Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategicznePC
Okładka Transport Tycoon (PC)

Transport Tycoon PC

Gra ekonomiczna, będąca znakomitym rozszerzeniem pomysłu zapoczątkowanego w Railroad Tycoon. Tym razem jednak, będziemy się zajmować nie tylko transportem kolejowym, ale także morskim, samochodowym i lotniczym.

Strategiczne | ekonomiczne | widok izometryczny | 2D | transport

PC Windows
Okładka Transport Tycoon (PC)

producent: Microprose

wydawca: Microprose

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji PC:

21stycznia1994

W Transport Tycoon możemy wcielić się w rolę szefa firmy świadczącej usługi przewozowe i na własnej skórze przekonać się jak ciężki jest to kawałek chleba. Program bazuje na pomyśle legendarnego Railroad Tycoon, ale w przeciwieństwie do niego, nasze pole działania nie będzie ograniczać się tylko do transportu kolejowego.

Rozgrywkę rozpoczynamy w 1930 roku, mając niewielki kapitał, kilka niezbyt interesujących pojazdów do wyboru i głowę, pełną świeżych pomysłów. Pieniądze wydawać możemy na cztery różne rodzaje transportu: drogowy (autobusy do przewozu mieszkańców miast i samochody ciężarowe dla pozostałych towarów), kolejowy, morski i lotniczy. Każdy z nich ma swoje wady i zalety, np. samoloty są niezwykle szybkie, ale mogą przewozić tylko pasażerów; statki z kolei są okropnie wolne, ale ilość upchanego weń towaru może wyrównać straty w długim czasie transportu. Gracz sam decyduje, z których środków lokomocji najlepiej korzystać, ponadto na jego barki spadają tak szczegółowe czynności, jak np. projektowanie trasy przejazdu. Rozgrywka trwa równe sto lat, świat jednak nie stoi w miejscu i co chwilę atakować nas będzie nowymi modelami lokomotyw, czy też samolotów. Rozbudowany system statystyk, wykresów i tym podobnego asortymentu, z pewnością zagwarantuje każdemu entuzjaście rozrywki ekonomicznej, kilka nieprzespanych nocy. Początkujący gracze mogą szybko zgłębić tajniki gry, dzięki znakomicie zrealizowanemu tutorialowi, natomiast Ci, którym nie wystarcza już zabawa z komputerowym przeciwnikiem, mogą spróbować swoich sił z kolegą, wykorzystując do tego połączenie za pomocą kabla.

Gra posiada ładną, kolorową grafikę, z widokiem na planszę w rzucie izometrycznym. Rzeczą przykuwającą największą uwagę jest bogactwo otaczającego nas świata. Miasta rozwijają się, powstają nowe fabryki, a początkowo dziewicza kraina, po kilkudziesięciu latach zostaje poznaczona siatką dróg i torów, pełną poruszających się niezależnie od siebie pojazdów.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   podzielony ekran     Liczba graczy: 1 - 2  

Ocena czytelników: 8,6 / 10 na podstawie 312 głosów czytelników.

Gry podobne do Transport Tycoon

Wymagania wiekowe Transport Tycoon

odpowiednia dla każdego wieku

Wymagania sprzętowe Transport Tycoon

PC Windows

PC Windows

Rekomendowane: PC AT 386 33MHz, 4MB RAM, VGA

Nowe informacje na temat Locomotion, następcy kultowego Transport Tycoon
Nowe informacje na temat Locomotion, następcy kultowego Transport Tycoon

wiadomość29 lipca 2004

O następcy kultowego Transport Tycoon informowaliśmy Was po raz pierwszy na początku kwietnia. Od tamtej pory minęło jednak kilka miesięcy, w czasie których o Locomotion nie mówiło się zupełnie nic. Być może niektórzy z Was zdążyli już nawet zapomnieć, że taka gra w ogóle powstaje. Na szczęście oszczędny w udzielaniu jakichkolwiek informacji Chris Sawyer, postanowił wreszcie przemówić, czego owocem jest kilka ciekawostek dotyczących nadchodzącego wielkimi krokami Locomotion.

Transport Tycoon powraca pod postacią Locomotion
Transport Tycoon powraca pod postacią Locomotion

wiadomość3 kwietnia 2004

Developer nazwiskiem Chris Sawyer stał się bardzo znany w świecie gier PeCetowych dzięki wydanej przed dziesięcioma laty strategii ekonomicznej pt. Transport Tycoon, traktującej o zarządzaniu ogromną korporacją przewozową. Niesamowity komercyjny sukces rzeczonego produktu stanowił bazę dla równie udanej serii RollerCoaster Tycoon, pozwalającej na administrowanie wesołymi miasteczkami i konstruowanie fantastycznych kolejek górskich. Teraz nadeszła pora opuszczenia przesadnie kolorowych lunaparków i powrotu do przysłowiowych korzeni, ponieważ wspomniany osobnik ujawnił właśnie projekt Locomotion – de facto sequel kultowego „Transportowego Potentata”.