Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM

Publicystyka

Źródło fot. Playdead / 505 Games
i
Publicystyka 31 października 2022, 16:45

autor: Marek Jura

What Remains of Edith Finch. 12 oryginalnych gier o śmierci. Dają do myślenia!

Spis treści

What Remains of Edith Finch

What Remains of Edith Finch, Giant Sparrow, Annapurna Interactive 2017 - Najlepsze gry o śmierci - dokument - 2022-10-31
What Remains of Edith Finch, Giant Sparrow, Annapurna Interactive 2017
  1. Gatunek: interaktywna opowieść / przygodówka artystyczna
  2. Czy główny bohater jest martwy: nie
  3. Czy jest śmiercią bądź dysponuje choć częścią jej mocy: nie

Edith Finch na początku gry żyje. To dzięki jej opowieści gracz poznaje tragiczne losy członków jej rodziny. Każdy z nich umierał w dziwnych okolicznościach, pogrążając pozostałych przy życiu bliskich w żałobie na całe lata. Sama Edith jest jednocześnie ze śmiercią oswojona i permanentnie nostalgiczna. Nosi w sobie pamięć o wszystkich nieżyjących krewnych.

Cała historia jest krótka – znacznie więcej tu „symulatora chodzenia” niż elementów klasycznej gry. Ale to dobrze. Dzięki temu łatwiej skupić się na opowieściach. Każda z nich ma inny klimat, każda pozwala graczowi pokierować inną postacią. I każda ma podobnie tragiczny koniec.

Wreszcie umiera i sama Edith. Jej naznaczony klątwą ród wcale nie kończy jednak przez to swojego istnienia. Śmierć protagonistki następuje bowiem podczas porodu. Nie wiadomo, jak potoczyło się życie jej syna. Prawdopodobnie na podstawie dokumentów z domu rodzinnego udało mu się jednak odtworzyć losy krewnych.

Zostało jeszcze 50% zawartości tej strony, której nie widzisz w tej chwili ...

... pozostała treść tej strony oraz tysiące innych ciekawych materiałów dostępne są w całości dla posiadaczy Abonamentu Premium

Abonament dla Ciebie

Marek Jura

Marek Jura

W 2016 ukończył filologię na UAM-ie. Od tamtej pory recenzuje dla GRYOnline.pl prozę, poezję, filmy, seriale oraz gry wideo. Pierwsze kroki w branży dziennikarskiej stawiał zaś jako newsman w lokalnym brukowcu. Prowadził własną firmę – projektował, składał, testował i sprzedawał planszówki. Opublikował kilka opowiadań, a także przygotowuje swój debiutancki tom wierszy. Trenuje sporty walki. Feminista, weganin, fan ananasa na pizzy, kociarz, nie lubi Bethesdy i Amazona, lubi Lovecrafta, Agentów TARCZY, P:T, Beksińskiego, Hollow Knigt, performance, sztukę abstrakcyjną, mody do gier i pierogi.

więcej

Ci, którzy odeszli - trzynaście pamiętnych śmierci w grach wideo
Ci, którzy odeszli - trzynaście pamiętnych śmierci w grach wideo

Mimo że w niemal każdej grze mordujemy i giniemy setki razy, deweloperzy nadal potrafią przyprawić nas o dewastujące emocje – gdy odbierają życie dobrze znanemu bohaterowi. Oto galeria trzynastu postaci, których koniec szczególnie zapadł nam w pamięć.