Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca
Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks

League of Legends - poradnik do gry

League of Legends - poradnik do gry

Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks
SPIS TREŚCI

Sposób gry | Wukong | League of Legends League of Legends poradnik, porady

Wukong Top

Early Game

Na starcie najlepiej jest skupić się na farmie i zdobyć 3 poziom, aby dysponować wszystkimi umiejętnościami. Staraj się nie zostać w tyle z CS-ami ponieważ w późniejszej fazie rozgrywki może mieć to kolosalne znaczenie. Jeśli zauważysz gank ze strony przeciwnego junglera zawsze możesz skorzystać z W i odejść w bezpieczne miejsce - miej tylko na uwadze, że jeśli zgankuje Cię Lee Sin i użyje E, Wukong będzie widoczny cały czas i wystawiony na atak. Możesz harassować przeciwnika za pomocą combo: E->AA->Q->AA->W aby bezpiecznie odejść.

Mid Game

W tej fazie rozgrywki Wukong powinien być już uzbrojony co najmniej w jeden kompletny przedmiot co znacznie zwiększy jego możliwości ofensywne. Jeśli grasz na Topie postaraj się schodzić na Mida gdy postać będzie dysponować swoim ulti. Wywieranie presji na dodatkową alejkę może przynieść wiele korzyści - zdobyte zabójstwo lub zniszczona wieża co bardziej otworzy rozgrywkę w późniejszej fazie. Staraj się uczestniczyć w starciach drużynowych aby wspomóc drużynę swoim ulti.

Late Game

Late Game to przede wszystkim starcia drużynowe, walka o ostatnie wieże, inhibitory, smoka i Barona. Zadaniem Wukonga będzie wskoczenie na Carry przeciwnika (APC/ADC) i próba jak najszybszego wyeliminowania wybranego celu lub użycie Cyklonu w samym centrum team fightu i późniejsze wybranie odpowiedniego celu. Pamiętaj, że Wukong nie jest Tankiem więc jeśli źle wybierzesz moment do ataku to możesz szybko zginąć.

Wukong Jungler

Early Game

Wczesna faza rozgrywki to dla Wukonga przede wszystkim zmagania z potworami w dżungli. Zacznij z E i przy pierwszy dużym campie (Niebieski lub Czerwony Buff) poproś sojuszników o pomoc, aby nie otrzymać zbyt dużych obrażeń. Pamiętaj o użyciu Porażenia! Następnie, wyczyść jeden z pomniejszych campów i biegnij do drugiego Buffa - do tego czasu Porażenie powinno być gotowe do użycia ponownie. Jeżeli chcesz wykonać gank to na 3 poziomie należy wybrać Przynętę, wejść w krzaki, użyć jej i schowanym w cieniu udać się za plecy przeciwnika.

Mid Game

W środkowej fazie rozgrywki staraj się wywierać sporą presję na którąś z alejek, aby zdobywać kolejne Turrety. Dbaj o to, aby drużyna była gotowa do walki o Smoka ponieważ daje on duży zastrzyk doświadczenia i złota. Kontrolowanie Smoka daje olbrzymią przewagę nad przeciwnikiem. Staraj się liczyć czasy odnawiania się buffów i wardować wrogą dżunglę, aby mieć przegląd na działania przeciwnego junglera. Wizja zapewni wiedzę, a ta przyda się do skontrowania ganku. Jeśli uda Ci się sukcesywnie zgankować Mid lub Bot Lane lub jeśli wrogi Jungler polegnie w walce - zbierz sojuszników przy Smoku, a zdobędziecie sporą przewagę nad przeciwnikiem.

Late Game

Jako, że Late Game to przede wszystkim starcia drużynowe i walka o ostatnie wieże lub Barona, staraj się zawsze być tam, gdzie sojusznicy potrzebują Twoje wsparcia. Nie jest to łatwe, ale jeśli uważnie patrzy się na mini mapę i dba o wizję w dżungli przeciwnika - można to zrobić. Pamiętaj, że w tej fazie rozgrywki jedna zła decyzja może przesądzić o sprawie. Jeśli przeciwnicy wyślą kogoś na dolną alejkę, aby wyczyścił miniony, spróbuj wezwać sojuszników na Barona - przeciwnicy mogą spanikować i zacząć walkę 4 na 5, a to może być ich gwoździem do trumny. W trakcie starcia drużynowego staraj się jak najlepiej użyć Cyklonu i wskoczyć na Carry przeciwnika, aby utrudnić im odpowiednie dobieranie celów do ataku.

