Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Publicystyka 13 lutego 2020, 10:59

autor: Adrian Werner

Najlepsze darmowe gry 2020 roku – top 100 gier free-to-play

Prezentujemy aktualizację naszej listy najlepszych gier free-to-play. W 2020 roku zaszło więcej zmian w zestawieniu niż rok temu – największe z nich jest to Destiny 2 czy CS GO, które trafiły od razu do top 10.

60. Clash of Clans

CLASH OF CLANS W SKRÓCIE

 1. Gatunek: strategia
 2. Platformy: iOS, AND
 3. Data premiery: sierpień 2002 r.

Następna produkcja to prawdziwy gigant na rynku mobilnym. Pomimo siedmiu lat na karku Clash of Clans pozostaje jedną z najlepiej zarabiających gier w historii i tytułem, który kompletnie przeobraził całą rynek produkcji na smartfony i tablety. Do dzisiaj na rynek trafiło co najmniej kilkadziesiąt jego klonów, ale żaden nie zdobył podobnej popularności.

Pod względem rozgrywki mamy do czynienia z uproszczoną wersją RTS-a, a zabawa obejmuje dwie płaszczyzny. Pierwsza to zarządzanie bazą. Budujemy struktury, gromadzimy surowce oraz wynajdujemy nowe technologie. Musimy także przygotować terytorium na atak nieprzyjacielskich jednostek poprzez stawianie automatycznych systemów obronnych. Drugą płaszczyznę stanowią inwazje na wrogie wioski. Tutaj mamy niewielką kontrolę nad oddziałami, a o zwycięstwie lub porażce decyduje to, jakie jednostki wystawimy do walki.

Wieści na temat Clash of Clans rzadko obecnie rozpalają wyobraźnię tłumów, ale w rzeczywistości gra ma się wyśmienicie. Produkcja regularnie trafia do czołówki najlepiej zarabiających gier mobilnych. W grudniu 2019 roku tytuł uzyskał przychody w wysokości 158,2 mln dolarów. Był to najlepszy miesiąc w historii gry, a kwota ta wystarczyła, aby projekt wspiął się na pierwsze miejsce największych przebojów na iOS i Androida w ostatnim miesiącu roku.

 1. Więcej o grze Clash of Clans

59. MapleStory

MAPLESTORY W SKRÓCIE

 1. Gatunek: MMORPG
 2. Platforma: PC
 3. Data premiery: kwiecień 2003 r.

MapleStory to produkcja bardzo leciwa, która jednak wciąż mocno trzyma się na rynku. Jest to koreańskie MMORPG, które zamiast zaoferować graczom trójwymiarowy świat, postawiło na rozgrywkę wzorowaną na side-scrollowanych platformówkach 2D. Mimo to zawiera ona większość klasycznych elementów MMO.

Mamy więc eksplorację, opcje multiplayerowe, gildie, handel oraz rozwijanie postaci. Dzięki platformówkowym fundamentom te dobrze znane czynności zyskują na świeżości, a że przy okazji mechanika okazuje się bardzo dopracowana, zabawy jest co niemiara. Równie udane są potyczki PvP, a wszystko dodatkowo urozmaicają liczne minigierki. Wielki sukces gry sprawił, że powstało kilka innych takich platformówkowych MMORPG, ale MapleStory wciąż jest najlepsze. Nawet oficjalna kontynuacja nie dała rady przyćmić tej gry.

 1. Więcej o grze MapleStory

58. PUBG Mobile

PUBG MOBILE W SKRÓCIE

 1. Gatunek: strzelanka
 2. Platformy: AND, iOS
 3. Data premiery: grudzień 2018 r.

Na kolejnym miejscu znalazło się PUBG Mobile, czyli mobilna odsłona pecetowej marki, która rozpętała szaleństwo battle royale.

Gra jest uproszczona w porównaniu z pecetowym Playerunknown’s Battlegrounds, ale zachowuje większość jego najważniejszych elementów. W rozgrywce setka osób ląduje więc na dużej mapie, a zabawa toczy się do momentu, w którym przy życiu pozostanie tylko jednej gracz. W przeciwieństwie do wersji pecetowej produkcja ta bazuje jednak na modelu free-to-play.

PUBG Mobile nie cieszy się wprawdzie taką popularnością jak mobilny Fortnite, ale różnica wcale nie jest duża. Niedawno autorzy chwalili się, że grę pobrano ponad 200 mln razy, a każdego dnia loguje się do niej 30 mln osób.

