Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość pozostałe 23 maja 2011, 20:39

autor: Wiz

Sony zaczyna liczyć straty finansowe spowodowane atakiem na PlayStation Network

Sony ujawniło, że przewidywane straty finansowe poniesione w wyniku włamania do sieci PlayStation Network i Qriocity wyniosą 14 miliardów jenów. Jest to równowartość około 171 milionów dolarów.

Sony ujawniło, że przewidywane straty finansowe poniesione w wyniku włamania do sieci PlayStation Network i Qriocity wyniosą 14 miliardów jenów. Jest to równowartość około 171 milionów dolarów.

W raporcie opublikowanym przez japońskiego giganta znalazły się informacje dotyczące przewidywanych zysków oraz strat poniesionych w minionym roku fiskalnym, który zakończył się 31 marca 2011 roku. Według analityków Sony, ubiegły rok miał przynieść firmie 850 mln dolarów zysku. Trzęsienie ziemi oraz tsunami, które w marcu nawiedziły Japonię, zmusiły jednak koncern do zamknięcia większości fabryk zlokalizowanych na terenie kraju. Spowodowało to straty finansowe w wysokości 17 miliardów jenów (207 mln dolarów). Całkowite straty poniesione przez Sony w ubiegłym roku fiskalnym wyniosły 260 miliardów jenów (3,1 mld dolarów).

Wyłączenie usługi PlayStation Network miało miejsce 14 kwietnia bieżącego roku, a więc już po rozpoczęciu nowego roku fiskalnego, dlatego też obecne wyliczenia nie są do końca pewne. Szczegółowe dane dotyczące strat spowodowanych włamaniem będą znane dopiero 31 marca 2012 roku. Jeśli jednak obecne przewidywania się spełnią, Sony za naprawę szkód, ubezpieczenia oraz rekompensaty dla swoich klientów zapłaci 14 miliardów jenów (171 mln dolarów). Należy doliczyć do tego także ewentualne koszty odszkodowań oraz spraw sądowych.

Przypomnijmy, że w wyniku włamania do PlayStation Network skradziono dane personalne ponad 77 milionów użytkowników oraz ponad 12 milionów numerów kart kredytowych. Działanie systemu zostało częściowo przywrócone w połowie maja. Niektóre usługi jednak w dalszym ciągu pozostają nieczynne. Na jutro zaplanowano uruchomienie wirtualnego sklepu PlayStation Store.