Przeciwnicy na linii | Yasuo | League of Legends - League of Legends - poradnik do gry

Średni

Soraka nie jest może tak zabójcza, jak Kayle czy Annie, lecz z pewnością grając przeciwko niej wyrwie ci się niejedno niecenzuralne słowo. Spotkasz ją głównie na dolnej alejce, lecz czasem ktoś może nią zagrać też na środku.

Oprócz tego, że Soraka atakuje z dystansu, może w bardzo prosty sposób cię uciszyć, zadając spore obrażenia i uniemożliwiając używanie jakichkolwiek umiejętności przez krótki czas. Dodatkowo, w ciągu kilkunastu sekund jest w stanie usunąć twoją odporność na magię - a gdy nie będziesz się pilnował, zbić ją do tak niskiego poziomu, że będzie miała ona negatywną wartość.

Soraka jest jednym z najlepiej leczących bohaterów w grze - jej Astralne Błogosławieństwo przywróci jej sporo punktów życia i na kilka sekund znacząco zwiększy pancerz, zmniejszając twoje obrażenia. Może też użyć swojego ultimate'a, który uleczy ją i wszystkich jej sojuszników na mapie.

Nie daj się jej bezkarnie nękać (choć będzie to trudne) i wezwij do pomocy junglera - kilka śmierci na początku gry może uciszyć ją na całą rozgrywkę, gdyż ciężko będzie jej wrócić do gry.

Tryndamere

Wysoki - Przeciwnicy na linii | Yasuo | League of Legends - League of Legends - poradnik do gry

Wysoki

Tryndamere posiada dość mocny sustain, pozwalający przebywać mu na linii praktycznie bez końca i podobnie jak ty, nie posiada many, więc może bezkarnie używać umiejętności.

Wraz ze wzrostem furii i ubywaniem życia, Tryndamere zwiększa swoje obrażenia i szansę na trafienie krytyczne, co niejako neguje wpływ twojego pasywa. Dodatkowo, jest bardzo mobilny, ma umiejętność pozwalającą mu zmniejszyć twoje obrażenia i szybkość ruchu, utrudniając ci generowanie Płynności do twojej tarczy.

Najgorszy jest jednak jego ultimate - umiejętność ta dodaje mu sporo furii i na 5 sekund pozwala mu stać się nieśmiertelnym, więc starcie 1 na 1 jest trudne do wygrania, nawet wtedy, gdy wejdzie on pod twoją wieżę. Gdy odpali swoje ulti, odczekaj 2-3 sekundy i rzuć na niego Podpalenie, by go dobić, gdy odskoczy on na bok, gdy jego ultimate będzie dobiegało końca.

Bohaterowie (choć oczywiście nie wszyscy), na których musisz uważać podczas fazy na alejkach:

 • Ahri
 • Lux
 • Syndra
 • Kha'Zix
 • Elise
 • Zed
 • Ziggs
 • Evelynn
 • Nidalee
 • Kassadin
 • Gragas

Bohaterowie ci stanowią dla ciebie zagrożenie tylko wtedy, gdy dasz im się nękać (Ziggs, Nidalee to najlepsze przykłady), nie będziesz omijał ich skillshotów (przede wszystkim Nidalee, Ahri i Lux) i będziesz paradował po alejce z niskim stanem zdrowia (Lux i Zed są w stanie zabić cię "znikąd" w ułamku sekundy).

Rozwiązaniem tego problemu (i ogólnie gry Yasuo na środkowej i górnej alejce), jest po prostu "gra z głową" i pamiętanie, by:

 • Nie dać się harassować - jeśli już musisz dać się trafić, postaraj się zrewanżować się przeciwnikowi i zadać mu jakieś obrażenia;
 • Pozostanie w ruchu i wykonywanie nieprzewidywalnych manewrów - bieganie w linii prostej, gdy masz na alejce wrogą Nidalee, Ahri czy Lux to prośba o łomot;
 • Farmienie pod własną wieżą - w ten sposób nakładasz presję na własną linię i umożliwiasz gank swojemu sojusznikowi;
 • Przepychanie alejki pod wrogą wieżę - szczególnie przydatne, gdy wróg gra postacią, która nie radzi sobie z last hitowaniem bez użycia umiejętności (jak Lux), a jej zapasy many są na wyczerpaniu. Możesz w ten sposób pozbawić przeciwnika całej masy złota.