Jak grać przeciwko Wukongowi?

  • Pamiętaj, że Wukong korzysta z many, a więc gdy będzie często używał umiejętności szybko mu jej zabraknie i będzie znacznie łatwiejszym celem do zlikwidowania.
  • Jeśli chcesz wykorzystać swój Burst, upewnij się najpierw, że atakujesz odpowiedniego Wukonga ponieważ przeciwnik może wyczuć sytuację i podstawić własnego klona. Tym samym nie otrzyma żadnych obrażeń, a Ty będziesz miał umiejętności na cool downie.
  • Gdy przeciwnik dysponuje Cyklonem nie ma co atakować go pod własną wieżą ponieważ podrzuci Cię do góry i ucieknie. Można zdecydować się na ten ruch tylko w wtedy, gdy jesteśmy pewni, że zabijemy przeciwnika.
  • Jeśli obawiasz się ganku ze strony Wukonga trzeba będzie zainwestować w Warda w krzakach, a najlepiej w Pinka ponieważ wykryje on Wukonga, który porusza się w cieniu.
  • Postaraj się lepiej farmić i poprosić junglera o gank, aby przeciwnik nie mógł się rozwijać. Wukong pozbawiony złota na zakup przedmiotów będzie łatwym celem do zlikwidowania

Przeciwnicy na linii

Przeciwnik

Ikona

Poziom trudności

Opis

Renekton

Wysoki - Sposób gry | Wukong | League of Legends - League of Legends - poradnik do gry

Wysoki

Renekton dysponuje bardzo silnym early game'em więc należy być szczególnie ostrożnym na samym początku rozgrywki. Należy szczególnie uważać gdy Renekton nabił powyżej 50 furii (pasek pod jego życiem stał się czerwony) ponieważ wtedy dysponuje większymi obrażeniami i mocniejszą kradzieżą życia. Nie daj się podpuścić do walki gdy włączył ulti (odzyskuje wtedy natychmiast pewną ilość życia i zadaje obrażenia AoE poprzez samo przebywanie przy przeciwniku). Wukong nie ma zbyt wielkich szans w starciu z tym gadem więc najlepsze co można zrobić to farmić i poprosić o pomoc junglera. Jeśli przeciwnik buduje pancerz warto rozważyć rozwinięcie Q w pierwszej kolejności. Jeśli zauważysz, że Renekton skorzystał z Q na minionach możesz wtedy go harassować i natychmiast odskoczyć.

Nasus

Średni - Sposób gry | Wukong | League of Legends - League of Legends - poradnik do gry

Średni

Nasusa należy uciszyć na samym początku rozgrywki i nękać go tak, aby nie miał możliwości rozwinąć skrzydeł. Jeśli pozwoli mu się na zbyt wiele i spokojną farmę to w późniejszej fazie rozgrywki może być nie do zabicia. Starcie to należy zacząć bardzo agresywnie i za każdym razem gdy spróbuje dobić miniona za pomocą Q trzeba go za to ukarać. Poczekaj aż użyje umiejętności na minionie i wtedy rusz do ataku AA->Q->AA lub przy wykorzystaniu doskoku z E. Nasus po zdobyciu 6 poziomu będzie mógł łatwo zabić Wukonga więc nie wdawaj się w bezpośrednie wymiany i poproś junglera o pomoc.

Vladimir

Niski - Sposób gry | Wukong | League of Legends - League of Legends - poradnik do gry

Niski

Zdecydowanie łatwy przeciwnik dla Wukonga. Postaraj się zyskać przewagę na początku rozgrywki i utrzymywać ją do samego końca a nie będziesz miał problemów z wygraniem linii. Vladimir na starcie jest bardzo podatny na obrażenia więc harassuj go kiedy tylko możesz i zmuszaj do korzystania z jego rozmycia - będzie wtedy tracił dodatkowe zdrowie. Używaj ulti tylko wtedy gdy wiesz, że nie rozmyje się pod Twoimi nogami ponieważ stracisz wtedy znaczną część swoich obrażeń.

