Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Publicystyka 13 lutego 2020, 10:59

autor: Adrian Werner

Najlepsze darmowe gry 2020 roku – top 100 gier free-to-play

Prezentujemy aktualizację naszej listy najlepszych gier free-to-play. W 2020 roku zaszło więcej zmian w zestawieniu niż rok temu – największe z nich jest to Destiny 2 czy CS GO, które trafiły od razu do top 10.

3. Warframe

WARFRAME W SKRÓCIE

  1. Gatunek: gra akcji
  2. Platformy: PC, XONE, PS4
  3. Data premiery: marzec 2013 r.

Podium otwiera Warframe. Gdybyśmy robili zestawienie najlepiej rozwijanych gier free-to-play, produkcja studia Digital Extremes zdecydowanie zajęłaby pierwsze miejsce.

Warframe odnosi sukcesy m.in. za sprawą swojej unikatowości. To rzadki przypadek pozycji free-to-play, która koncentruje się na rozgrywce kooperacyjnej, a nie na rywalizacji z innymi graczami, choć miłośnicy potyczek PvP też znajdą tu wiele ciekawych trybów. Tytuł ten posiada także wyśmienite mechanizmy zabawy, wśród których błyszczy akrobatyczny system walki. Zapewnia on tak dużo frajdy, że nawet proste starcia są czystą przyjemnością, a konieczne grindowanie nie nuży. Rozgrywka jest zresztą bardzo różnorodna. Jako dobry przykład może posłużyć tryb Lunaro, mający postać brutalnego sportu drużynowego.

Do tego dochodzi świetne wykonanie. Nawet nie tyle od strony technologicznej, choć tej też trudno wiele zarzucić. Gra wygląda jednak tak ładnie głównie za sprawą doskonałego stylu graficznego i nietypowych klimatów łączących futurystyczne science fiction ze stylistyką japońskiego fantasy.

Największą jej zaletę stanowi jednak rozwój. W tej kategorii Warframe zawstydza całą konkurencję. Przez lata produkcja ta regularnie otrzymywała nowe przygody, lokacje i przedmioty, ale okazało się, że wszystko to było jedynie rozgrzewką. W październiku 2017 roku zadebiutowała aktualizacja Plains of Eidolon. W skali tej gry była to prawdziwa rewolucja. Po raz pierwszy mogliśmy opuścić ciasne korytarze i udać się na zwiedzanie otwartego świata. Z kolei w czerwcu 2018 roku ukazał się patch z dodatkiem Sacrifice, mocno rozwijający główny wątek fabularny.

Warframe ma się obecnie lepiej niż kiedykolwiek wcześniej. W 2018 roku ukazał się dodatek Fortuna, wprowadzający nową strefę z otwartym światem, która rozmiarami pięciokrotnie przebija teren z Plains of Eidolon. Z kolei w grudniu 2019 roku otrzymaliśmy największe z dotychczasowych rozszerzeń w postaci Empyrean, które pozwoliło zasiąść w kokpitach statków kosmicznych i wziąć udział w gwiezdnych bitwach.

  1. Więcej o grze Warframe

Waszym zdaniem:

Podchodziłem do Warframe’a kilka razy. Mimo że jestem ogromnym fanem SF, jakoś nie potrafił wciągnąć mnie na dłużej. Ostatnio spróbowałem jeszcze raz i dosłownie wciągnęło mnie w otchłań! Może musiałem do tej gry dojrzeć? Nie wiem. Co najbardziej mnie wciągnęło, to nieszablonowy świat przedstawiony – niby jest to Układ Słoneczny, ale jakiś taki, jakby z innego wymiaru. Nietuzinkowy wygląd postaci, przedmiotów, niemal wszystkiego. Do tego muzyka i grafika na najwyższym poziomie. Kosmos. Gdyby tylko nie ten wieczny grind...

Avipunk

TWOIM ZDANIEM

Która gra free-to-play jest najlepsza?

League of Legends
38,1%
Fortnite: Battle Royale
10,7%
World of Tanks
9,4%
Warframe
5,4%
Path of Exile
5,4%
Apex Legends
4,7%
Team Fortress 2
3,5%
War Thunder
3,2%
Metin2
3%
Paladins
2,5%
Tibia
2,2%
Hearthstone
1,7%
Star Wars: The Old Republic
1,7%
Dota 2
1,4%
Unturned
1,4%
World of Warships
1,3%
Aion
1,2%
Guild Wars 2
1,2%
Smite
1,1%
TERA
1,1%
Zobacz inne ankiety
League of Legends

League of Legends

World of Tanks

World of Tanks

Path of Exile

Path of Exile

Warframe

Warframe

Fortnite

Fortnite

Team Fortress 2

Team Fortress 2

Dota 2

Dota 2

Tibia

Tibia

Metin2

Metin2

14 klasycznych gier za darmo. Bilet na wyprawę w przeszłość za 0 zł
14 klasycznych gier za darmo. Bilet na wyprawę w przeszłość za 0 zł

Nostalgia to zdradliwa bestia. Czasem wydaje się, że genialne tytuły z naszej młodości wciąż takimi są, ale gdy kupujemy je po latach, możemy doznać bolesnego rozczarowania. Na szczęście wiele z nich da się wypróbować za darmo.

Darmowe gry na Steamie – niezłe gry free-to-play na platformie Valve
Darmowe gry na Steamie – niezłe gry free-to-play na platformie Valve

Każdy zna ten problem: zagrałoby się w coś nowego, ale w portfelu pustki. Dodatkowo wiele gier free-to-play wymaga instalowania specjalnym programów – postanowiliśmy więc stworzyć listę niezłych darmowych produkcji dostępnych na Steamie.

Najlepsze darmowe gry bez mikropłatności – top 50 darmówek
Najlepsze darmowe gry bez mikropłatności – top 50 darmówek

Wybraliśmy dla Was zestaw 50 godnych polecenia prawdziwie darmowych gier. Coś dla siebie znajdą tu miłośnicy niemal każdego gatunku, poczynając od RPG, przez strategie i przygodówki, a na kosmicznych symulatorach kończąc.