Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 14 sierpnia 2020, 14:12

Factorio w końcu w wersji 1.0

Studio Wube Software udostępniło aktualizację 1.0 dla gry Factorio. Tym samym po czterech latach popularna produkcja opuszcza Wczesny dostęp Steama.

Przez ostatnie cztery lata Factorio podbijało Steama w ramach wczesnego dostępu. Dziś, po ponad ośmiu latach pracy, studio Wube Software udostępniło wersję 1.0 swojej produkcji.

We wpisie na oficjalnym blogu Factorio autorzy podziękowali wszystkim, którzy przyczynili się do powstania tytułu. Uwzględnia to graczy, którzy przesłali prawie 19 tysięcy raportów o błędach, jak również twórców ponad 5,6 tysiąca modyfikacji. Nie zapomniano też o organizatorach wydarzeń w grze, osobach zarządzających Wiki produkcji, a także – rzecz jasna – wszystkich graczach, którzy nabyli tytuł w ramach Wczesnego dostępu Steama.

Jeszcze przed premierą pełnej wersji Factorio zyskało sporą popularność na Steamie. Mimo to twórcy długo nie mogli ukończyć swego dzieła. Już na początku 2018 roku zapowiadano, że gra opuści wczesny dostęp, ale plany te spaliły na panewce. Ostatecznie wersja 1.0 miała ukazać się we wrześniu, jednakże ogłoszenie daty premiery Cyberpunka 2077 skłoniło twórców do przesunięcia debiutu Factorio na wcześniejszy termin. Nie zmieniło tego ostatnie opóźnienie produkcji polskiego studia i Wube Software w minionych miesiącach ostro pracowało nad dopracowaniem Factorio.

Factorio w końcu w wersji 1.0 - ilustracja #1
Potrzeba było czterech lat we wczesnym dostępie, by Factorio doczekało się wersji 1.0.

Niestety, choć twórcy zdecydowali się nie wprowadzać większych zmian, by przypadkiem nie dodać poważnych błędów, nie udało się usunąć wszystkich niedoróbek. Zespół wciąż musi się uporać ze 150 bugami zgłoszonymi na forum Factorio, a także 80 innymi problemami. W związku z tym patch 1.1 nie wprowadzi istotnych nowości – twórcy skupią się na szlifowaniu swojego dzieła. Nie jest to zaskoczeniem – formalnie cała zawartość została dodana jeszcze na początku roku w wersji 0.18.