Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM

Publicystyka

Źródło fot. Playdead / 505 Games
i
Publicystyka 31 października 2022, 16:45

autor: Marek Jura

Planescape: Torment. 12 oryginalnych gier o śmierci. Dają do myślenia!

Spis treści

Planescape: Torment

Planescape: Torment, Black Isle Studios, Interplay Entertainment, 1999 - Najlepsze gry o śmierci - dokument - 2022-10-31
Planescape: Torment, Black Isle Studios, Interplay Entertainment, 1999
  1. Gatunek: izometryczne PRG
  2. Czy główny bohater jest martwy: tak
  3. Czy jest śmiercią bądź dysponuje choć częścią jej mocy: tak

Czy da się stworzyć lepszą grę o śmierci niż taką, w której główny bohater budzi się martwy w kostnicy, rozmawia z nim latająca czaszka, a wokół kręcą się rozkładający się zombie? Prawie połowa osób, które spotyka na swojej drodze Bezimienny, jest w ten lub inny sposób martwa. Najbardziej oryginalna wydaje się pod tym względem Deionarra, której uczucia do protagonisty nie zniszczyła długoletnia rozłąka, jego obojętność, a wreszcie i śmierć z jego powodu.

Innym ciekawym przypadkiem (nie)umarłego bohatera jest Ignus – czarodziej uwielbiający zabawiać się ogniem, którego Bezimienny w przeszłości wykorzystywał i z którego szydził, zadając mu niewyobrażalny ból. Jakaś cząstka jego samego znalazła jednak w sobie dość siły woli, by przetrwać własną śmierć. Ignus zdawał się wierzyć, że to zasługa płomieni, ale prawdopodobnie to wspomnienia przebytych cierpień nie pozwoliły mu odejść z tego świata.

Zostało jeszcze 57% zawartości tej strony, której nie widzisz w tej chwili ...

... pozostała treść tej strony oraz tysiące innych ciekawych materiałów dostępne są w całości dla posiadaczy Abonamentu Premium

Abonament dla Ciebie

Marek Jura

Marek Jura

W 2016 ukończył filologię na UAM-ie. Od tamtej pory recenzuje dla GRYOnline.pl prozę, poezję, filmy, seriale oraz gry wideo. Pierwsze kroki w branży dziennikarskiej stawiał zaś jako newsman w lokalnym brukowcu. Prowadził własną firmę – projektował, składał, testował i sprzedawał planszówki. Opublikował kilka opowiadań, a także przygotowuje swój debiutancki tom wierszy. Trenuje sporty walki. Feminista, weganin, fan ananasa na pizzy, kociarz, nie lubi Bethesdy i Amazona, lubi Lovecrafta, Agentów TARCZY, P:T, Beksińskiego, Hollow Knigt, performance, sztukę abstrakcyjną, mody do gier i pierogi.

więcej

Ci, którzy odeszli - trzynaście pamiętnych śmierci w grach wideo
Ci, którzy odeszli - trzynaście pamiętnych śmierci w grach wideo

Mimo że w niemal każdej grze mordujemy i giniemy setki razy, deweloperzy nadal potrafią przyprawić nas o dewastujące emocje – gdy odbierają życie dobrze znanemu bohaterowi. Oto galeria trzynastu postaci, których koniec szczególnie zapadł nam w pamięć.