Warto na koniec wspomnieć, że PUBG Mobile mogą przetestować również gracze pecetowi. Firma Tencent udostępniła oficjalny emulator nazwany Gaming Buddy. W akcji sprawdza się on zaskakująco dobrze i oferuje pełne wsparcie dla sterowania za pomocą myszki i klawiatury.

 1. Więcej o grze PUBG Mobile

57. RIFT

RIFT W SKRÓCIE

 1. Gatunek: MMORPG
 2. Platforma: PC
 3. Data premiery: marzec 2011 r.

Osoby szukające klasycznego zachodniego MMORPG powinny zainteresować się grą RIFT. To kolejna pozycja na długiej liście produkcji, które zaczynały z abonamentem, by potem przestawić się na model free-to-play, jednakże w tym wypadku zachowano też opcję subskrypcji nagradzanej bonusami. Udostępnienie tego tytułu masom graczy okazało się dobrym posunięciem, umożliwiając projektowi rozwój przez długie lata, a jest to na tyle interesująca propozycja, że szkoda byłoby, gdyby znikła z rynku.

Bardzo dobrze realizuje ona klasyczne rozwiązania MMORPG, a jednocześnie dorzuca do nich dość nietypowy świat fantasy oraz mechanikę inwazji. W ramach tych ostatnich na krainę co pewien czas przypuszczają atak hordy potężnych bestii, które – jeśli nie zostaną zatrzymane – potrafią przetoczyć się po regionach niczym lawina, niszcząc budynki i mordując postacie niezależne. Sprawia to, że wirtualny świat jest dynamiczny, a sukcesy oraz porażki graczy mają autentyczny wpływ na jego kształt.

Pomimo swojego wieku, RIFT jest dalej rozwijany, otrzymując nowe lokacje i przygody, a autorzy regularnie organizują eventy.

 1. Zagraj w RIFT
 2. Więcej o grze RIFT

56. Boom Beach

BOOM BEACH W SKRÓCIE

 1. Gatunek: strategia
 2. Platformy: iOS, AND
 3. Data premiery: marzec 2014 r.

Boom Beach to produkcja należąca do podgatunku mobilnych strategii spopularyzowanych przez Clash of Clans. Za obie gry odpowiadają zresztą ci sami ludzie ze studia Supercell. Aby mieć szansę na sukces, Boom Beach musiało w jakiś sposób odróżnić się od swojego poprzednika i zmiany te sprawiają, że jest to pozycja tym bardziej godna polecenia. Po pierwsze, porzucono dwuwymiarową grafikę na rzecz 3D. Po drugie, realia fantasy zastąpiono humorystyczną wersją współczesnych konfliktów.

Znacznie większy nacisk położono również na kampanię dla jednego gracza, która oferuje spory zestaw starannie zaprojektowanych misji. Ponadto autorzy zapewnili nam większą kontrolę nad przebiegiem bitew. Przykładowo za pomocą flar możemy nakazać żołnierzom, by udali się we wskazane miejsce, ręcznie aktywować leczenie, jak również prowadzić ostrzał z pływającego po morzu statku. Dodatki te wprowadzają sporo interaktywności i powodują, że potyczki są znacznie ciekawsze niż w większości konkurencyjnych tytułów tego typu.

 1. Więcej o grze Boom Beach

55. Trove

TROVE W SKRÓCIE

 1. Gatunek: MMORPG
 2. Platforma: PC
 3. Data premiery: lipiec 2015 r.

Bardzo dobrze wciąż radzi sobie również Trove. Nie wydaje się to specjalnym zaskoczeniem, gdyż produkcja ta jest cały czas rozwijana, a do tego nie ma na rynku niczego podobnego. Oparto ją bowiem na genialnie prostym pomyśle skrzyżowania mechaniki i stylistyki Minecrafta ze strukturą rozgrywki gier MMORPG.

Mamy więc duży świat, przygody, formowanie drużyny, różne klasy do wyboru oraz rozwój bohaterów. Nie brakuje także starć PvP. Jednocześnie uniwersum zbudowane jest z klocków i dzięki technologii voxeli dużą jego część możemy zniszczyć lub przeobrazić. Do tego dochodzi potężny system konstrukcyjny, pozwalający gromadzić surowce i wytwarzać przedmioty oraz wznosić budynki. Taka mieszanka świetnie się sprawdza, a oba aspekty płynnie się dopełniają, tworząc koktajl godny zainteresowania fanów obu typów gier.

Ostatnie miesiące były dla Trove’a całkiem owocne. W zeszłym roku gra otrzymała m.in. dodatek Into the Deep z nowymi lokacjami, bossami i wyzwaniami.

