Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 15 stycznia 2024, 10:30

W Factorio 2.0 pojawi się funkcja, którą nawet twórcy uważali za niemożliwą do dodania

Factorio 2.0 wprowadzi sporo nowości. Jednej z nich fani pragnęli od wielu lat i twórcy w końcu znaleźli sposób, by postawić sprawy dosłownie jedną na drugiej.

Źródło fot. Wube Software.
i

2024 rok przyniesie sporo nowości w Factorio w ramach dużej aktualizacji tej popularnej produkcji. Po zapowiedzi opcji dotychczas uznawanej za „zbyt hardkorową”, studio Wube Software potwierdziło, że Factorio 2.0 wprowadzi pożądaną przez fanów od lat funkcję: możliwość układania stosów na przenośnikach taśmowych.

Ta pozornie skromna nowinka od dawna przewijała się przez listy życzeń graczy, lecz dotychczas twórcy odrzucali ten pomysł. Na oficjalnym forum gry zespół przytaczał różne argumenty przeciw implementacji takiego rozwiązana. Jednak, jak to często bywa, dywagacje na temat przeszkód na drodze do celu tylko zachęciły twórców do znalezienia rozwiązania.

Przyjęło ono postać nowego urządzenia (bulk inserter). Propozycja Wube Software nie jest idealna, ale spełnia większość oczekiwań graczy. Szczegóły zdradzono we wpisie na oficjalnym blogu Factorio, w którym znalazły się też filmiki i animacje prezentujące działanie tej funkcji.

  1. Gra pozwoli układać maksymalnie 16 obiektów podzielonych na nie więcej niż cztery stosy. Liczba przedmiotów będzie uzależniona od nowego bonusu z badań.
  2. Funkcja nie pozwoli na modyfikowanie stosów. Możliwe będzie jedynie tworzenie „kop” obiektów, a więc zabraknie opcji dokładania kolejnych przedmiotów na już istniejące zbiory lub zmiany rozmiaru tychże.
  3. Do Factorio trafi też nowy, czwarty poziom ulepszenia przenośników taśmowych, mogący dostarczać do 60 obiektów na sekundę. Dotychczas najszybszy „ekspresowy” pas miał maksymalną wydajność 45 przedmiotów na sekundę.
  4. Niejako przy okazji usunięto tzw. filter inserter. Zamiast niego funkcja „filtrowania” podnoszonych obiektów zostanie dodana do wszystkich rodzajów podajników

Te zapowiedzi ucieszyły entuzjastów maksymalnej optymalizacji produkcji, aczkolwiek na przetestowanie nowych opcji muszą oni jeszcze poczekać. Aktualizacja 2.0 trafi do Factorio wraz z premierą dodatku Space Age w tym roku. Nie znamy dokładnej daty, lecz według ostatnich informacji płatne rozszerzenie zadebiutuje nie wcześniej niż w sierpniu.

Jakub Błażewicz

Jakub Błażewicz

Ukończył polonistyczne studia magisterskie na Uniwersytecie Warszawskim pracą poświęconą tej właśnie tematyce. Przygodę z GRYOnline.pl rozpoczął w 2015 roku, pisząc w Newsroomie growym, a następnie również filmowym i technologicznym (nie zabrakło też udziału w Encyklopedii Gier). Grami wideo (i nie tylko wideo) zainteresowany od lat. Zaczynał od platformówek i do dziś pozostaje ich wielkim fanem (w tym metroidvanii), ale wykazuje też zainteresowanie karciankami (także papierowymi), bijatykami, soulslike’ami i w zasadzie wszystkim, co dotyczy gier jako takich. Potrafi zachwycać się pikselowymi postaciami z gier pamiętających czasy Game Boya łupanego (jeśli nie starszymi).

więcej