Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategicznePC
Okładka Factorio (PC)

Factorio PC

Niezależna strategia ekonomiczna, w której zajmujemy się rozbudową i zarządzaniem fabryką na niebezpiecznej obcej planecie. Factorio oferuje złożony system zależności, gdyż fabryka to nie tylko same budynki, ale także ich wyposażenie, uzbrojenie oraz system transportowy.

Strategiczne | science fiction | ekonomiczne | 2D | indie | kooperacja | Find Your Next Game

PC Windows
Okładka Factorio (PC)

Polskie napisyPolskie napisy

Angielskie napisyAngielskie napisy

data premiery gry w wersji PC:

24grudnia2012

wczesny dostęp

14sierpnia2020

14sierpnia2020

Steam

Factorio to niezależna strategia ekonomiczna, w której zajmujemy się budowaniem ogromnej fabryki. Tytuł został stworzony przez działających pod szyldem Wube Software dwóch programistów z Czech, którzy od zawsze uwielbiali produkcje typu Transport Tycoon, Civilization czy też SimCity, będące wzorem dla ich własnej gry. Projekt został sfinansowany w serwisie Indiegogo w 2013 roku, a niedługo potem do sprzedaży trafiła grywalna wersja alfa. Pełna wersja gry ukazała się dopiero w 2020 roku.

Mechanika

Factorio jest grą strategiczną, w której akcję obserwujemy z góry (z tzw. perspektywy top-down). Naszym głównym zadaniem jest budowanie fabryki na niebezpiecznej obcej planecie, a także zarządzanie wzniesionym kompleksem. Musimy troszczyć się o surowce niezbędne do stawiania kolejnych budowli, energię elektryczną, a także dbać o optymalizację ciągów produkcyjnych, m.in. przez wprowadzenie nowych technologii, wynajdowanych w centrach badawczych, czy stałe usprawnianie metod dostarczania towarów do miejsca ich przetwarzania.

Warto odnotować, że nasza fabryka to przede wszystkim systemy przesyłowe, zapewniające sprawny transport surowców, półproduktów i gotowych wyrobów. Do dyspozycji mamy taśmociągi różnej prędkości, pociągi, a także unoszące się w powietrzu roboty.

Dodatkowo musimy także dbać o bezpieczeństwo fabryk, które są atakowane przez rdzennych mieszkańców planety (o ile nie wyłączymy agresji obcych w opcjach) – w związku z tym stawiamy mury i wieżyczki obronne; możemy też sami nękać gniazda wrogiej nam fauny. Do dyspozycji mamy broń ręczną od pistoletu po wyrzutnię rakiet, czołgi, a także bojowe drony, które możemy przenosić w plecaku.

Twórcy Factorio przygotowali kilka poziomów trudności. Nie zabrakło również edytora map oraz wsparcia dla fanowskich modyfikacji.

Tryby gry

W Factorio możemy grać samotnie albo w kooperacji. Podstawą zabawy jest tryb single player (mamy zarówno kampanię fabularną, jak i możliwość swobodnego grania). Produkcja oferuje też kooperacyjny moduł wieloosobowy - możemy grać, wykorzystując sieć Internet lub LAN (użytkownicy mogą wówczas dzielić pomiędzy siebie różne zadania).

Podstawowym zadaniem w grze jest wzniesienie kosmoportu i wystrzelenie w kosmos rakiety, którą będziemy mogli ewakuować się z obcej planety. W praktyce jednak dla wielu graczy to dopiero początek zabawy, a prawdziwym celem jest tworzenie możliwie doskonałej i dużej fabryki.

Kwestie techniczne

Factorio stworzone zostało w prostym, dwuwymiarowym stylu graficznym, opartym na popularnych w latach 90. sprite’ach. W efekcie szarobura oprawa graficzna jest dość uboga.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet   / sieć lokalna    

Ocena czytelników: 7,5 / 10 na podstawie 254 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 9.2 / 10 na podstawie 558 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 70,00 PLN

Gry podobne do Factorio

Wymagania wiekowe Factorio

odpowiednia dla każdego wieku

Wymagania sprzętowe Factorio

PC Windows

PC Windows

 • Minimalne:
 • Dual Core 3.0 GHz
 • 4 GB RAM
 • karta grafiki 896 MB GeForce GTX 260 / 512 MB Radeon HD 4850 lub lepsza
 • 3 GB HDD
 • Windows Vista/7/8/10 64-bit
 • Rekomendowane:
 • Quad Core 3.0 GHz
 • 8 GB RAM
 • karta grafiki 2 GB GeForce GTX 750 Ti / Radeon R7 360 lub lepsza
 • 3 GB HDD
 • Windows 7/8/10 64-bit
Graliśmy w Factorio – szarobury tycoon nowej generacji
Graliśmy w Factorio – szarobury tycoon nowej generacji

Przed premierą 6 kwietnia 2016, 06:00

Optymalizacja – to słowo kluczowe. Największą bowiem przyjemność w Factorio daje wymyślanie sprawnie działających ciągów produkcyjnych. Choćbyśmy jednak poświęcili im masę czasu, zawsze istnieje możliwość usprawnienia ich działania. A to zasobów dociera zbyt mało, a to jeden z nich trzeba wywieźć w inne miejsce na taśmociągu, na który może już brakować miejsca. Zdarza się też, że nowsze wersje budynków zajmują więcej przestrzeni (np. piece węglowe są formatu 2x2, ale już elektryczne 3x3), więc jeśli nie wzięliśmy tego pod uwagę przy projektowaniu, to w pewnym momencie czeka nas sporo zabawy. W Factorio bowiem ciągle coś poprawiamy, przebudowujemy i planujemy. W międzyczasie odkrywamy kolejne technologie, a te dają nam nowe możliwości… modernizowania. Nie zmienia to faktu, że ta – może niezbyt porywająca w opisie – zabawa jest szalenie wciągająca.