 1. Zagraj w Trove
 2. Więcej o grze Trove

Więcej o grze Trove

54. Arena of Valor

ARENA OF VALOR W SKRÓCIE

 1. Gatunek: MOBA
 2. Platformy: AND, iOS, Switch
 3. Data premiery na AND: 10 sierpnia 2017 r.

Gry MOBA pozostają jedną z najpopularniejszych kategorii na PC, ale gatunek ten miał do tej pory spore problemy z przebiciem się na rynku mobilnym. Te kłopoty odeszły jednak do przeszłości wraz z premierą pozycji Arena of Valor (w niektórych regionach funkcjonującej pod tytułem Honour of Kings). Ta produkcja to absolutny fenomen i najlepiej zarabiający obecnie tytuł mobilny. Każdego dnia na serwery loguje się 80 milionów graczy, a w przeciętnym miesiącu tytuł może pochwalić się 200 milionami unikatowych użytkowników. Szaleństwo!

Gra bazuje na rozwiązaniach z League of Legends. Nie jest więc uproszczona jak inne mobilne MOB-y i oferuje wszystko to, czego można by oczekiwać od pecetowego przedstawiciela gatunku. Starcia toczą się między pięcioosobowymi drużynami, choć jednocześnie rozgrywka została trochę przyśpieszona, tak aby mecze były krótsze.

Projekt zaczął karierę jako klon LoL-a, ale aktualizacje nadały mu unikatowy charakter, wprowadzając sporo nowych bohaterów i rozwiązań. Do tego tytuł ten ma wyśmienite samouczki, zdecydowanie najlepsze w swoim gatunku. Mechanika jest skomplikowana, ale gra uczy nas wszystkiego powoli, dostarczając informacje dopiero wtedy, gdy ich potrzebujemy

 1. Więcej o Arena of Valor

53. Conqueror’s Blade

CONQUEROR’S BLADE W SKRÓCIE

 1. Gatunek: gra akcji
 2. Platforma: PC
 3. Data premiery: czerwiec 2019 r.

Choć nasza lista jest obszerna, nie znajdziecie na niej drugiej gry podobnej do Conqueror’s Blade. Tytuł ten bywa często opisywany jako połączenie Mount & Blade i For Honor. To spore uproszczenie, niemniej fani obu tych produkcji świetnie się tu odnajdą.

W Conqueror’s Blade kierujemy generałem dowodzącym armią w trakcie wielkich średniowiecznych bitew. System walki jest zręcznościowy i nieprosty, a konieczność wydawania rozkazów podwładnym wzbogaca rozgrywkę o mocne elementy strategiczne. Skala potyczek okazuje się ogromna, a poza starciami na ubitej ziemi możemy również brać udział w oblężeniach. Do tego dochodzi warstwa strategiczna, w ramach której na wielkiej mapie rywalizują frakcje składające się z licznych grup graczy.

Conqueror’s Blade nie jest idealnie dopracowane, a niektóre elementy wymagają jeszcze włożenia w nie sporo wysiłku. Mimo to już teraz doskonale bawi. To szalenie ambitny projekt, mocno odbiegający od innych gier free-to-play dostępnych na rynku. Do tego tytuł ten bardzo dobrze się rozwija, a populacja jego użytkowników jest stabilna. Mamy więc nadzieję, że będziemy się nim cieszyć jeszcze przez długie lata.

 1. Więcej o grze Conqueror’s Blade

52. Magic: The Gathering Arena

MAGIC: THE GATHERING ARENA W SKRÓCIE

 1. Gatunek: karcianka
 2. Platforma: PC
 3. Data premiery: wrzesień 2019 r.

W zeszłym roku doczekaliśmy się wreszcie nowoczesnej adaptacji najpopularniejszej stołowej karcianki. Magic: The Gathering Arena nie próbuje wprowadzać dużych zmian do rozgrywki czy dodawać nowych elementów. Takie zabiegi pogrzebały bowiem wiele wcześniejszych tytułów korzystających z tej licencji. Zamiast tego autorzy postawili na wierne odtworzenie papierowego pierwowzoru i wyszło im to bardzo dobrze.

Owo podejście powoduje, że Magic: The Gathering Arena nie zachwyca przy pierwszym kontakcie. Twórcy zaimplementowali sympatyczne animacje stworów i jednostek , jednak nie zmienia to faktu, że gra wymaga od nowicjuszy bardzo wiele. Aby zacząć wygrywać, trzeba włożyć dużo czasu w naukę mechanizmów i zależności między kartami. Ten wysiłek zostaje jednak potem pięknie wynagrodzony. Papierowy pierwowzór bawi nas od dekad i cały czas jest ulepszany. W rezultacie pod względem głębi oraz rozbudowania Magic: The Gathering Arena zostawia konkurencję daleko w tyle.

