Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM

Publicystyka

Źródło fot. Playdead / 505 Games
i
Publicystyka 31 października 2022, 16:45

autor: Marek Jura

Spiritfarer. 12 oryginalnych gier o śmierci. Dają do myślenia!

Spis treści

Spiritfarer

Spiritfarer, Thunder Lotus Games 2020 - Najlepsze gry o śmierci - dokument - 2022-10-31
Spiritfarer, Thunder Lotus Games 2020
  1. Gatunek: platformówka / strategia ekonomiczna
  2. Czy główny bohater jest martwy: tak
  3. Czy jest śmiercią bądź dysponuje choć częścią jej mocy: tak

Charon to znany z mitologii greckiej przewoźnik dusz. Za obola, którego zazwyczaj wkładano w usta zmarłym, przepływa wraz z nieboszczykiem Styks. W grze Charon udaje się na emeryturę. Jego następczynią ma zostać Stella, dziewczyna z niewielkiej wyspy. Do jej zadań należy realizacja ostatniego pragnienia zmarłego, a także zapewnienie statkowi wszystkiego, co niezbędne, by był w stanie pomieścić potrzebujące transportu dusze.

Śmierć jest tu pokazana bardzo symbolicznie – podobni do siebie jak dwie krople wody ludzie uczestniczą w ceremonii przemiany w humanoidalne stworzenie reprezentujące ich osobowość. Odejście ze świata żywych jawi się jako wyzwolenie od obowiązujących w życiu doczesnym norm społecznych i ograniczeń ciała.

To jednak nie wszystko, co gra mówi o śmierci. Wydawało Wam się dziwne, że Charon przeszedł na emeryturę? Otóż jego zadaniem było spełnić ostatnie życzenie Stelli, która również była jedną z martwych dusz. Dziewczyna chciała zbudować własny statek przewożący je na drugą stronę. Przy okazji spotkała krewnych i przekonała się, że umieranie wcale nie musi być najgorszym doświadczeniu w... hmm... życiu.

Zostało jeszcze 45% zawartości tej strony, której nie widzisz w tej chwili ...

... pozostała treść tej strony oraz tysiące innych ciekawych materiałów dostępne są w całości dla posiadaczy Abonamentu Premium

Abonament dla Ciebie

Marek Jura

Marek Jura

W 2016 ukończył filologię na UAM-ie. Od tamtej pory recenzuje dla GRYOnline.pl prozę, poezję, filmy, seriale oraz gry wideo. Pierwsze kroki w branży dziennikarskiej stawiał zaś jako newsman w lokalnym brukowcu. Prowadził własną firmę – projektował, składał, testował i sprzedawał planszówki. Opublikował kilka opowiadań, a także przygotowuje swój debiutancki tom wierszy. Trenuje sporty walki. Feminista, weganin, fan ananasa na pizzy, kociarz, nie lubi Bethesdy i Amazona, lubi Lovecrafta, Agentów TARCZY, P:T, Beksińskiego, Hollow Knigt, performance, sztukę abstrakcyjną, mody do gier i pierogi.

więcej

Ci, którzy odeszli - trzynaście pamiętnych śmierci w grach wideo
Ci, którzy odeszli - trzynaście pamiętnych śmierci w grach wideo

Mimo że w niemal każdej grze mordujemy i giniemy setki razy, deweloperzy nadal potrafią przyprawić nas o dewastujące emocje – gdy odbierają życie dobrze znanemu bohaterowi. Oto galeria trzynastu postaci, których koniec szczególnie zapadł nam w pamięć.