Lee Sin

Średni - Sposób gry | Wukong | League of Legends - League of Legends - poradnik do gry

Średni

Na początku rozgrywki najlepiej jest trzymać się za linią własnych minionów. Większość Lee Sin'ów staruje z Q, a tym samym nie będzie mógł nas trafić. Najważniejszą rzeczą jest unikać jego Q, jeśli nie będzie trafiał - traci większą część swoich obrażeń. Pamiętaj, że jeśli odsuwasz się od przeciwnika, a ten użyje Q, możesz przyjąć je na własnego klona. Jeśli zjawi się blisko nas (np. używając W na miniona, którego chcemy zabić) na pewno użyje E, aby nas spowolnić i ograniczyć szybkość ataku (na 5 poziomie nawet o 60%!) dlatego nie warto walczyć z nim w trakcie trwania tego negatywnego efektu. Jeśli przeciwnik użyje W do miniona lub warda aby odskoczyć można podążyć za nim używając E. Miej zawsze na uwadze, że jeśli przeciwnik użyje E, używając Klona Wukong wciąż będzie widoczny! Należy również pamiętać, że swoim ulti może wykopać nas pod własnego Turreta, a wtedy szybko może nas wykończyć.

Olaf

Średni - Sposób gry | Wukong | League of Legends - League of Legends - poradnik do gry

Średni

Olaf przeważnie buduje się na Tanka więc Wukong będzie potrzebował dodatkowego źródła penetracji zbroi bo samo Q może nie wystarczyć. Jeśli widzisz, że przeciwnik stara się użyć na Tobie E (nieuchronne obrażenia) postaraj się użyć Klona w dobrym momencie, aby to on zaabsorbował obrażenia. Pamiętaj, że Olaf zadaje bardzo duże obrażenia w bezpośrednim starciu, a już szczególnie gdy ma mało zdrowia ponieważ wzrasta jego szybkość ataku. Gdy włączy ulti nie będziesz mógł podrzucić go za pomocą Cyklonu i zapewne po prostu od Ciebie odbiegnie.

Singed

Średni - Sposób gry | Wukong | League of Legends - League of Legends - poradnik do gry

Średni

Aby wygrać z Singed'em należy zrobić to na samym początku bo po jakimś czasie przeciwnik osiągnie poziom w którym po prostu będzie to niemożliwe. Staraj się używać E->AA->Q kiedy tylko zbliży się do Twoich minionów. Jeśli nie możesz sam pokonać przeciwnika, poproś junglera o pomoc. Staraj się jak najlepiej farmić i uniemożliwiać to przeciwnikowi. Miej na uwadze, że gdy atakujesz Singed'a pod jego Turretem może przerzucić Cię w którąś stronę, spowolnić i odbiec.

Pantheon

Średni - Sposób gry | Wukong | League of Legends - League of Legends - poradnik do gry

Średni

Pantheon w większości przypadków zaczyna z Q, aby móc nękać przeciwnika włóczniami. Nie musi nimi ręcznie celować więc jeśli znajdzie się w pobliżu to na 100% trafi. Pamiętaj, że w bezpośrednim starciu może bardzo szybko odświeżyć swój blok (jego W resetuje CD na pasywie od razu) i zminimalizować przez to otrzymane obrażenia. Jeśli uda mu się zbić życie przeciwnika do poziomu 30% na pewno zaatakuje all in: Q + W + E + AA/Q. Istotna sprawa: Pantheon ma 100% szansę na krytyczne uderzenie z AA/Q jeśli życie przeciwnika spadnie do >15%. To bardzo ważne, żeby wtedy nie znaleźć się w jego zasięgu. Jeśli masz mało zdrowia i wiesz, że następna włócznia Pantheona będzie zabójcza - skorzystaj z Klona. Cały czas pilnuj tarczy Pantheona i używaj Q gdy może je zablokować. Zamiast tego skorzystać najpierw z AA aby zszedł efekt tarczy i dopiero użyj Q.

Akali

Średni - Sposób gry | Wukong | League of Legends - League of Legends - poradnik do gry

Średni

Na starcie Akali jest bardzo podatna na obrażenia i nie dysponuje aż tak dużym burstem, jak po zdobyciu 6 poziomu więc staraj się wykorzystać ten czas jak najlepiej. Graj agresywnie i nękaj Akali za każdym razem gdy będzie próbowała zdobyć CS. Zepchnij ją pod własną więżę i cały czas wywieraj presję. Po zdobyciu 6 poziomu możesz wykonać atak all in i po prostu ją zabić. Jeśli Akali użyje Osłony Zmierzchu gdy ma mało zdrowia możesz włączyć ulti ponieważ obejmie obszarem całe pole jej umiejętności. Możesz przyjąć Q Akali na Klona lub postawić Klona w momencie kiedy Akali do Ciebie doskakuje i w ten sposób uniknąć odniesienia dodatkowych obrażeń.