Jeśli dopiero zaczynacie swoją przygodę z karciankami, najpewniej lepiej będziecie się bawić przy innych pozycjach. Natomiast dla osób szukających prawdziwych wyzwań i bogactwa strategii na lata Magic: The Gathering Arena to najlepszy wybór.

 1. Więcej o grze Magic: The Gathering Arena
 1. Zagraj w Magic the Gathering Arena
 2. 51. PlanetSide 2

  PLANETSIDE W SKRÓCIE

  1. Gatunek: FPS
  2. Platformy: PC, PS4
  3. Data premiery: listopad 2012 r.

  PlanetSide 2 nigdy nie stało się wielkim przebojem, a obecnie jest powoli spychane z rynku przez strzelanki battle royale i inne nowsze produkcje. Mimo to nie warto się zniechęcać, gdyż gra wciąż pozostaje jednym z najciekawszych darmowych FPS-ów, a jej unikatowy charakter sprawia, że nie ma prawdziwej alternatywy na rynku. PlanetSide 2 to w zasadzie klasycznie zrealizowana sieciowa strzelanka w klimatach science fiction. Mamy tu dopracowany system wymiany ognia, sporą różnorodność uzbrojenia i sprzętu, w tym pojazdów oraz maszyn latających, rozbudowaną mechanikę rozwoju oraz rozgrywkę nastawioną na współpracę z innymi graczami należącymi do naszej frakcji.

  Wszystko to prezentuje wysoki, czasem wręcz bardzo wysoki poziom, a do tego dochodzi gigantyczna skala starć. Na serwerach potrafi bawić się kilka tysięcy osób, czyniąc z tego tytułu rzadki w sumie przypadek FPS-a, w którym wieloosobowe zmagania przypominają prawdziwą wojnę. Po doświadczeniu potyczki, w której ścierają się setki osób z każdej frakcji, nigdy już nie spojrzy się na 64- czy 100-osobowe „bitwy” z klasycznych strzelanek bez złośliwego uśmieszku. Do tego elementy MMO skutecznie napędzają rywalizację o surowce i terytoria, zapewniając silną motywację do gry.

  1. Więcej o grze PlanetSide 2

TWOIM ZDANIEM

Która gra free-to-play jest najlepsza?

League of Legends
38,1%
Fortnite: Battle Royale
10,7%
World of Tanks
9,4%
Warframe
5,4%
Path of Exile
5,4%
Apex Legends
4,7%
Team Fortress 2
3,5%
War Thunder
3,2%
Metin2
3%
Paladins
2,5%
Tibia
2,2%
Hearthstone
1,7%
Star Wars: The Old Republic
1,7%
Dota 2
1,4%
Unturned
1,4%
World of Warships
1,3%
Aion
1,2%
Guild Wars 2
1,2%
Smite
1,1%
TERA
1,1%
Zobacz inne ankiety
League of Legends

League of Legends

World of Tanks

World of Tanks

Path of Exile

Path of Exile

Warframe

Warframe

Fortnite

Fortnite

Team Fortress 2

Team Fortress 2

Dota 2

Dota 2

Tibia

Tibia

Metin2

Metin2

14 klasycznych gier za darmo. Bilet na wyprawę w przeszłość za 0 zł
14 klasycznych gier za darmo. Bilet na wyprawę w przeszłość za 0 zł

Nostalgia to zdradliwa bestia. Czasem wydaje się, że genialne tytuły z naszej młodości wciąż takimi są, ale gdy kupujemy je po latach, możemy doznać bolesnego rozczarowania. Na szczęście wiele z nich da się wypróbować za darmo.

Darmowe gry na Steamie – niezłe gry free-to-play na platformie Valve
Darmowe gry na Steamie – niezłe gry free-to-play na platformie Valve

Każdy zna ten problem: zagrałoby się w coś nowego, ale w portfelu pustki. Dodatkowo wiele gier free-to-play wymaga instalowania specjalnym programów – postanowiliśmy więc stworzyć listę niezłych darmowych produkcji dostępnych na Steamie.

Najlepsze darmowe gry bez mikropłatności – top 50 darmówek
Najlepsze darmowe gry bez mikropłatności – top 50 darmówek

Wybraliśmy dla Was zestaw 50 godnych polecenia prawdziwie darmowych gier. Coś dla siebie znajdą tu miłośnicy niemal każdego gatunku, poczynając od RPG, przez strategie i przygodówki, a na kosmicznych symulatorach kończąc.