Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategicznePC
Okładka Factorio (PC)

Factorio PC

Niezależna strategia ekonomiczna, w której zajmujemy się rozbudową i zarządzaniem siecią fabryk na niebezpiecznej obcej planecie. Tytuł został opracowany przez dwóch czeskich programistów, czerpiących wzorce z klasycznych tytułów pokroju SimCity, Civilization i Transport Tycoon.

Strategiczne | science fiction | ekonomiczne | 2D | indie | kooperacja

PC Windows
Okładka Factorio (PC)

Polskie napisyPolskie napisy

Angielskie napisyAngielskie napisy

data premiery gry w wersji PC:

24grudnia2012

wczesny dostęp

25września2020217dni

25września2020

Steam

Factorio to niezależna strategia ekonomiczna, w której zajmujemy się budowaniem fabryk i ich zarządzaniem. Tytuł został stworzony przez dwóch programistów z Czech działających pod szyldem Wube Software, którzy od zawsze uwielbiali produkcje typu Transport Tycoon, Civilization czy też SimCity, będące wzorem dla ich własnej gry. Projekt został sfinansowany w serwisie Indiegogo w 2013 roku, a niedługo potem do sprzedaży trafiła grywalna wersja alfa.

Mechanika

W Factorio naszym głównym zadaniem jest budowanie fabryk i zarządzanie nimi na niebezpiecznej obcej planecie. Musimy więc troszczyć się o surowce niezbędne do stawiania kolejnych budowli, a także dbać o optymalizację ciągów produkcyjnych, m.in. przez wprowadzenie nowych technologii, wynajdowanych w centrach badawczych czy stałe usprawnianie metod dostarczania towarów do miejsca ich przetwarzania. Oprócz tego wszystkiego, trzeba także dbać o bezpieczeństwo fabryk, które są atakowane przez rdzennych mieszkańców planety – w związku z tym stawiamy mury i wieżyczki obronne; możemy też sami nękać gniazda wrogiej nam fauny.

Akcję w Factorio obserwujemy z kamery umieszczonej wysoko ponad głową naszego bohatera. Zabawa odbywa się zarówno w kampanii i w trybie wolnej gry, a twórcy przygotowali różne poziomy trudności. Fabryki to nie tylko same budynki, ale także wyposażenie (maszyny, roboty, laboratorium), broń (miotacze ognia, wyrzutnie rakiet, miny) oraz system transportowy, służący do dostarczania wyprodukowanych części w odpowiednie miejsca. W Factorio nie zabrakło również edytora map oraz wsparcia dla fanowskich modyfikacji.

Kwestie techniczne

Factorio stworzone zostało w prostym, dwuwymiarowym stylu graficznym, opartym na popularnych w latach 90. sprite’ach. W efekcie szarobura oprawa graficzna jest dość uboga.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet   / sieć lokalna    

Oczekiwania czytelników: 9.2 / 10 na podstawie 466 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 70,00 PLN

Gry podobne do Factorio

Wymagania wiekowe Factorio

odpowiednia dla każdego wieku

Wymagania sprzętowe Factorio

PC Windows

PC Windows

Rekomendowane: Quad Core 3.0 GHz, 8 GB RAM, karta grafiki 2 GB GeForce GTX 660 lub lepsza, 1 GB HDD, Windows 7/8/10 64-bit
Minimalne: Dual Core 3.0 GHz, 4 GB RAM, karta grafiki 512 MB GeForce 8800 lub lepsza, 1 GB HDD, Windows Vista/7/8/10 64-bit

Graliśmy w Factorio – szarobury tycoon nowej generacji
Graliśmy w Factorio – szarobury tycoon nowej generacji

Przed premierą 6 kwietnia 2016, 06:00

Optymalizacja – to słowo kluczowe. Największą bowiem przyjemność w Factorio daje wymyślanie sprawnie działających ciągów produkcyjnych. Choćbyśmy jednak poświęcili im masę czasu, zawsze istnieje możliwość usprawnienia ich działania. A to zasobów dociera zbyt mało, a to jeden z nich trzeba wywieźć w inne miejsce na taśmociągu, na który może już brakować miejsca. Zdarza się też, że nowsze wersje budynków zajmują więcej przestrzeni (np. piece węglowe są formatu 2x2, ale już elektryczne 3x3), więc jeśli nie wzięliśmy tego pod uwagę przy projektowaniu, to w pewnym momencie czeka nas sporo zabawy. W Factorio bowiem ciągle coś poprawiamy, przebudowujemy i planujemy. W międzyczasie odkrywamy kolejne technologie, a te dają nam nowe możliwości… modernizowania. Nie zmienia to faktu, że ta – może niezbyt porywająca w opisie – zabawa jest szalenie wciągająca.