Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM

Publicystyka

Źródło fot. Playdead / 505 Games
i
Publicystyka 31 października 2022, 16:45

autor: Marek Jura

Child of Light. 12 oryginalnych gier o śmierci. Dają do myślenia!

Spis treści

Child of Light

Child of Light, Ubisoft 2014 - Najlepsze gry o śmierci - dokument - 2022-10-31
Child of Light, Ubisoft 2014
  1. Gatunek: RPG fantasy
  2. Czy główny bohater jest martwy: nie do końca
  3. Czy jest śmiercią bądź dysponuje choć częścią jej mocy: nie

Child of Light wydaje się na pozór słodką baśnią o księżniczce podróżującej przez fantastyczne krainy. Wszystko to w cudownie kolorowej oprawie graficznej i z ocierającą się o geniusz ścieżką dźwiękową. Istoty, które tu umierają, robią to symbolicznie, niekrwawo i tak niebrutalnie, jak tylko się da. Nie zmienia to jednak faktu, że cała gra opowiada o śmierci.

Główna bohaterka umiera bowiem już na samym początku. Wszystko, co dzieje się później, jest jedynie projekcją jej wyobraźni, ostatnimi fantazjami przestającego funkcjonować umysłu. Jeżeli spojrzy się na grę z tej strony, wydaje się ona bardziej miękkim oswajaniem śmierci niż cukierkową baśnią bez większego znaczenia.

Aurora, czyli główna bohaterka, wyobraża sobie, jak gromadzi przy sobie przyjaciół reprezentujących cząstki jej własnej osobowości, jak dorasta i pokonuje własny gniew, uosabiany przez przyrodnią matkę. Na końcu pierwszy raz w życiu udaje się jej poczuć spełnioną i pogodzoną z własnym losem. Wszystko to, co dzieje się w jej wyobraźni, to wędrówka, bo Aurora nie chce zaakceptować własnego odejścia. Kiedy w końcu to robi, fantastyczna kraina staje się jej domem.

Zostało jeszcze 48% zawartości tej strony, której nie widzisz w tej chwili ...

... pozostała treść tej strony oraz tysiące innych ciekawych materiałów dostępne są w całości dla posiadaczy Abonamentu Premium

Abonament dla Ciebie

Marek Jura

Marek Jura

W 2016 ukończył filologię na UAM-ie. Od tamtej pory recenzuje dla GRYOnline.pl prozę, poezję, filmy, seriale oraz gry wideo. Pierwsze kroki w branży dziennikarskiej stawiał zaś jako newsman w lokalnym brukowcu. Prowadził własną firmę – projektował, składał, testował i sprzedawał planszówki. Opublikował kilka opowiadań, a także przygotowuje swój debiutancki tom wierszy. Trenuje sporty walki. Feminista, weganin, fan ananasa na pizzy, kociarz, nie lubi Bethesdy i Amazona, lubi Lovecrafta, Agentów TARCZY, P:T, Beksińskiego, Hollow Knigt, performance, sztukę abstrakcyjną, mody do gier i pierogi.

więcej

Ci, którzy odeszli - trzynaście pamiętnych śmierci w grach wideo
Ci, którzy odeszli - trzynaście pamiętnych śmierci w grach wideo

Mimo że w niemal każdej grze mordujemy i giniemy setki razy, deweloperzy nadal potrafią przyprawić nas o dewastujące emocje – gdy odbierają życie dobrze znanemu bohaterowi. Oto galeria trzynastu postaci, których koniec szczególnie zapadł nam w pamięć.