Riven

Wysoki - Sposób gry | Wukong | League of Legends - League of Legends - poradnik do gry

Wysoki

Riven dysponuje bardzo wysoką mobilnością, a to sprawia, że może zacząć i przerwać atak w dowolnym momencie. Riven w swoim wachlarzu umiejętności może podrzucić przeciwnika za sprawą 3 użycia Q, zestunować, a do tego dysponuje krótkim Dashem, który gwarantuje jej tarczę na 1,5 sekundy. Właśnie za pomocą E może absorbować część otrzymanych obrażeń. Niech idź z nią na wczesną wymianę, staraj się farmić i uprzykrzać jej życie za pomocą E. Miej na uwadze, że po aktywacji ulti (jej miecz staje się kompletny) zyskuje znaczny bonus do AD - najlepiej jest wtedy odbiec i nie walczyć w zwarciu. Po drugiej aktywacji R, Riven może strzelić energią Ki w stożku na pewną odległość także nie możesz czuć się w pełni bezpiecznie nawet pod własną wieżą. Niestety, Wukong nie poradzi sobie z dobrą Riven ponieważ może go łatwo zestunować gdy wykonuje atak i odskoczyć do tyłu. Riven nie korzysta z many więc ma dodatkową przewagę nad przeciwnikiem. Najlepszą opcją jest po prostu farmić i współpracować z junglerem. Jeśli Riven ma mniej niż połowę życia, a Twoja postać właśnie zdobyła 6 poziom możesz śmiało ruszyć do ataku all in przy wykorzystaniu Podpalenia i zdobyć zabójstwo. Wczesne zdobycie przewagi bardzo ułatwi dalszą rozgrywkę.

Shyvana

Średni - Sposób gry | Wukong | League of Legends - League of Legends - poradnik do gry

Średni

Shyvana zapewne zacznie z W czyli będzie zadawać spore obrażenia AoE dlatego nie ma co zbytnio się do niej zbliżać. Na drugim poziomie Shyvana będzie dysponować naprawdę sporymi obrażeniami więc należy być bardzo uważnym i unikać jej skill shota z E. Najważniejszą sprawą jest unikać bezpośredniego starcia gdy Shyvana ma włączone W ponieważ Wukong nie będzie w stanie wygrać takiej wymiany. Z tym przeciwnikiem należy walczyć z rozmysłem - przeczekać jej W, zaatakować i odsunąć się. Postaraj się zbić zdrowie przeciwnika w taki sposób do pułapu poniżej 50% i wykonać atak z ulti. Jeśli sobie nie radzisz to nie ma co się męczyć tylko zawołać junglera, który wywrze dodatkową presję na przeciwniku i nawet jeśli nie uda się Wam go zabić to na pewno straci sporo doświadczenia i złota, a to już jakiś plus.

Trundle

Średni - Sposób gry | Wukong | League of Legends - League of Legends - poradnik do gry

Średni

Troll jest wytrzymałym przeciwnikiem i potrafi bardzo szybko zregenerować własne zdrowie za sprawą pasywa (otrzymuje punkty zdrowia za każdą zabitą jednostkę w jego pobliżu). Nie ma co iść z nim na wczesną wymianę ponieważ za sprawą ugryzienia z Q potrafi zadać spore obrażenia, zwiększyć własny AD, a przeciwnika osłabić. Uważaj na jego filar, który może naglę wyrosnąć przed Tobą i odciąć drogę ucieczki. Właśnie dlatego staraj się unikać bliskości ścian. Nie bij się z Trundlem w jego Zamarzniętym Terytorium ponieważ w obrębie działania tej umiejętności zyskuje bardzo dużą premię do szybkości biegu, szybkości ataku, a także ogranicza czas działa na sobie umiejętności ograniczających kontrolę ruchu. Z Turndlem trzeba wygrać ZANIM zbuduje Ostrze Zniszczonego Króla bo później będzie to po prostu niemożliwe. Poproś junglera o częste ganki, aby przystopować rozwój przeciwnika.