Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM

Publicystyka

Źródło fot. Playdead / 505 Games
i
Publicystyka 31 października 2022, 16:45

autor: Marek Jura

The Binding of Isaac. 12 oryginalnych gier o śmierci. Dają do myślenia!

Spis treści

The Binding of Isaac

The Binding of Isaac: Rebirth, Edmund McMillen, 2014 - Najlepsze gry o śmierci - dokument - 2022-10-31
The Binding of Isaac: Rebirth, Edmund McMillen, 2014
  1. Gatunek: roguelike z elementami horroru
  2. Czy główny bohater jest martwy: prawdopodobnie tak
  3. Czy jest śmiercią bądź dysponuje choć częścią jej mocy: nie

Niemal trzydzieści zakończeń gry sprawia, że tę historię można interpretować naprawdę na wiele sposobów. Według części z nich Isaac żyje, a gra nie koncentruje się wcale na tematyce śmierci. Zgodnie z ostatnim, najbardziej kanonicznym, finałem protagonista jest jednak martwy niemal od samego początku. Gra natomiast opowiada o pogodzeniu się z własną śmiercią i wybaczeniu tym, którzy pośrednio do niej doprowadzili.

Mnóstwo tu odniesień biblijnych – twórcy najczęściej odwołują się właśnie do starotestamentowej wizji zaświatów. Nie ma tu wiele miejsca na radość, poza autoironicznymi i fekalnymi żartami, na które pozwalają sobie autorzy w mimo wszystko dość groteskowym świecie przedstawionym.

Zostało jeszcze 52% zawartości tej strony, której nie widzisz w tej chwili ...

... pozostała treść tej strony oraz tysiące innych ciekawych materiałów dostępne są w całości dla posiadaczy Abonamentu Premium

Abonament dla Ciebie

Marek Jura

Marek Jura

W 2016 ukończył filologię na UAM-ie. Od tamtej pory recenzuje dla GRYOnline.pl prozę, poezję, filmy, seriale oraz gry wideo. Pierwsze kroki w branży dziennikarskiej stawiał zaś jako newsman w lokalnym brukowcu. Prowadził własną firmę – projektował, składał, testował i sprzedawał planszówki. Opublikował kilka opowiadań, a także przygotowuje swój debiutancki tom wierszy. Trenuje sporty walki. Feminista, weganin, fan ananasa na pizzy, kociarz, nie lubi Bethesdy i Amazona, lubi Lovecrafta, Agentów TARCZY, P:T, Beksińskiego, Hollow Knigt, performance, sztukę abstrakcyjną, mody do gier i pierogi.

więcej

Ci, którzy odeszli - trzynaście pamiętnych śmierci w grach wideo
Ci, którzy odeszli - trzynaście pamiętnych śmierci w grach wideo

Mimo że w niemal każdej grze mordujemy i giniemy setki razy, deweloperzy nadal potrafią przyprawić nas o dewastujące emocje – gdy odbierają życie dobrze znanemu bohaterowi. Oto galeria trzynastu postaci, których koniec szczególnie zapadł nam w pamięć.