Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM

Publicystyka

Publicystyka 2 sierpnia 2021, 17:50

10 indyków, które sprzedały się lepiej niż wysokobudżetowe hity

Nie zawsze to, co sprzedaje się najlepiej jest grą AAA. Zestawienie indyków, które osiągnęły ogromny sukces pokazuje, jak ważny jest pomysł i odrobina szczęścia, które przekładają się na wybuch popularności w Internecie.

Spis treści

Jeśli nie interesujecie się zbyt mocno rynkiem gier wideo, możecie żyć w przeświadczeniu, że zawrotne wyniki sprzedażowe osiągają wyłącznie tytuły AAA. Jest to poniekąd spowodowane tym, iż najwięksi wydawcy i deweloperzy chętniej chwalą się sukcesami. Nie ma się jednak co dziwić, sam chciałbym móc się chełpić prawie 150 milionami sprzedanych egzemplarzy GTA 5.

Na szczęście istnieje SteamSpy, który pozwala zerknąć za kulisy platformy Steam. Na bazie dostępnych tam danych powstało poniższe zestawienie 10 najlepiej sprzedających się gier niezależnych. Trafiły się w nim niespodzianki, które zaskoczyły nawet mnie. Również lista tytułów, które nie załapały się do tejże topki, wygląda imponująco, mowa m.in. o takich produkcjach jak:

  1. Factorio – 4,25 mln;
  2. No Man’s Sky – 6,22 mln;
  3. 7 Days to Die – 8,21 mln;
  4. Mount & Blade II: Bannerlord – 8,24 mln;
  5. Grim Dawn – 8,44 mln.

Oczywiście dane te dotyczą tylko Steama, tymczasem wiele z tych gier dostępnych jest także na GOG-u oraz konsolach, przez co realna sprzedaż tak naprawdę okazuje się wyższa. Niestety, skoro deweloperzy nie dzielą się tymi wynikami, musimy zadowolić się informacjami, które były możliwe do uzyskania.

W jaki sposób wybrałem gry do zestawienia?

Przygotowanie takiego zestawienia nigdy nie jest łatwym zadaniem. Postanowiłem więc trzymać się dość rygorystycznych założeń. Wybierałem tytuły tworzone i wydawane przez firmy niezależne, bez jakiegokolwiek powiązania z wydawcami AAA. Z tego powodu nie znajdziecie tutaj ani Minecrafta, który bez dwóch zdań będzie najlepiej sprzedającym się „eksindykiem”, ani Rocket League. Wykluczyłem też gry, które oparte są na modelu F2P lub miały darmowe weekendy, bo to istotnie zaburza poznanie rzeczywistej liczby ich nabywców za pośrednictwem SteamSpy. No i z uwagi na wykorzystanie tego narzędzia ograniczyłem się, niestety, tylko do Steama.

10. The Forest – 9,35 mln

Data premiery: 30 kwietnia 2018

Platformy: PC, PS4

Producent: Endnight Games

Wydawca: Endnight Games

Zestawienie otwiera... gra survivalowa, stanowiąca połączenie sandboksa z elementami horroru. Pozornie niekoniecznie powinno to ze sobą współgrać, ale w The Forest wszystko zostało idealnie wyważone. Dzięki trwającemu boomowi na wszelakiej maści survivale ekipa Endnight Games wypłynęła na szerokie wody. Nie da się tu pominąć zasług streamerów, którzy pozwolili temu tytułowi szerzej zaistnieć.

Trafiamy tutaj do tytułowego lasu, gdzie staramy się przeżyć. Zbieramy zasoby, tworzymy podstawowe narzędzia i próbujemy zbudować pierwsze schronienie. Stopniowo jesteśmy atakowani przez zamieszkujących las, a będących kanibalami mutantów, których natarcia stają się coraz bardziej zaciekłe. Swoje do tego wszystkiego dokłada dynamiczny system pogodowy oraz cykl dnia i nocy. Jak widać, gra jest idealnie skrojona pod rozgrywkę w kooperacji i oglądanie jej na Twitchu.

  1. Więcej o grze The Forest

Paweł Musiolik

Paweł Musiolik

Pisać o grach zaczynał na łamach serwisu SquareZone. Później pisał i szefował na nieistniejącym PSSite.com, zaś aktualnie prowadzi swojego bloga o grach. Nie napisał jeszcze tekstu, z którego byłby w 100% zadowolony. Przygodę z grami zaczął w wieku 3 lat, gdy udało mu się namówić ojca na kupno komputera C64. Rozbudzona przez Flimbo's Quest miłość do elektronicznej rozrywki rozkwitła podczas pierwszych przygód z Heroes of Might & Magic, osiągając apogeum po zakupie pierwszego PlayStation. Wraz z rosnącym wiekiem zaliczał kolejne kontakty z konsolami przenośnymi Nintendo, wrócił też na łono PC jako dodatkowej platformy do grania. Kolekcjonuje gry, jest fanem emulacji.

więcej

TWOIM ZDANIEM

W jakie gry grasz częściej? (indie vs AAA)

26,6%
W "indyki"
73,4%
W gry wysokobudżetowe
Zobacz inne ankiety
Gry ze Steam Next Fest, które warto sprawdzić
Gry ze Steam Next Fest, które warto sprawdzić

Przez cały tydzień trwa tegoroczny Steam Next Fest, który pozwala twórcom udostępniać wersje demo nadchodzących gier. Sprawdziliśmy, czy jest na co czekać.

Najlepsze gry, które się nie sprzedały
Najlepsze gry, które się nie sprzedały

To, że sukces artystyczny nie musi iść w parze z ekonomicznym, to żadna nowość. Czasem jednak aż trudno uwierzyć, że udane i popularne po dziś dzień tytuły były w pierwszych latach swego istnienia na rynku kompletnymi komercyjnymi klapami.

Czas małych gier – hity 2020 roku, które stworzyły małe studia
Czas małych gier – hity 2020 roku, które stworzyły małe studia

To nie sztuka stworzyć przebój, gdy budżet jest liczony w milionach i dziesiątkach milionów dolarów. Dziś pomówimy o świetnych grach, które odniosły sukces pomimo nikłych środków.