Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 21 lutego 2016, 10:20

The BioShock Collection w drodze? Z Brazylii napływają kolejne wieści

Brazylijska komisja zajmująca się przyznawaniem ograniczeń wiekowych grom umieściła na swojej stronie ocenę dla BioShock: The Collection - niezapowiedzianego oficjalnie remastera trylogii BioShock.

Kolejne spotkanie z Big Daddym? Jestem kupiony! - BioShock: The Collection w drodze? Z Brazylii napływają kolejne pogłoski o remasterze trylogii - wiadomość - 2016-02-21
Kolejne spotkanie z Big Daddym? Jestem kupiony!

W erze wszelkiego rodzaju remake'ów i remasterów kwestią czasu było to, kiedy otrzymamy odświeżoną wersję jednej z najlepszych serii poprzedniej generacji konsol, BioShock. Pogłoski o tym, że już wkrótce będziemy mogli wrócić do Rapture z wyższą rozdzielczością i ładniejszymi teksturami, usłyszeliśmy po raz pierwszy we wrześniu ubiegłego roku za sprawą Raru, sklepu z Republiki Południowej Afryki, który w przeszłości był już źródłem kilku prawdziwych przecieków. Teraz z kolei BioShock: The Collection pojawiło się na stronie internetowej brazylijskiej komisji, zajmującej się wyznaczaniem ograniczeń wiekowych dla gier. Co ciekawe, według tych informacji kolekcja nie ukaże się jedynie na PlayStation 4 oraz Xboksa One – tak, jak sugerowało to Raru – ale także na PC, Xboksa 360 oraz PlayStation 3. Premiera ma się odbyć jeszcze w tym roku. Wydawca serii, 2K Games, na razie nie skomentował całej sprawy.

BioShock: The Collection w drodze? Z Brazylii napływają kolejne pogłoski o remasterze trylogii - ilustracja #3

Zremasterowana seria BioShock, oprócz wyższej rozdzielczości, płynnej animacji oraz ładniejszych tekstur, zapewne zaoferowałaby także wszystkie dodatki do każdej z części. To akurat niemała gratka dla fanów cyklu, bowiem oprócz pomniejszych DLC, udostępniających nowe plazmidy czy postaci, druga i trzecia odsłona otrzymały także rozszerzenia fabularne. Szczególną uwagę należy tu zwrócić na dodatek Burial at Sea. Wydana w dwóch epizodach mini-kampania pozwala nam na powrót do Rapture, zaś rozgrywka jest utrzymana w klimacie surival-horroru.

Wypuszczenie trylogii na konsole ósmej generacji byłoby bardzo sensownym posunięciem – ostatecznie każda z części BioShock spotkała się z bardzo ciepłym przyjęciem graczy oraz recenzentów (najgorzej oceniana druga odsłona może się poszczycić średnią not na poziomie 88/100 w serwisie Metacritic!). Odświeżona kolekcja zapewne nie narzekałaby na brak zainteresowania, bo cykl autorstwa Irrational Games jest do tej pory uważany za jedno z najbardziej klimatycznych, inteligentnych i niepokojących dzieł w historii medium. Łącząc ideę antyutopii z książek George'a Orwella, krytykę filozofii obiektywistycznej oraz styl architektoniczny art déco, pierwsze dwie części pokazywały upiorny obraz rozkładu cywilizowanego społeczeństwa w podwodnym mieście Rapture. Z kolei trzecia, BioShock Infinite, mierzyła się z tematami niezdrowego nacjonalizmu, osadzając jednak akcję w podniebnej metropolii o nazwie Columbia. Niezapowiedziana jak dotąd oficjalnie zremasterowana kolekcja byłaby idealną szansą dla osób, które posiadają wyłącznie konsole ósmej generacji, by odwiedzić te fascynujące światy.

Columbia na konsolach ósmej generacji może być jeszcze piękniejsza. Ale czy jeszcze bardziej przerażająca? - BioShock: The Collection w drodze? Z Brazylii napływają kolejne pogłoski o remasterze trylogii - wiadomość - 2016-02-21
Columbia na konsolach ósmej generacji może być jeszcze piękniejsza. Ale czy jeszcze bardziej przerażająca?

O czwartej pełnoprawnej części bowiem ani słychu. Co prawda w 2014 roku dostaliśmy wiadomość, że kolejny BioShock jest już w drodze, ale od tamtego czasu temat nie został ponownie poruszony. Zresztą, może to i lepiej – bez Kena Levine'a, który stoi za cała trylogią, trudno byłoby stworzyć grę dorównującą poprzednikom. A niestety, deweloper dwa lata temu zamknął studio Irrational Games, by skupić się na mniejszych produkcjach, i przekazał opiekę nad marką firmie 2K Games.

  1. Oficjalna strona internetowa serii BioShock
  2. O co chodzi w BioShock: Infinite? Analizujemy fabułę i zakończenie