Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 23 stycznia 2023, 10:06

autor: Jakub "Rozbo" Tarchała

Factorio nigdy nie było na promocji, a teraz drożeje; twórcy tłumaczą decyzję

Twórcy Factorio już niebawem podniosą cenę swojej gry na Steam z powodu szalejącej inflacji. Do tego czasu możecie kupić ją za 120 zł lub wypróbować bezpłatne demo.

Źródło fot. Wube Software
i

Szybująca inflacja zmusza branżę do podnoszenia cen nie tylko sprzętu elektronicznego, ale także wydanych już gier. Factorio, mające na karku ponad 2 lata, niebawem będzie droższe o ponad 20 zł … chyba, że kupicie grę teraz, z ceną nieuwzględniającą planowanej podwyżki.

Factorio ofiarą inflacji

Informację można przeczytać na Twitterze.

Dzień dobry Inżynierowie. W przyszłym tygodniu, w czwartek 26 stycznia 2023 roku, podniesiemy cenę podstawową Factorio z 30 dolarów do 35 dol. Jest to korekta uwzględniająca wzrost inflacji od czasu premiery na Steam w 2016 roku.

Factorio wyprodukowało czeskie studio Wube Software. U naszych południowych sąsiadów średnioroczna inflacja w 2022 roku wyniosła 15,1%. Cena wzrośnie natomiast o 16,6%, więc można uznać, że zmiana jest adekwatna do sytuacji. Mimo to ruch ten wzbudził wiele emocji – wystarczy zerknąć na komentarze pod postem na Twitterze.

Obecnie w Polsce za Factorio na Steam musimy zapłacić 120 zł, natomiast po podwyżce inflacyjnej cena wzrośnie do 140 zł (tyle samo gra kosztuje na GOG-u) lub nawet w okolice 150 zł (jeżeli twórcy uwzględnią aktualny kurs dolara). Tytuł nie posiada polskiej strony w sklepie Nintendo, więc cena gry w wersji na Switcha zostanie podniesiona zgodnie z informacją z Twittera – z 30 do 35 dolarów.

Przypomnijmy, że gra została sfinansowana na Kickstarterze w 2013 roku – twórcy uzbierali wtedy 22 tysiące euro. Na premierę we wczesnym dostępie czekaliśmy trzy lata. W 2016 roku w Polsce za grę musieliśmy zapłacić jedynie 50 zł – znacznie mniej niż w USA, gdzie tytuł został wyceniony na 20 dolarów (via: steampricehistory). Dopiero w 2018 roku globalna cena została podniesiona do 30 dol. i na tym poziomie utrzyma się do najbliższego czwartku. Jeżeli nie jesteście przekonani do zakupu, na Steamie możecie ograć wersje demonstracyjną.

Factorio – co warto wiedzieć

Factorio to strategia ekonomiczna z perspektywą top-down. W grze zajmujemy się rozbudową i zarządzaniem zautomatyzowaną fabryką, umiejscowioną na niebezpiecznej obcej planecie. Naszym zadaniem jest pozyskiwanie cennych surowców, optymalizacja procesu produkcji, a także obrona przed lokalną fauną. Tytuł można ogrywać samotnie lub przez Internet (w trybach kooperacji lub rywalizacji). Tytuł posiada polską wersję językową.

Factorio cieszy się dużą popularnością oraz świetnymi recenzjami – w przeciągu sześciu lat rozeszło się ponad 3,5 mln egzemplarzy gry, a recenzje na Steam w 97% są pozytywne (łącznie wystawiono ich aż 126 tysięcy). Tytuł w 2020 roku opuścił wczesny dostęp, lecz mimo tego ciągle jest rozwijany przez twórców oraz graczy darmową zawartością.